Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrza w Strzelcach widać

Agnieszka Drzewiecka
Dziennikarska ocena Wiesława Sawickiego to 5 z minusem
Dziennikarska ocena Wiesława Sawickiego to 5 z minusem archiwum "GL"
Wiesław Sawicki burmistrzem Strzelec Krajeńskich jest od lutego 2012 r. Wcześniej był znany mieszkańcom miasta - od 2006 roku pełnił funkcję zastępcy burmistrza.

Mieszkańcy lubią Sawickiego za to, że burmistrza w ich mieście widać. Gdy jest potrzeba, nie jest trudno dotrzeć do niego i porozmawiać. Wśród mieszkańców Strzelec nie słychać charakterystycznego narzekania na władzę. Po części dlatego, że w Strzelcach ludziom żyje się coraz ładniej. Mieszkańcy doceniają fakt, że burmistrz dba o oczyszczenie jeziora Górnego (jego rewitalizacja rozpoczęła się wiosną ub. roku), w którym od lat nie można się kąpać. Pozytywnie też oceniają to, że bliskie są jemu strzeleckie zabytki, zadbał m. in. o to by ruszył remont Baszty Czarownic. Wielu podoba się też to, że w Strzeleckim Domu Kultury, przez lata "uśpionym", znów zaczęło się dużo dziać. A jak pracę burmistrza oceniają strzeleccy radni?

Grzegorz Dyliński twierdzi, że burmistrz potrafi podejmować trafne decyzje. Jedną z nich było przekształcenie szkoły publicznej w Wielisławicach w szkołę społeczną (dotąd placówka utrzymywana była przez gminę, co nie opłacało - w klasach było po kilkoro dzieci). - Także jego zasługą jest droga ze Strzelec do Sławna czy remont drogi w Dankowie. Ta jest wprawdzie wojewódzka, ale burmistrz mocno o nią zabiegał u marszałka - mówi Dyliński. Warto też wspomnieć o budowie sali gimnastycznej przy największej wiejskiej szkole w gminie, w Bobrówku. Mieszkańcy od lat nie mogli się doczekać tej inwestycji, a już z końcem wakacji nowa sala zostanie otwarta. - Ta hala jest niewątpliwie sukcesem burmistrza. Wcześniej już przez kilka kadencji mieszkańcy bezskutecznie czekali na jej budowę - mówi radna Urszula Szadyko.

Również za kadencji Sawickiego w Bobrówku rozpoczęto remont i rozbudowę Ośrodka Zdrowia sfinansowane z budżetu gminy. - Rozmawiam z mieszkańcami i wiem, że pozytywnie oceniają działania burmistrza. Niektórzy zarzucają mu tylko, że mało dba o porządek w gminie. Ale przecież pozbyliśmy się już wielu dzikich wysypisk, nie jest źle - mówi Urszula Szadyko.

Inna ważna inwestycja, którą z powodzeniem prowadzi burmistrz Strzelec, jest wykonanie kanalizacji we wsiach. - To Brzoza, Piastowo, Żabicko, Długie. Niebawem cała Aglomeracja Strzelce Krajeńskie ma zostać skanalizowana - mówi Krzysztof Grochola, przewodniczący rady miejskiej w Strzelcach. Mówi też o remoncie ulicy Kościuszki. Na jej stan mieszkańcy miasta złorzeczyli od lat. - Była takim naszym wyrzutem sumienia, ale w końcu udało się ją wyremontować - twierdzi Grochola. A ci z gminnych wiosek cieszą się z choćby wyremontowanych świetlic wiejskich.

Czasem słychać też głosy, że w gminie jest ogromne bezrobocie, a władze nic z tym nie robią (stopa bezrobocia w całym powiecie strzelecko - drezdeneckim jest najwyższa w Lubuskiem - to 27,3 proc.). W samej gminie Strzelce wiosną było ponad 1,8 tys. osób bezrobotnych. Na forach internetowych mieszkańcy narzekają na to, że choć w mieście jest coraz ładniej, to coraz więcej osób wyprowadza się stamtąd właśnie z powodu braku pracy.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska