MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Badania noworodków w kierunku SMA są już dostępne w Świebodzinie

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Badania w kierunku SMA będą wykonywane w placówkach w całej Polsce.
Badania w kierunku SMA będą wykonywane w placówkach w całej Polsce. pixabay.com
Nowy Szpital w Świebodzinie dołączył do programu badań przesiewowych noworodków w kierunku rdzeniowego zaniku mięśni (SMA).

W świebodzińskim szpitalu będzie można przebadać noworodki w kierunku SMA (rdzeniowego zaniku mięśni). Placówka dołączyła do programu badań przesiewowych.

Badanie na SMA będą standardem w Polsce, w tym w województwie lubuskim

Na wniosek Ministerstwa Zdrowia badania przesiewowe noworodków zostały poszerzone o badania w kierunku SMA. Program ten jest stopniowo poszerzany na kolejne województwa, zaczynając od województwa mazowieckiego. 23 września Instytut Matki i Dziecka rozpoczął wykonywanie badań dla szpitali w województwie lubuskim.

Województwo lubuskie jest w pierwszej grupie województw, które dołączyło do programu badań przesiewowych. Od przyszłego roku program ten ma być realizowany we wszystkich szpitalach w Polsce. Stopniowo dołączają do niego kolejne szpitale - mówi Marta Pióro, rzecznik prasowy grupy Nowy Szpital.

Badanie przesiewowe jest już standardowym badaniem wykonywanym w w województwie lubuskim, a obecnie także w Świebodzinie. Nie wymaga ono dodatkowego pobierania krwi, ponieważ jest wykonywane z próbki pobieranej w ramach dotychczasowych badań przesiewowych. Próbki są wysyłane do laboratorium w Poznaniu i do warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka.

W przypadku potwierdzenia wystąpienia u dziecka SMA, rodzice otrzymują informację bezpośrednio z Instytutu Matki i Dziecka, a następnie kierowani są na leczenie do specjalistycznego ośrodka. Jeśli rodzice nie otrzymają informacji z laboratorium oznacza to, że wynik badania na SMA był negatywny.

Zobacz też: Jaś zostanie poddany nowoczesnej terapii genowej na SMA. Udało się zebrać 9 mln zł

Źródło:
TVN 24

SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni to poważna choroba

Rdzeniowy zanik mięśni jest ciężką i śmiertelną chorobą genetyczną.

Do niedawna nie mogliśmy pomóc pacjentom chorym na SMA. Nowoczesne terapie przynoszą niesamowite efekty. Dają szansę na leczenie i poprawiają znacząco jakość życia pacjentów. Warunkiem jest wczesne wykrycie choroby i szybkie rozpoczęcie leczenia. Temu służą badania przesiewowe noworodków - mówi Arkadiusz Bieleninik, ordynator oddziału neonatologii w Świebodzinie.

Program badań przesiewowych finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska