Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wypadek wojny musisz mieć plecak ewakuacyjny! Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, jak go spakować. To ważne!

(es)
Te rzeczy spakuj do plecaka ewakuacyjnego. Przydadzą się na czas wojny, ewakuacji, kryzysu, czy innego zagrożenia.
Te rzeczy spakuj do plecaka ewakuacyjnego. Przydadzą się na czas wojny, ewakuacji, kryzysu, czy innego zagrożenia. freepik.pl
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało poradnik na czas wojny i kryzysu "Bądź gotowy". Publikację wydano w 2022 roku, czyli zaraz po tym, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę. W tym poradniku znajduje się wiele cennych informacji. Jednym z poruszanych przez ekspertów RCB tematów jest konieczność posiadania plecaka ewakuacyjnego. Sprawdźcie, jak go spakować, by w sytuacji zagrożenie można było przetrwać.

Spis treści

Od razu zastrzegamy: ten artykuł nie ma na celu "straszenia" naszych Czytelników wojną. Jednak w przestrzeni publicznej temat ten w ostatnim czasie mocno ożył, dlatego też publikujemy informacje dotyczące tego, jak powinniśmy zachować się na wypadek wojny i kryzysu, które mogą nas dotknąć - niekoniecznie dziś, czy za pięć lub dziesięć lat. Jednak... "przezorny zawsze ubezpieczony" to pierwsze, a po drugie, taki plecak może też przydać się nam wtedy, gdy np. dojdzie do pożaru, blackoutu, powodzi, czy wichury. Sytuacji, w których warto mieć to, co najważniejsze pod ręką jest naprawdę wiele. Nie piszmy od razu tych najczarniejszy scenariuszy. To tyle tytułem wstępu.

"Przezorny zawsze ubezpieczony"

Jeśli z wyprzedzeniem przygotujemy się na sytuacje trudne i kryzysowe, zwiększamy szansę na zapewnienie bezpieczeństwa sobie i bliskim, a także ograniczymy szkody materialne, wynikające z danego zagrożenia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, co robić, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i bliskich:

 • porozmawiaj z bliskimi o potencjalnych zagrożeniach i o tym, jak radzić sobie z nimi w przypadku ich wystąpienia;
 • wyznacz najbezpieczniejsze miejsca w domu (najczęściej piwnica, daleko od okien)
 • ustalcie miejsce kontaktowe, w którym spotkacie się po przypadkowym rozdzieleniu (miejsce, do którego każdy będzie mógł bez przeszkód dotrzeć);
 • przygotuj plecak ewakuacyjny oraz domowe zapasy do przetrwania min. 7 dni bez dostępu do wody, prądu i jedzenia.

Nie panikuj bez powodu. Gdy dojdzie do kryzysu, zostaniesz o tym poinformowany

Pamiętaj, by nie dać się zwieść fałszywym informacjom o zagrożeniu, rozpowszechnianych np. w social mediach.

- W sytuacji kryzysowej powinieneś spodziewać się ALERT-u RCB z zaleceniami dotyczącymi bezpiecznych zachowań. Informacje o zagrożeniu znajdziesz także na stronie www.gov.pl/rcb oraz na profilach RCB w mediach społecznościowych - czytamy w poradniku.

Ponadto, w czasie wojny lub kryzysu może wystąpić problem z komunikacją telefoniczną, dlatego należy nasłuchiwać radia, gdzie przekazywane będą komunikaty służb. Linie komunikacyjne mogą być też przeciążone, więc najlepiej jest kontaktować się w takiej sytuacji z bliskimi poprzez SMS. Linii komunikacyjnych "nie dociążajmy", bo to utrudni funkcjonowanie służb.

RCB informuje także, że wszelkie sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze przekazywane są w takich sytuacjach z wykorzystaniem środków alarmowych – m.in. środków masowego przekazu, syren, dzwonków, megafonów oraz dzwonów kościelnych.

Alarm powiadomi cię o zagrożeniu. Jakie są rodzaje alarmów w kryzysowych sytuacjach?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poradniku podaje, jak ogłaszane są alarmy:

 • syreny - dźwięk modulowany trwający 3 minuty
 • rozgłośnie - 3x zapowiedź "Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm........ dla......."
 • sygnał wizualny - żółty trójkąt

W takiej sytuacji musimy:

 • przerwać pracę
 • wyłączyć urządzenia od dopływu prądu i gazu
 • śledzić informacje na stronach rządowych (np. Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - www.gov.pl/rcb)
 • wykonywać polecenia kierownictwa i służb

W kryzysowych sytuacjach miej na uwadze, że takie sygnały mogą nie dotrzeć do wszystkich, dlatego też przekaż te informacje swoim bliskim, sąsiadom (w szczególności osobom starszym i niedołężnym), zaoferuj transport w przypadku ewakuacji, zadbaj o schronienie dla ewakuowanych z danego terenu.

Plecak ewakuacyjny trzeba mieć. Musisz go dobrze spakować. Sprawdź, co radzą eksperci

Jeśli doszłoby do wojny, kryzysu, nagłej ewakuacji, pod presją czasu i w silnych emocjach możesz nie zabrać wszystkiego tego, co naprawdę będzie ci potrzebne do przeżycia w pierwszych dniach i do tego, by poradzić sobie w ekstremalnie trudnej sytuacji. Dlatego też warto spakować zestaw ewakuacyjny (plecak ewakuacyjny) z wyprzedzeniem (dla każdego z domowników) w komfortowej sytuacji po to, by wtedy, gdy wydarzy się najgorsze, móc go złapać i bezpiecznie opuścić swoje miejsce zamieszkania.

- Podczas kryzysu ryzyko problemów z dostępnością prądu, wody i pożywienia jest bardzo duże. Upewnij się odpowiednio wcześnie, że masz wszystko, co będzie Ci potrzebne. Twoim celem jest przetrwanie tygodnia - podkreśla RCB.

Plecak powinien być opisany: mieć kartkę z twoim imieniem i nazwiskiem i miejscem zamieszkania. Takie zestawy ewakuacyjne warto mieć nie tylko w domu, ale też w miejscu pracy oraz samochodzie.

Osoby, które wiele cennych informacji posiadają na komputerach, tabletach, czy w tzw. chmurze powinny regularnie zgrywać wszystkie pliki na pamięć zewnętrzną (warto też mieć dokumenty bliskich zeskanowane i zgrane, chociażby na pendrive).

Pełna lista rzeczy, jakie powinny znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym, dostępna jest tutaj:

Te rzeczy spakuj do plecaka ewakuacyjnego. Przydadzą się na czas wojny, ewakuacji, kryzysu, czy innego zagrożenia.

Na wypadek wojny musisz mieć plecak ewakuacyjny! Rządowe Cen...

Warto zawsze, prewencyjnie, posiadać zapas paliwa - choćby jeden pełen kanister może znacząco ci pomóc w trudnej sytuacji. Miej też w samochodzie zawsze koło zapasowe.

Więcej informacji o tym, jak zachować się w kryzysie znajdziecie w poradniku RCB, do którego warto zajrzeć. Eksperci szeroko wyjaśniają w nim także m.in. jak działać w czasie zagrożenia, co robić w czasie strzelaniny, jak zachować, się gdy na twoim terenie pojawią się obcy żołnierze, czy jak udzielić pierwszej pomocy.

Przeczytaj także:
Schrony w Polsce? Nie ma o czym mówić. Stare niszczeją, nowych się nie buduje. Gdzie szukać schronienia w razie wybuchu konfliktu zbrojnego?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska