MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Basen w poczekalni?

Eugeniusz Kurzawa
Powstały w 1929 r., graniczny wówczas dworzec był chlubą II Rzeczypospolitej. Jaki los czeka go w najbliższym czasie? Na razie jest w nim sklep z tanią odzieżą i sprzętem należący do Fundacji "Nasz Dom”.
Powstały w 1929 r., graniczny wówczas dworzec był chlubą II Rzeczypospolitej. Jaki los czeka go w najbliższym czasie? Na razie jest w nim sklep z tanią odzieżą i sprzętem należący do Fundacji "Nasz Dom”. fot. Bartłómiej Kudowicz
W mieście jest sporo obiektów należących do kolei, które samorząd może przejąć za długi. Głównie jest to niezapłacony podatek od nieruchomości.

- Kapitalne! Radni przyjęli to z aplauzem - tak Stanisław Chlebowski, przewodniczący rady miejskiej, mówi o projekcie zagospodarowania głównego dworca, autorstwa niemieckiej firmy projektowej. Na razie dworzec, jak i inne obiekty kolejowe należą do PKP. Jednakże trwają rozmowy na linii samorząd - kolej, na temat zmiany właściciela i ewentualne przymiarki co można zrobić w przejętych budynkach. Niemiecka firma opracowała (za darmo!) i przedstawiła rajcom wizualizację przebudowy gmachu dworcowego.

- To zaczęło się jeszcze w poprzedniej kadencji, za burmistrza Suchorskiego - przypomina radna Renata Łakoma. Otóż PKP wytypowało 200 dworców w całym kraju, ważnych, ciekawych, które należy ratować zmieniając ich funkcję. Wśród nich znalazł się zbąszyński. Niemcy, którym zależy na wejściu na polski rynek gospodarczy, wzięli się za projekt. I teraz go pokazali.

Za małe wymiary

- W holu głównym basen, poza tym w jednym skrzydle sauna, gabinety odnowy, rehabilitacji, fitness, w drugim restauracja, kawiarenka, kręgielnia - wylicza S. Chlebowski. Jego zdaniem pomysł jest kapitalny, ale... - Jeśli nie znajdzie się inwestor, to nie ma o czym rozmawiać - uważa przewodniczący.

- To ciekawa idea, ale moim zdaniem basen o wymiarach 17 x 24 m nie będzie miał dziś siły przebicia, młodzież wybierze Świebodzin czy Leszno - sądzi R. Łakoma. - Ten projekt jest już spóźniony, bo w ratuszu mówi się, wprawdzie jeszcze nieoficjalnie, o basenie pełnowymiarowym, który byłby związany z pomysłem uruchomienia na jeziorze wyciągu do nart wodnych.

Zdaniem R. Łakomej należy przymierzyć się do innego zagospodarowania dworca. Ponoć znów chce to opracować wspomniana firma z Niemiec. Jednakże wiceburmistrz Wiesław Czyczerski uważa, iż należałoby trochę poczekać na efekty poszukiwań inwestora przez inną niemiecką firmą, Sachsen Consult, która zajmuje się takimi poczynaniami. - Powiedzieli mi, że są zainteresowani "wejściem w ten temat" - podpowiada wiceburmistrz. - A gdyby znaleźli inwestora, który od razu kupiłby dworzec, wtedy miasto nie musiałoby nawet zajmować się tą sprawą. I to byłoby najlepsze rozwiązanie.

Nie - dla mieszkań

Dworzec główny to ważna sprawa, ale samorząd prowadzi z "Nieruchomościami" PKP rozmowy dotyczące przejęcia innych budynków kolejowych. PKP ma bowiem wobec miasta zaległości płatnicze, czyli niezapłacony podatek od nieruchomości.

- Już rozpoczęły się procedury przejmowania nieruchomości kolejowych, obecnie w "Nieruchomościach" PKP trwa przygotowanie dokumentacji geodezyjnej - tłumaczy W. Czyczerski. Oznacza to geodezyjne wydzielanie działek, na których stoją budowle typowane do przejęcia. Mowa o starym dworcu, wieży ciśnień, starej poczcie, dawnym urzędzie celnym wraz z 7 ha gruntu, wiacie gdzie kiedyś mieścił się zakład D.O.M. (ok. 3 tys. mkw.). Do wzięcia jest też "mały dworzec", czyli Zbąszyń Przedmieście.

- Każdy z tych obiektów może zostać w ciekawy sposób wykorzystany - sugeruje wiceburmistrz. - Na przykład gdyby się znalazł partner, powiedzmy z harcerstwa, to mógłby przejąć wieżę ciśnień. Inne budynki można wystawić na sprzedaż. Szkoda, że prawo nie pozwala na wykorzystanie niektórych na mieszkania. A "mały dworzec" mogłaby wziąć kultura...

- Na razie myślimy o jednorazowym wykorzystaniu parteru starego dworca na tegoroczny festiwal twórczości Experyment - mówi Katarzyna Kutzmann-Solarek, dyrektorka centrum kultury. - Gdyby kultura miała więcej pieniędzy, to oczywiście chętnie wzięlibyśmy także Przedmieście, powiedzmy, na kawiarenkę kolejową, ale jesteśmy ograniczeni brakiem funduszów...
Do sprawy wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska