MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Autobus nr 8 pojedzie jak 0, czyli zmiany w rozkładzie jazdy. Powód? Punkty socjalne dla kierowców MZK

Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Miejski Zakład Komunikacji – spełniając wymogi rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy – musi stworzyć co najmniej sześć punktów socjalnych dla kierowców. Powstaną one tam, gdzie są ładowarki do autobusów. W związku z tym trzeba też zmienić trasy niektórych linii. Gdzie pojadą popularne 0 czy 8? Jakie będą inne zmiany?

Kierowcy miejskich autobusów muszą mieć do dyspozycji punkty socjalnej, w których będą mogli odpocząć, zjeść coś czy się umyć. Pomieszczenie to musi mieć toaletę, zlew, być ogrzewane. W przypadku Zielonej Góry takie punkty najłatwiej jest uruchomić w miejscach, gdzie się obecnie ładowarki do autobusów. Bo prąd będzie mógł też zasilić miejsca odpoczynku dla kierowców. A co się z tym wiążę, w niektórych przypadkach trzeba będzie zmienić bieg linii autobusowych tak, by kończył się on tam, gdzie powstaną punkty socjalne.

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze od soboty, 22 czerwca, wprowadzi zmiany w kursowaniu popularnych linii nr 0 i 8. Także autobus 101 pojedzie inaczej niż do tej pory

Autobus nr 8 pojedzie jak 0, czyli zmiany w rozkładzie jazdy...

Punkty socjalne dla kierowców miejskiej komunikacji

Czy obecnie takie nie funkcjonują? Jest jeden w Centrum Przesiadkowym. Drugi przy pętli przy ul. Zawadzkiego „Zośki”. Ten drugi jednak znajduje się w starym baraku, który trzeba będzie zmodernizować.
Zgodnie rozporządzeniem ministra transportu z grudnia 2021, miejscy przewoźnicy muszą zapewnić kierującym pojazdami możliwość skorzystania z toalety nie rzadziej niż co trzy godziny pracy, a z pomieszczenia socjalnego - co cztery godziny. Nowe wymogi muszą być spełnione do końca czerwca przyszłego roku. Zielona Góra planuje stworzenie co najmniej sześciu takich miejsc na terenie miasta. Tam autobusy będą kończyć swój kurs. By tak się jednak stało, trzeba zmienić niektóre trasy i przyzwyczajenia mieszkańców.

Zmiany w rozkładzie jazdy MZK od soboty, 22 czerwca

Miejski Zakład Komunikacji zmieni rozkład jazdy od soboty, 22 czerwca, o czym informuje Urząd Miasta Zielona Góra. Jak czytamy w komunikacie, autobusy niedawno wprowadzonej linii „101” większością kursów zamiast do parkingu przy Palmiarni dojadą do Centrum Przesiadkowego przy dworcu PKP, zapewniając tym samym przesiadki na inne linie autobusowe. Część kursów nadal będzie realizowanych do parkingu przy Palmiarni. Druga planowana zmiana dotyczy tras linii „0” i 8 na końcowym ich odcinku.
Trasa linii „0” nadal będzie rozpoczynać się z ulicy Wrocławskiej, a „8” z osiedla Śląskiego. Autobusy bez zmian dojadą do ulicy Wyszyńskiego (przystanek „Wiśniowa”). Po obsłużeniu przystanku „Wiśniowa” „0” zamiast do pętli przy ul. Botanicznej dojedzie do ul. Zawadzkiego „Zośki”, natomiast „8” zamiast do ulicy Zawadzkiego „Zośki” do ul. Botanicznej.
- Powyższa zmiana poprawi dostępność do komunikacji miejskiej dla większej grupy pasażerów – mówi Jacek Newelski, kierownik działu przewozów w MZK. I dodaje: - Pasażerowie korzystający z linii „8” na odcinku od os. Śląskiego do ul. Podgórnej w dalszym ciągu będą mogli bezpośrednio dojechać do pętli przy Zawadzkiego „Zośki” autobusami linii „14”, natomiast zyskają nowe bezpośrednie połączenie z ulicą Botaniczną (do tej pory autobusy linii „8” i „14” dojeżdżały w to samo miejsce – do ulicy Zawadzkiego „Zośki”).
W sezonie letnim wybrane kursy linii „8” będą wydłużone do Kąpieliska H2Ochla.

Przeczytaj także:

Zobacz wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska