BABIMOST. Ochrona zatrzymała podróżnego za filmowanie odprawy na lotnisku w Babimoście. Mężczyznę przekazano straży granicznej

Maciej DobrowolskiZaktualizowano 
Od 6 czerwca br. na lotnisku w Babimoście obowiązuje nowy rozkład lotów. Do Warszawy samoloty wylatują rano o godz. 8.35, natomiast lot wieczorny zaplanowano na godz. 21.10 Mariusz Kapała
Do redakcji „GL” zgłosił się zielonogórzanin Adam Kuczma, który często podróżuje samolotem z Babimostu do Warszawy. Mężczyznę spotkała na lotnisku bardzo nieprzyjemna „przygoda”.

- Tego dnia miałem umówione w stolicy trzy ważne biznesowe spotkania. Z tego powodu zdecydowałem się na podróż samolotem. Zależało mi na czasie i komforcie podróży - opowiada A. Kuczma. - Lot zaplanowano na godz. 8.35. Ja na lotnisku byłem o godz. 8.15. Byłem przekonany, że nie będzie to stanowiło problemu, bowiem już wcześniej odprawiano mnie nawet na 10 minut przed odlotem. Ale tym razem było inaczej. Usłyszałem od obsługi, że tym razem nie polecę i żebym nauczył się przyjeżdżać wcześniej. Myślałem, że to żart, bo pasażerowie jeszcze nawet nie weszli na pokład samolotu. Widziałem ich wyraźnie z miejsca odprawy po drugiej stronie bramek. Ale i tak nie pozwolono mi lecieć.

Pasażer czuł się niczym groźny przestępca

Zielonogórzanin postanowił napisać skargę do kierownictwa lotniska. Chciał także udokumentować fakt, że pasażerowie wciąż jeszcze nie weszli na pokład. Dlatego wyciągnął telefon i nagrał krótkie wideo. - Wtedy zaczęły się problemy. Zostałem otoczony i zatrzymany przez ochroniarzy. Kazano mi skasować nagranie. Odmówiłem, gdyż chciałem napisać skargę a wideo stanowiło dowód. Usłyszałem, że to stanowi problem i że zostałem ujęty. Tak to określono. Zamknięto mnie w pomieszczeniu. Do toalety wypuszczono mnie jedynie w towarzystwie ochroniarzy, którzy bez skrępowania naruszali moją przestrzeń osobistą. Czułem się okropnie, jak więzień, jakbym zrobił coś z gruntu złego. Czy tak powinno się traktować pasażerów? - pyta Kuczma.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Przez kłopoty z autobusem PKS Zielona Góra mieszkańcy nie mogli wrócić do domów w Zaborze

Mężczyzna musiał czekać 1,5 godz. na przyjazd straży granicznej. Po jej przybyciu otrzymał mandat 500 zł za nagrywanie odprawy, ale go nie przyjął. Sprawa zostanie skierowana do sądu.

- Największy żal mam do obsługi. Chciałem porozmawiać z kierownictwem placówki, ale mi odmawiano. W końcu po moich naleganiach, przekazano mi jedynie, że dyrektor Michał Anczykowski ma obecnie ważniejsze sprawy. Tak było również już po całym incydencie. Samorząd dofinansowuje loty dla mieszkańców regionu, może powinien przykładać również uwagę do tego jak traktuje się podróżnych – przekonuje Adam Kuczma. W sprawie incydentu zielonogórzanin będzie się konsultował ze swoim prawnikiem.

Dyrekcja lotniska w Babimoście tłumaczy incydent

Jak do incydentu odnosi się dyrekcja lotniska w Babimoście? - Pasażer pojawił się na lotnisku ok. godz. 8.15 na rejs, który zaplanowany został na 8.35. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w linii lotniczej, godzina zamknięcia odprawy biletowo-bagażowej przypada na 30 min przed odlotem, czyli najpóźniej do 8.05 - tłumaczy Michał Anczykowski, dyrektor lotniska w Babimoście. I podkreśla, że jest to wymóg systemowy przewoźnika. Dane z odprawy trafiają do systemu wyważania, ten generuje informacje dla pilota, który w konsekwencji konfiguruje na tej podstawie samolot do startu. Są to dane mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo lotu.

Dlaczego zatrzymano podróżnego? - Pasażer naruszył przepisy krajowego programu ochrony lotnictwa cywilnego, filmując kontrolę bezpieczeństwa. Został poproszony o skasowanie nagrania przez ochronę. W związku z niezastosowaniem się do polecenia, został przekazany w ręce straży granicznej - mówi Anczykowski. - Bardzo ubolewamy nad sytuacją, jaka spotkała naszego pasażera, jednakże, abyśmy mogli zapewnić wszystkim podróżnym komfort i bezpieczeństwo, musimy stosować się do obowiązujących w Polsce regulacji prawnych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dworzec PKS w Zielonej Górze do remontu? Tak uważa wielu podróżnych!

Zakaz filmowania to kwestia bezpieczeństwa

Nadzór na bezpieczeństwem w portach lotniczych sprawuje straż graniczna. Dlaczego nie wolno filmować kontroli bezpieczeństwa? - Takie nagranie może później zostać upublicznione lub wykorzystane w niewłaściwym celu. Osoby mające złe intencje mogą je analizować pod kątem znalezienia luk w systemie bezpieczeństwa. Mogą próbować wykorzystać wideo do ominięcia lub oszukania ochrony. Jest to jeden z powodów, dla których wprowadzono zakaz - tłumaczy mjr Joanna Konieczniak, rzecznik Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
r
ryś

Spóźnił się to fora ze dwora .Linie w Babimoście powinny podać gościa do sądu za pomówienie.

G
Gość
2019-06-20T22:18:27 02:00, Gość:

Na każdym cywilizowanym lotnisku samolot poczeka chwilę na pasażera. Jak się pasażer spóźnia to przez głośniki wzywają. A u nas pasażer był, ale nie wpuścili ze zwykłej zlosliwosci. Innego wytlumaczenia nie ma. Po prostu prowincja.

2019-06-21T09:40:01 02:00, Gość:

Ewidentnie nie wiesz o czym piszesz... Wzywają pasażera jak po odprawie nie stawi się do bramki w strefie zastrzeżonej,gdzie sprawdza się karty pokładowe, a jest już czas, żeby gete zamknąć... Wtedy wzywają... Żaden samolot, pociąg czy autobus nie czeka na spóźnialskiego pasażera.... Zanim ludzi działających zgodnie z przepisami zaczniesz wyzywać od zlosliwcow poczytaj przepisy.... Nieznajomość prawa nikogo nie zwalnia z jego przestrzegania!

2019-06-21T15:22:08 02:00, Pilot PPG:

No i to ty ewidentnie nie wiesz.

Na mnie jednego, w Warszawie czekał cały samolot z załogą i pasażerami na pokładzie kiedy leciałem Szczecin Warszawa Bruksela. Mój lot że Szn był opuznio y i cały samolot z Wawy do Brux grzecznie czekał....

No i znowu brak wiedzy... Czekał na Ciebie, bo wykupiłeś lot przesiadkowy... Jak kupisz bilet PKP do Warszawy z przesiadka w Poznaniu i Twój pociąg będzie miał opóźnienie to w Poznaniu pociąg też będzie na Ciebie czekał.... Jeśli wykupujesz bilet z przesiadka to każdy środek transportu na Ciebie musi poczekać jeśli poprzedni się spóźnia.... Wydawało mi się, że każdy o tym wie.... Ale Pan, którego artykuł dotyczy nie mial przesiadki w Babimoscie.... Postanowił (jak już ktoś tu pisał) spóźnić się "planowo"... W takim przypadku środek transportu nie czeka.... Poczytaj sobie ze zrozumieniem w przepisach w jakich przypadkach środek transportu publicznego musi czekać na pasażera a w jakich nie.... Tak, żebyś się w przyszłości nie zdziwił jak Pan Adam ... W przypadku tego Pana musiałby czekać tylko lot prywatny... Ale jakby mocno się spoznil to później on musiałby czekać na wolna przestrzeń powietrzna....

G
Gość

Z tego co sam mówi, spóźnił się PLANOWO. Teraz pretensje do świata że zasady które obowiązują, nie pasują do jego układanki.

Inna sprawa że kontrola bezpieczeństwa na lotnisku w Babimoście przypomina tę z Izraela, brakuje tylko per rectum.

G
Gość
2019-06-21T14:56:35 02:00, Gość:

@Ktoś

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraźnie wskazuje iż zakaz ten jest niekonstytucyjny.

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/zasady-odpowiedzialnosci-karnej-obywateli-ma-okreslac-ustawa-nie-rozporzadzenie-ministra

Czy w Polsce Rzecznik Praw Obywatelskich jest źródłem prawa? Od orzekania czy coś jest zgodne albo i nie to mamy chyba trybunał konstytucyjny? No ja to jestem zwykły Kowalski ale pierwsze słyszę żeby zdanie RPO było wiążące i stanowiło prawo.

G
Gość

Panicz nie mógł być punktualnie tomjrgo problem. Trzeba się dostosować do ogólnie przyjetych norm a nie pisać skargi do gazety. Teraz będzie plakal

T
Takie tam z lotniska
2019-06-21T11:28:13 02:00, Gość:

Zdarza mi się latać z Babimostu do Warszawy. Niejednokrotnie byłam świadkiem sytuacji kiedy odprawiano pasażerów jeszcze po godzinie, która zwykle zapisana jest na bilecie jako godzina zamknięcia bramek.

2019-06-21T13:22:04 02:00, Takie tam z lotniska.:

Zapewne koleżance chodzi o godzinę na karcie pokładowej. To jest godzina rozpoczęcia odprawy, dlatego odprawiali po tej godzinie. Taka mała różnica. Buziaczki 🙂

2019-06-21T17:51:23 02:00, Gość:

A kolega skąd taką pewność powziął? Zmierzył kolega może swoją miarką? Nie wszyscy mają trudności z czytanie ze zrozumieniem. Pani napisała, że: „po godzinie zamknięcia bramek” a nie otwarcia. Czy kolega widział kiedyś bilet lotniczy??

Bilet kilkadziesiąt razy. Karty pokładowe i ich elektroniczne odpowiedniki setki jak nie tysiące razy. Buziaczki.

G
Gość

Ja także latam z Babimostu i wiem, że kontrola na tym lotnisku jak i stosowanie się do regulaminu jest bardzo nadgorliwe. Cieszę sie ze skutkuje to bezpieczeństwem. Jednak upierdliwym jest gdy 20 osób stoi na kontroli 40 minut. Być może kuleja też inne sprawy, w każdym razie odwiedzając wiele lotnisk na świecie, śmiało stwierdzam, że pod względem obsługi, szybkości i wyszkolenia personelu to jest to słabe lotnisko.

G
Gość
2019-06-21T11:28:13 02:00, Gość:

Zdarza mi się latać z Babimostu do Warszawy. Niejednokrotnie byłam świadkiem sytuacji kiedy odprawiano pasażerów jeszcze po godzinie, która zwykle zapisana jest na bilecie jako godzina zamknięcia bramek.

2019-06-21T13:22:04 02:00, Takie tam z lotniska.:

Zapewne koleżance chodzi o godzinę na karcie pokładowej. To jest godzina rozpoczęcia odprawy, dlatego odprawiali po tej godzinie. Taka mała różnica. Buziaczki 🙂

A kolega skąd taką pewność powziął? Zmierzył kolega może swoją miarką? Nie wszyscy mają trudności z czytanie ze zrozumieniem. Pani napisała, że: „po godzinie zamknięcia bramek” a nie otwarcia. Czy kolega widział kiedyś bilet lotniczy??

G
Gość
2019-06-21T11:28:13 02:00, Gość:

Zdarza mi się latać z Babimostu do Warszawy. Niejednokrotnie byłam świadkiem sytuacji kiedy odprawiano pasażerów jeszcze po godzinie, która zwykle zapisana jest na bilecie jako godzina zamknięcia bramek.

2019-06-21T13:22:04 02:00, Takie tam z lotniska.:

Zapewne koleżance chodzi o godzinę na karcie pokładowej. To jest godzina rozpoczęcia odprawy, dlatego odprawiali po tej godzinie. Taka mała różnica. Buziaczki 🙂

Koleżance chodziło o godzinę zamknięcia bramek, która również jest podawana do wiadomości pasażera.

G
Gość
2019-06-20T22:18:27 02:00, Gość:

Na każdym cywilizowanym lotnisku samolot poczeka chwilę na pasażera. Jak się pasażer spóźnia to przez głośniki wzywają. A u nas pasażer był, ale nie wpuścili ze zwykłej zlosliwosci. Innego wytlumaczenia nie ma. Po prostu prowincja.

2019-06-21T09:40:01 02:00, Gość:

Ewidentnie nie wiesz o czym piszesz... Wzywają pasażera jak po odprawie nie stawi się do bramki w strefie zastrzeżonej,gdzie sprawdza się karty pokładowe, a jest już czas, żeby gete zamknąć... Wtedy wzywają... Żaden samolot, pociąg czy autobus nie czeka na spóźnialskiego pasażera.... Zanim ludzi działających zgodnie z przepisami zaczniesz wyzywać od zlosliwcow poczytaj przepisy.... Nieznajomość prawa nikogo nie zwalnia z jego przestrzegania!

2019-06-21T15:22:08 02:00, Pilot PPG:

No i to ty ewidentnie nie wiesz.

Na mnie jednego, w Warszawie czekał cały samolot z załogą i pasażerami na pokładzie kiedy leciałem Szczecin Warszawa Bruksela. Mój lot że Szn był opuznio y i cały samolot z Wawy do Brux grzecznie czekał....

Zakładam, że załoga, pasażerowie i port docelowy się z tego ucieszył?

P
Pilot PPG
2019-06-20T22:18:27 02:00, Gość:

Na każdym cywilizowanym lotnisku samolot poczeka chwilę na pasażera. Jak się pasażer spóźnia to przez głośniki wzywają. A u nas pasażer był, ale nie wpuścili ze zwykłej zlosliwosci. Innego wytlumaczenia nie ma. Po prostu prowincja.

2019-06-21T09:40:01 02:00, Gość:

Ewidentnie nie wiesz o czym piszesz... Wzywają pasażera jak po odprawie nie stawi się do bramki w strefie zastrzeżonej,gdzie sprawdza się karty pokładowe, a jest już czas, żeby gete zamknąć... Wtedy wzywają... Żaden samolot, pociąg czy autobus nie czeka na spóźnialskiego pasażera.... Zanim ludzi działających zgodnie z przepisami zaczniesz wyzywać od zlosliwcow poczytaj przepisy.... Nieznajomość prawa nikogo nie zwalnia z jego przestrzegania!

No i to ty ewidentnie nie wiesz.

Na mnie jednego, w Warszawie czekał cały samolot z załogą i pasażerami na pokładzie kiedy leciałem Szczecin Warszawa Bruksela. Mój lot że Szn był opuznio y i cały samolot z Wawy do Brux grzecznie czekał....

G
Gość

@Ktoś

Rzecznik Praw Obywatelskich wyraźnie wskazuje iż zakaz ten jest niekonstytucyjny.

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/zasady-odpowiedzialnosci-karnej-obywateli-ma-okreslac-ustawa-nie-rozporzadzenie-ministra

K
Ktoś

PS: konstytucja gwarantuje nam prawo swobodnego dostępu do informacji i komunikowania się a jednak jazda za kierownicą z telefonem przy uchu jest wykroczeniem. Hmmmm czyżby złamano moje prawa konstytucyjne? Dobrze znać konstrukcje jeszcze lepiej znać ją i rozumieć w całości.

K
Ktoś

Ustawodawca może ograniczyć prawa konstytucyjne zapisami w ustawie/rozporządzeniach jeśli jest to podyktowane kwestiami bezpieczeństwa obywateli i państwa. W tym przypadku tak jest.

P
Prawnik

Zakaz filmowania na lotniskach jest niezgodny z konstytucją a zatem nielegalny co wskazywał w zeszłym roku rzecznik praw obywatelskich.

Prawo do nagrywania w miejscach publicznych co za tym idzie budynkach publicznych gwarantuję nam art 54

Dodaj ogłoszenie