Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa komunikacja? Bilet jednorazowy na 60 minut? Mieszkańcy oceniają zmiany w MZK i proponują swoje

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Od marca studenci w Zielonej Górze będą jeździć za darmo, a bilet jednorazowy będzie ważny 60 minut
Od marca studenci w Zielonej Górze będą jeździć za darmo, a bilet jednorazowy będzie ważny 60 minut Mariusz Kapała/Jacek Katos
Od marca studenci mają w Zielonej Górze korzystać z bezpłatnych przejazdów miejską komunikacją. Inna zmiana wtedy wprowadzona dotyczyć ma jednorazowego biletu, który kosztuje 3 zł. Ma być on ważny przez godzinę, więc możemy się w tym czasie przesiadać, ile chcemy. Jak te zmiany oceniają mieszkańcy i co proponują innego?

Większość radnych uważa, że darmowe przejazdy dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego to dobry pomysł. Bo na pewno w pewnym sensie odciąży budżety żaków, a także zachęci innych do studiowania w Zielonej Górze. Oczywiście będzie to jeden z elementów, który może zaważyć na podjęciu decyzji o wyborze miejsca zdobywania wykształcenia. A przypomnijmy, że za dramo autobusami jeżdżą już dzieci i uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Inna zmiana, która ma wejść w życie od marca, dotyczy tego, że bilet jednorazowy będzie ważny 60 minut. Pasaże będzie mógł więc przemieścić się z jednego końca miasta na drugi z przesiadką i nie płacić podwójnie.

Od marca studenci w Zielonej Górze będą jeździć za darmo, a bilet jednorazowy będzie ważny 60 minut

Darmowa komunikacja? Bilet jednorazowy na 60 minut? Mieszkań...

Bilet jednorazowy ważny 60 minut. A co z portmonetką elektroniczną?

Niektórzy radni uważają, że miasto powinno wprowadzić darmowe przejazdy miejskimi autobusami dla wszystkich. Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk tłumaczył na różnych spotkania, że miasto ma taki plan. Ale jeszcze nie teraz możemy liczyć na wprowadzenie tych zmian. Dlaczego? Ponieważ przy okazji inwestycji, związanych z komunikacją miejską, miasto odzyskiwało VAT, a VAT jest ze sprzedaży biletów. Dlatego miasto musi parę lat poczekać i wtedy jak już będzie całkowicie odzyskany VAT, wprowadzi komunikację darmową dla wszystkich.
Co o tych wszystkich zmianach myślą mieszkańcy? Jak zwykle zdania i w tej sprawie są podzielone. Warto więc z tymi opiniami się zapoznać.
- Miasto cały czas tłumaczyło, że bilet jednorazowy papierowy jest dla gości, którzy rzadko korzystają z miejskiej komunikacji. Mieszkańców namawiano na elektroniczne portmonetki, dzięki którym przejazd kosztuje o 40 groszy mniej (do ośmiu przystanków!) niż bilet papierowy. A teraz co się okaże? Że lepiej będzie kupić bilet papierowy. Pojechać gdzieś załatwić sprawę i wrócić w ciągu godziny wydając 3 zł – mówi pani Monika. – Nie da się tego załatwić używając elektronicznej portmonetki. Może więc i tu zastosować zmiany, wydłużyć czas i na jednym odbiciu będzie można jechać autobusami w ciągu godziny czy nawet dłużej?

Bezpłatna komunikacja dla wszystkich? Potrzebnych będzie więcej autobusów

Zdaniem pana Igora, darmowe bilety dla studentów to chwyt marketingowy. Ale na pewno mocno nie wpłynie na decyzję maturzystów co do wyboru uczelni. Przede wszystkim młodzi ludzie kierują się kierunkami, prestiżem uczelni, atrakcyjnością ośrodków akademickich, kosztami utrzymania (cenami stancji, akademików), ofertą kulturalną i rekreacyjną, możliwością dorobienia sobie podczas studiów itd.
- Komunikacja darmowa dla wszystkich? Nie ma sensu. Bo nic nie jest za darmo. I tak to my, mieszkańcy, w wyższych podatkach czy innych opłatach będziemy musieli pokryć te koszty – uważa pani Urszula. Jej koleżanka Ada jest innego zdania: - Chcemy by więcej ludzi zostawiało swoje auta w garażu, przez co będziemy mieli czystsze powietrze? To musi być bezpłatna komunikacja. I drugi warunek częste i rozsądne kursy, nowe trasy, by móc szybko i wygodnie się przemieszczać.
- Jak bezpłatna komunikacja, to musi być więcej autobusów. Jak pokazują przykłady innych miast, które wprowadziły darmowe przejazdy, w autobusach zrobił się tłok – dodaje pan Mariusz, podkreślając, że darmowa komunikacja powinna być dla mieszkańców, którzy do miasta odprowadzają swoje podatki!

Przeczytaj także:

Zobacz wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska