MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Był pierwszym lekarzem w Głogowie

Anna Białęcka 76 833 56 65
Wiesław Juszkiewicz był internistą i dermatologiem, był czynny zawodowo i społecznie do 80. roku życia
Wiesław Juszkiewicz był internistą i dermatologiem, był czynny zawodowo i społecznie do 80. roku życia Fot. archiwum rodzinne
Dzisiaj odbył się pogrzeb Wiesława Juszkiewicza. Ten znany głogowianin zmarł mając 90 lat. Pochowano go na cmentarzu przy ul. Legnickiej. Pożegnała go rodzina i wielu głogowian.

Msza żałobna odbyła się w kaplicy na cmentarzu przy ul. Świerkowej. Natomiast pogrzeb na cmentarzu przy ul. Legnickiej. Tego znanego lekarza i społecznika pożegnało wielu głogowian.

Wiesław Juszkiewicz był człowiekiem znanym w naszym mieście. W 1990 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Głogowa. Nadany mu został przez prezydenta i wręczony podczas uroczystej sesji rady miejskiej. W tym samym roku głogowianin został odznaczony Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski. Szczycił się także Kryształowym Sercem nadanym mu przez PCK za działalność na rzecz honorowego krwiodawstwa.

- Tato przyjechał do Głogowa zaraz po wojnie, medycynę studiował w czasie wojny na tajnych kompletach, a skończył już w wolnej Polsce w Warszawie. W czasie wojny działał w AK, dostarczał partyzantom koło Piotrkowa leki i opatrunki - wspomina jego córka Ewa Bogusz. - Pomagał tym ludziom w lesie. Znany był wtedy jako Wiech i Doktor.

W 1947 roku był w Głogowie jedynym polskim lekarzem. Byli także dwaj niemieccy: Bartel i Muller.
Kiedy przyjechał do zniszczonego miasta, zaczął działalność od organizowania szpitala. Nie było to łatwe zadanie w tamtych czasach. Później przez wiele lat był ordynatorem oddziału internistycznego głogowskiej lecznicy. Tworzył jednocześnie struktury lecznictwa otwartego w powiecie głogowskim, do którego wtedy należały także Bytom Odrzański, Sława i Polkowice.

- Przez cale życie propagował honorowe krwiodawstwo, chociaż jego choroba serca nie pozwalała mu na to by być dawcą - mówi E. Bogusz. - Jednak zrobił wiele w naszym mieście by propagować ideę daru życia. Tworzył struktury PCK.

Wiesław Juszkiewicz był internistą i dermatologiem, był czynny zawodowo i społecznie do 80. roku życia. - Często powtarzał, że mógł poświęcać się pracy i działalności w PCK tylko dzięki żonie Barbarze, że to ona stwarzała mu do tego dobre warunki - wspomina córka.

Poza córką Ewą, chemiczką, która wiele lat przepracowała w głogowskiej hucie, obecnie na emeryturze, pan Wiesław był ojcem dwóch synów - Władysława i Piotra. Ten pierwszy mieszka w Los Angeles i organizuje festiwale filmu polskiego w USA. Są one znane w świecie, przyjeżdżają na nie polscy aktorzy. Władysław Juszkiewicz jest także Honorowym Obywatelem Głogowa. Otrzymał go właśnie za krzewienie polskiej kultury w USA. Drugi syn Piotr poszedł w ślady ojca i jest tak on lekarzem, chirurgiem dziecięcym i onkologiem dziecięcym. Mieszka z rodziną w Szczecinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska