Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi nie mają szans, żeby pamiętać te budki. W niedzielę we Wschowie ożyją wspomnienia. Tak się kiedyś rozmawiało

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Do takich automatów ludzie ustawiali się w kolejkach. Ustawione były w różnych budkach. Zobacz w galerii, jeszcze będzie można zobaczyć na wystawie
Do takich automatów ludzie ustawiali się w kolejkach. Ustawione były w różnych budkach. Zobacz w galerii, jeszcze będzie można zobaczyć na wystawie Muzeum Ziemi Wschowskiej
Będzie można zobaczyć różne budki telefoniczne, do których całkiem niedawno trzeba było się ustawiać, żeby móc zadzwonić. Będzie też wiele innych eksponatów. Muzeum Ziemi Wschowskiej przygotowało wystawę czasową zatytułowaną „Poczta Polska w Regionie Wschowsko – Leszczyńskim”. Otwarcie w dniu, kiedy przypada 160. rocznica uruchomienia we Wschowie stacji telegraficznej.

Muzeum Ziemi Wschowskiej. Nowa wystawa czasowa

Z okazji rocznicy i wystawy wydana została okolicznościowa pocztówka i datownik. Przygotowany został również okolicznościowy znaczek pocztowy, który będzie dostępny na zamówienie.

– Ekspozycja składa się w znacznej mierze z eksponatów pochodzących ze zbiorów prywatnych Sławomira Tomków z Leszna, który kolekcjonuje przedmioty związane z historią i dziedzictwem Poczty Polskiej – informują pracownicy muzeum. Dodatkowo, podczas wernisażu pan Sławomir odegra sygnały pocztowe na sygnałówce.

Otwarcie w niedzielę, 10 marca, o godz. 14 w Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Zamkowym 2.

Do takich automatów ludzie ustawiali się w kolejkach. Ustawione były w różnych budkach. Zobacz w galerii, jeszcze będzie można zobaczyć na wystawie

Młodzi nie mają szans, żeby pamiętać te budki. W niedzielę w...

Historia poczty we Wschowie

Muzealnicy przypominają, że najstarszym śladem związanym z działalnością pocztową we Wschowie jest mapa szlaków z Drezna do Warszawy pochodząca z 1751 roku.

– Przy Wschowie umieszczono wtedy znak trąbki, czym oznaczono punkt na szlaku pocztowym. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo, że we Wschowie stał saski słup milowy. Natomiast kolejna wzmianka o wschowskim urzędzie pocztowym związana jest z II rozbiorem Polski, przez który Wschowa trafiła w granice państwa pruskiego. We wrześniu 1793 roku, po zajęciu miasta przez administrację cesarską, otwarto Pruski Cesarski Urząd Pocztowy – informują pracownicy muzeum.

Polski urząd pocztowy w miejscu pruskiego utworzono po II wojnie światowej, wysiedleniu ludności niemieckiej i przejęciu miasta przez polską administrację. Wiadomo, że pierwszym naczelnikiem poczty został Antoni Moroz, a pierwszym listonoszem Stanisław Dekiert.

Pracownicy muzeum przypominają, że w latach 70. zamurowano wejście do części biurowo – mieszkalnej gmachu poczty, które umiejscowione było od strony ulicy Pocztowej i niestety taki sam los spotkał charakterystyczne narożne wejście znane z wielu pocztówek.

Zobacz też wideo: Kapsuła czasu we Wschowie

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska