Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom Odrzański jeszcze z dwoma wieżami

Wojciech Olszewski 68 387 52 87 [email protected]
To panorama Bytomia Odrzańskiego pochodzaca najprawdopodobniej z połowy XVIII wieku.
To panorama Bytomia Odrzańskiego pochodzaca najprawdopodobniej z połowy XVIII wieku. Fot. Biblioteka publiczna w Bytomiu Odrzańskim
Niezwykłą rycinę z 1820 roku przedstawiającą widok Bytomia Odrzańskiego kupiła miejska biblioteka. Przedstawia najstarszy znany widok miasta.

To niezwykły rarytas z początków XIX wieku. - Grafika wykonana została techniką miedziorytu z akwafortą i pochodzi z dzieła Christiana Friedricha Emanuela Fischera i Carla Friedricha Stuckarta "Zeitgeschichte Des Staedte Schlesiens". Ta trzytomowa książka wydana została przez C. F. Stuckarta w Świdnicy w latach 1819-1821 i stanowi ważne źródło wiedzy o Śląsku. Bardzo istotne są panoramy miast śląskich, stanowiące ważny przekaz ikonograficzny - informuje dyrektor biblioteki Janina Czechanowska.

Rycina tak naprawdę jest kartką z tej książki, ma wymiar zbliżony do kartki A4, czyli 18 na 23 cm i jest dobrze zachowana. Widać na niej panoramę Bytomia Odrzańskiego i zakole Odry. Od razu rzuca się w oczy istotny fakt. Widać tylko dwie wieże, co sugeruje, że widok pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku, bo później wybudowano kościół ewangelicki. - Nie ma wieży kościoła ewangelickiego, a nad miastem góruje wieża kościoła św. Hieronima, znacznie przewyższająca tę ratuszową. Z historii miasta wiemy, że spłonęła. Na tej rycinie dopiero widzimy, jak była piękna w porównaniu do dzisiejszej i o ile przewyższała ratusz - zachwyca się J. Czechanowska.

Ile kosztował ten rarytas? Ofertę zakupu ryciny złożył poznański antykwariat. Chciał za nią blisko 500 zł. - Udało się nam wynegocjować niższą kwotę, bo 350 zł. To pierwszy taki zakup i jedyna rycina, jaką dysponujemy. Mam nadzieję, że będzie ona początkiem większego zbioru. Teraz zaczniemy gromadzić takie rzeczy - mówi Janina Czechanowska.

Dotychczas imponującym zbiorem panoram miasta mógł pochwalić się bytomianin Ryszard Szczygło, który ma ok. 300 historycznych widokówek. Ale jego najstarszy eksponat pochodzi z 1880 roku. W 2006 roku z jego zbiorów stworzono specjalną wystawę, która cieszyła się ogromnym powodzeniem nie tylko u bytomian.

By zobaczyć publicznie nowy nabytek biblioteki trzeba będzie jednak poczekać. - Myślę, że pokażemy tę rycinę dopiero jesienią, chcemy ją godnie oprawić - podkreśla J. Czechanowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska