Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Babimost. 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Święto Lotnictwa 19 sierpnia w Babimoście

red
Babimost od lat związany jest  z lotnictwem wojskowym. Czerwiec 2016 rok - ćwiczenia wojskowe  anakonda 16, helikopter apache. Wtedy gościli u nas amerykanscy lotnicy.
Babimost od lat związany jest z lotnictwem wojskowym. Czerwiec 2016 rok - ćwiczenia wojskowe anakonda 16, helikopter apache. Wtedy gościli u nas amerykanscy lotnicy. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W niedzielę Babimost będzie świętował 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Organizuje je Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Babimoście.

W niedzielę w Babimoście odbędą się uroczystości z okazji 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Co w programie święta lotnictwa?

  • godz. 12.00 - 16.00 w CSiR "Olimpia" wystawa współczesnego sprzetu wojskowego
  • godz. 14.00 - na Skwerze Lotników, przy ul. Wolsztyńskiej 41, przy samolocie: powitanie gości, wystąpienie prezesa, wręczenie odznaczeń, wystąpienia gości, złożenie wiązanek kwiatów pod Obeliskiem Pilotów.
  • godz. 14.45 - przejście uczestników na stadion
  • godz. 15.20 - 16.00 - pokaz wojskowy w CSiR Olimpia
  • godz. 16.40 - 17.20 - występ wojskowey zespołu estradowego "Rota"

W związku ze świętem redakcja otrzymała tekst mgr Tadeusza Nóżki, płk. w st.spoczynku na temat historii polskiego lotnictwa.

Pierwszy lot bojowy

W tworzącym się w 1918r. państwie przystąpiono do organizowania własnych sił zbrojnych formowanych od podstaw wspólnym wysiłkiem ludzi którzy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Sił zbrojnych których nieodłączną częścią było lotnictwo. Równocześnie z procesem integracji i organizacji, lotnictwo brało udział w walkach frontowych o kształt granic odradzającej się Ojczyzny. Lotnicy działający w różnych formacjach lotnictwa państw zaborczych podejmowali działania bojowe. Już 5 listopada 1918r. por. pilot Stefan Bastyr i por. obserwator Janusz de Beaurain wykonali pierwszy lot bojowy w obronie walczącego o powrót do Polski – Lwowa. Opanowano kolejno lotniska, w Krakowie pod koniec października 1918r. oraz w Warszawie na początku listopada 1918r. Na początku stycznia 1919r. opanowano bogato wyposażone lotnisko Ławica pod Poznaniem które wkrótce stało się główną bazą materiałową i szkoleniową lotnictwa polskiego.

Zupełnie inny sprzęt

Samoloty dalekie od współcześnie nam znanych, pokryte specjalnym płótnem, oznakowane czasami w przedziwny sposób niemający nic wspólnego z obecną szachownicą. Pierwszym pilotem który umieścił szachownicę jako znak rozpoznawczy swojego samolotu był por. pil. Stefan Stec. W listopadzie 1918r. por. Stec ląduje na lotnisku w Warszawie. Tam jego oznakowanie tak spodobało się desygnowanemu na Dowódcę Wojsk Lotniczych, ppłk. obs. Hipolitowi Łossowskiemu, że już w grudniu 1918r. rozkazem Szefa Sztabu Generalnego z dnia 01.12.1918r. wprowadzono szachownicę jako standardowe oznaczenie wszystkich samolotów polskiego lotnictwa wojskowego. Poza tym oznaczeniem, samoloty posiadały dodatkowe oznaczenia poszczególnych eskadr a nawet poszczególnych pilotów.

Różne daty, święto tak samo ważne

Okres międzywojenny to rozwój polskiego przemysłu lotniczego oraz okres sukcesów międzynarodowych polskich pilotów. Przelot na trasie Warszawa – Tokio – Warszawa por. pil. Bolesława Orlińskiego z mechanikiem Ryszardem Kubiakiem. W Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 (Challenge International des Avions de Tourisme) w Berlinie w dniu 28 sierpnia zwycięża załoga kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury. W 1934r podobny sukces odnosi załoga J. Bajan i G. Pokrzywka. W maju 1933r. Stanisław Skarżyński samotnie wykonał lot przez Atlantyk. W tym okresie powstały takie samoloty jak: P-11, PZL-37 Łoś, PZL-23 Karaś oraz szereg innych.
Na przestrzeni lat zmieniała się data Święta Lotnictwa. I tak do 1931 r. był to dzień 5 listopada dla upamiętnienia pierwszego lotu bojowego por. pil. Stefana Bastyra. Od 1932r. na rozkaz Marszałka Józefa Piłsudskiego Święto obchodzone było 11 listopada dla upamiętnienia Dnia Odzyskania Niepodległości. W latach 1945-50 był to dzień 1 września dla upamiętnienia rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Od 1950r. do 1993r. Święto obchodzono 23 sierpnia dla upamiętnienia pierwszych walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w 1944r.. Od 1993r. do dnia dzisiejszego Święto obchodzimy 28 sierpnia dla upamiętnienia sukcesu F. Żwirki i S. Wigury. Przy czym jest to Święto lotnictwa cywilnego, lotnictwa wojskowego oraz przemysłu lotniczego.

Pierwsze samoloty wojskowe w Babimoście

W roku bieżącym, jak co roku, Święto Lotnictwa Wojskowego w województwie Lubuskim obchodzimy w Babimoście. To tu, ponad 60 lat temu, w dniu 10.10.1957r. na pasie startowym babimojskiego lotniska wylądowały samoloty z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego Warszawa które dalszą służbę miały pełnić w nowo powstałym 45. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Tadeusz Skrzypek i Ryszard Pomorski to jedni z tych którzy w 1957r. znaleźli się w Babimoście i czynnie uczestniczą w jego życiu do dnia dzisiejszego. Senne małe miasteczko zaczęło tętnić życiem miasteczka wojskowego z hukiem startujących i lądujących samolotów, przejazdem wojskowych pojazdów, z wolno obracającą się tarczą radaru i co najważniejsze z mnóstwem kawalerów którzy szybko znaleźli swoje wybranki. W 1977r. na lotnisku ląduje pierwszy cywilny samolot który zainaugurował regularne połączenia z Warszawą. Zaczyna się nowy etap. Loty samolotów bojowych są ograniczane do godzin w których nie przylatują lub odlatują samoloty cywilne.

Dowódcy pułku

Aż do roku 1992, kiedy to 45 Pułk po 35 latach działalności zostaje rozformowany, na lotnisku trwa ruch samolotów pasażerskich i loty samolotów bojowych. Zaczyna się tworzyć historia tych którzy tu służyli z kolejnymi dowódcami Pułku: Janem Malickim, Henrykiem Lisem, Jerzym Radwańskim, Bronisławem Galochem, Eugeniuszem Brodalką, Januszem Kamińskim, Stanisławem Lejko, Mirosławem Kasprem i ostatnim jego dowódcą ppłk. pil. Alfredem Hajdułą. Po roku 1992 aż do 2004r. samo lotnisko pozostaje jeszcze w administracji wojskowej. Później, koszary pustoszeją, zostają jednak ludzie którzy przeżyli ze sobą ileś lat, lat młodości, wspólnych działań, lat sukcesów i porażek. Są to więzi, często rodzinne, które nie mogą być zerwane. Organizacji wspólnych działań przy wydatnej pomocy kolegów; Jerzego Gwoździa, Leszka Kurowskiego, Józefa Gieruły, Stanisława Grzybowskiego, Zbigniewa Kociemby, Rajmunda Macholaka, Wojtka Jakubiaka pań; Alicji Bock, Elżbiety Pucińskiej, Anny Ożóg, Marii Fiołka, Barbary Wawrzynowicz i wielu wielu innych, podejmuje się Alfred Hajduła. Zostaje zorganizowane Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego a ostatnio, powstaje Lubuski Odział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, do którego należą związani z lotnictwem, żołnierze rezerwy z Babimostu i innych miejscowości. Prezesem wybrany zostaje Alfred Hajduła. Cóż, mając nawet więcej organizacji można nic nie robić, lub robić bardzo dużo. Przy wydatnej współpracy z Burmistrzem Babimostu Panem Bernardem Radnym organizowane jest wspólne życie mieszkańców Babimostu. Wspólna Wigilia, Dzień Kobiet, wspólne świętowanie okrągłych rocznic urodzin i ślubów i co najważniejsze – coroczne uroczyste obchody Święta Lotnictwa które są okazją do wspomnienia tych co odeszli i uhonorowania najbardziej zasłużonych w działalność społeczną. W tym roku jest to okazja szczególna – 100-lecie powstania Polskiego Lotnictwa Wojskowego.
W dniu 19.08.2018r. około godz.14,00 w Babimoście na Skwerze Lotników przy samolocie Lim6bis spotkają się, członkowie organizacji, mieszkańcy Babimostu i zaproszeni goście. Po wystąpieniach, wręczeniu odznaczeń i wyróżnień nastąpi złożenie wiązanek pod Obeliskiem Pilotów upamiętniającym tych co zginęli. Spotkanie na skwerze poprzedzi wystawa współczesnego sprzętu wojskowego a zakończy pokaz wojskowy i występ Wojskowego Zespołu Estradowego „Rota”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska