Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie głośno! Dziś w całym regionie zawyją syreny alarmowe. Dlaczego?

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
14 grudnia w województwie lubuskim zostanie przeprowadzona próba syren alarmowych.
14 grudnia w województwie lubuskim zostanie przeprowadzona próba syren alarmowych. Archiwum GL
Czternastego grudnia w południe w całym województwie lubuskim będzie można usłyszeć dźwięk syren alarmowych. Wszystkich świadków zdarzenia uspokajamy - rozlegające się sygnały służą wyłącznie weryfikacji sprawności systemu, a ich uruchomienie nie wymaga od mieszkańców podejmowania żadnej reakcji.

To będzie zaplanowany test systemu

W czwartek w miastach województwa zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i ludności. Jego celem jest sprawdzenie ich sprawności i zdolności do działania na potrzeby ochrony ludności w różnych sytuacjach zagrożeń. Takie głośne próby przeprowadzane są cyklicznie.

Lubuszanie usłyszą dwa głośne sygnały

Czwartkowa głośna próba syren alarmowych odbędzie się w godzinach od 12:00 do 12:30. Dźwięk syren będzie można usłyszeć między innymi w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze, ale także w mniejszych miejscowościach województwa. W trakcie próby nadane zostaną dwa sygnały:

  • ogłoszenie alarmu - modulowany dźwięk syreny, który będzie trwał 3 minuty
  • odwołanie alarmu - ciągły dźwięk syreny, który będzie trwał 3 minuty

Co robić gdy wyją syreny?

Wszystko ma na celu przede wszystkim sprawdzenie stanu technicznego systemu ostrzegania i alarmowania, ale również weryfikację i doskonalenie procedur. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, uruchomienie syren nie wymaga od mieszkańców podejmowania żadnej reakcji. Należy zachować spokój i kontynuować swoje zajęcia. Sygnały będą miały wyłącznie charakter ćwiczebny.

Alarmowanie i ostrzeganie

W przypadku zagrożenia sygnały alarmowe i ostrzegawcze przekazywane są przez syreny alarmowe oraz środki masowego przekazu – radio i telewizję. W niektórych gminach, powiatach i województwach wykorzystywane są także inne sposoby informowania ludności - wiadomościami tekstowymi w sieci telefonii komórkowej, poprzez megafony oraz powiadamianie od domu do domu.

Alarmy

  • Alarm ogłaszany jest w przypadku wystąpienia zagrożeń trzyminutowym sygnałem modulowanym. Odwoływany jest przez trzyminutowy sygnał ciągły.

Ostrzeżenia

  • Ostrzeżenia przekazywane są w przypadku, kiedy istnieje ryzyko wystąpienia zagrożeń. Komunikaty ostrzegawcze przekazywane są w środkach masowego przekazu.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska