Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błękitni Dobiegniew świętują swoje 70-lecie! [ZDJĘCIA]

Alan Rogalski
Alan Rogalski
Ekipa Błękitnych Dobiegniew z lat 50. Drugi od lewej to dziś 88-letni Czesław Kutnik, naj-starszy aktualnie żyjący gracz.
Ekipa Błękitnych Dobiegniew z lat 50. Drugi od lewej to dziś 88-letni Czesław Kutnik, naj-starszy aktualnie żyjący gracz. Alan Rogalski
Od piątku do soboty (9-10 czerwca) w Dobiegniewie trwały obchody 70-lecia klubu piłkarskiego Błękitni.

Rodowód Błękitnych Dobiegniew sięga właśnie 1946 r. Założycielami tego klubu byli Antoni Żejmo, Jan Wiaderny i Aleksander Rojna. Sekcja piłkarska początkowo nosiła nazwę Kolejowy Klub Sportowy Kolejarz, a jego bazę stanowiło boisko leśne z wyznaczonymi liniami i drewnianymi bramkami. Sam teren wokół murawy wyrównywano w czynie społecznym przy sporym zaangażowaniu zawodników i sympatyków sportu. Natomiast pierwszy mecz rozegrano na stadionie 23 sierpnia 1946 r. między reprezentacją miasteczka a ekipą wojsk radzieckich. Tak rodziła się piłka nożna w Dobiegniewie...

W kwietniu 1950 r. klub zmienił nazwę na LZS Błękitni. Inspiratorem był Rudolf Buczma, były piłkarz Błękitnych Stargard Szczeciński, który osiedlił się w Dobiegniewie. W latach 50. członkami drużyny, oprócz wspomnianego Buczmy byli: Stefan Szlachta, Marian Sawicki, Franciszek Nikliborc, Zdzisław Grzybowski, Marian Stanisław Błaszczyk, Ryszard Gałwa, Jan Zając, Lech Łubiński, Rajmund Grodzicki, Stanisław Stefan Łazarski, Mikołaj Łojko, Włodzimierz Krajewski, Błażej Formicki, Czesław Raczkowski oraz Czesław Kutnik.

Ten ostatni jest dziś najstarszym aktualnie żyjącym graczem. - Rozpocząłem grę w piłkę nożną około 1950 roku, może trochę wcześniej, aż do 1956. Tego roku graliśmy z klubem z Gorzowa, a ja złamałem nogę i skończyła się dla mnie piłka. Bardzo podobała mi się ta uroczystość. To, jak zmieniał się klub przez te lata, widziałem na własne oczy. Sam od 1945 roku mieszkam w Dobiegniewie - wspominał w sobotę na uroczystej gali 88-latek.

Na niej Robert Skowron, szef Lubuskiego Związku Piłki Nożnej wręczył na ręce obecnego Dariusza Waldmanna, obecnego prezesa Błękitnych okolicznościową paterę PZPN.- Na nią trzeba sobie zapracować - powiedział Skowron oraz dodał: -Związek docenia Błękitnych i turniej dla dzieci Dobiegniew Cup.

Właśnie z pracy z młodzieżą najbardziej jest dumny Waldmann. - Zainwestowaliśmy w nią sześć lat temu i dziś zbieramy żniwo - zapewnia. W 2011 r. pierwszy raz w historii turnieju Błękitni są najlepsi w kategorii do 13 lat. Byli też drudzy w U-11 i U-17. Ci ostatni rok temu ulegli dopiero w finale. Nic więc dziwnego, że w drugim dniu obchodów 70-lecia zorganizowano zawody dla najmłodszych. W trampkarzach Błękitni byli pierwsi, wyprzedzając Polonią Lipki Wielkie i Progresem Gorzów, a wśród orlików - drudzy, za Akademią Drezdenko, a przed Łucznikiem Strzelce Kraj. W żakach za to najlepsze były dwie ekipy Stilonu Gorzów i Akademia. Oldboje zaś pokonali kolegów z AZW_Gal-zow 4:2, a seniorzy Błękitnych - wychowanków klubu 3:2. Ci seniorzy, którzy w przyszłym sezonie chcą wrócić do klasy okręgowej. Dziś są trzeci w A-klasie.

Nie zabrakło też odznaczeń ze strony GOZPN i klubu dla najbardziej zasłużonych oraz oddanych osób (w tym gronie była i „Gazeta Lubuska”, za co bardzo serdecznie dziękujemy).

Przeczytaj też:Polska - Irlandia Północna: Czarujące Polki zdobyły obiektywy [GALERIA]

Polskie kibicki na Euro 2016 są najpiękniejsze! Czarujące Po...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska