MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Caritas diecezjalna

AGNIESZKA DZIUBLEWSKA 0 68 324 88 18 [email protected]
Andrzej ma pięcioro dzieci. On i jego żona są bezrobotni. Korzystają z pomocy społecznej. Pytają, gdzie jeszcze mogą uzyskać wsparcie.

Jeśli, mimo korzystania z pomocy społecznej, brakuje ci pieniędzy na podstawowe potrzeby, zgłoś się do organizacji charytatywnej. Dostaniesz tam żywność, odzież, sprzęty domowe, a twoje dziecko skorzysta ze świetlicy.

Caritas diecezjalna

Caritas w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dociera do potrzebujących przez zespoły, które są przy większości parafii. Jeśli gdzieś nie ma Caritas, zgłoś się do proboszcza. Nie musisz być katolikiem, aby uzyskać pomoc. - Wspieramy osoby indywidualne. Przez dofinansowanie świetlic, wyjazdów dzieci na obozy czy jadłodajni, które prowadzimy możemy pomóc większej liczbie osób, niż przekazując jednorazowe zapomogi - mówi zastępca dyrektora diecezjalnej Caritas Grzegorz Idziak.
Parafialne zespoły w miarę możliwości przekazują żywność, odzież, przedmioty codziennego użytku czy zeszyty i pomoce dydaktyczne dla dzieci. Pomoc skierowana jest do osób najbardziej potrzebujących, dlatego wolontariusze zespołów sprawdzają, czy rzeczywiście jest ona potrzebna, w jakiej formie oraz jak jest wykorzystana.
Caritas prowadzi świetlice, gdzie dzieci spędzają czas po lekcjach, dostają posiłek czy potrzebne ubrania. W wakacje najuboższe dzieci mogą wyjechać na kolonie lub przychodzić na półkolonie na miejscu. Uzdolnione dzieci mają szansę na uzyskanie stypendium lub objęcie programem Skrzydła, w ramach którego obejmowane jest wsparciem finansowym sponsora. Caritas prowadzi dwie jadłodajnie w Zielonej Górze. Aby jeść tam gorące posiłki, zgłoś się do ośrodka pomocy społecznej, który przyznaje tę formę pomocy.
W wyjątkowych sytuacjach możesz liczyć na jednorazową pomoc finansową w formie opłaty rachunków, których nie jesteś w stanie pokryć czy zakupu niezbędnych leków.

Polski Czerwony Krzyż

PODZIEL SIĘ SERCEM

Jeśli sam nie potrzebujesz pomocy, ale mógłbyś podzielić się z innymi żywnością, ubraniami albo przekazać pieniądze, skontaktuj się z podanymi organizacjami. Caritas poszukuje także sponsorów do programu Skrzydła. Więcej informacji na stronie www.caritas.zgora.pl.

Pomoc dla ubogich oferuje także PCK. Możesz zgłosić się po nią do najbliższego zarządu rejonowego PCK. Będziesz mógł tam dostać żywność, ubrania, a nawet najbardziej potrzebne meble czy sprzęty. - Pośredniczymy między ludźmi potrzebującymi i tymi, którzy chcą oddać jakieś rzeczy za darmo - informuje Małgorzata Kościuczyk z biura rejonowego w Zielonej Górze.
PCK przygotowuje paczki żywnościowe, które rozdziela przed świętami. Aby uzyskać pomoc rzeczową, możesz przychodzić cały rok. Osoba, która zgłasza się po raz pierwszy powinna mieć zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej, że korzysta ze wsparcia. Jest to dowód, że naprawdę potrzebuje pomocy.
PCK prowadzi także świetlice dla dzieci, organizuje wyjazdy wakacyjne i półkolonie na miejscu. Dla dzieci można otrzymać także ubrania, zabawki, pomoce dydaktyczne czy książki.

Polski Komitet Pomocy Społecznej

TU SZUKAJ POMOCY

  • Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, ul. Kościelna 6, Zielona Góra, tel. 0 68 324 43 30. Przy większości parafii są parafialne zespoły.
  • Polski Czerwony Krzyż:
    - Zielona Góra, ul. Jedności 22, tel. 0 68 325 38 12,
    - Gorzów, ul. Chrobrego 28, tel. 0 95 735 24 92.
  • Polski Komitet Pomocy Społecznej:
    - Zielona Góra, ul. Moniuszki 35,
    - Gorzów, ul. Młyńska 3, tel. 0 95 722 40 64.
  • Zachodni Bank Żywności, Zielona Góra, ul. Morelowa 17, tel. o 68 327 18 63.
  • Regionalny Bank Żywności, Gorzów, ul. Słoneczna 63, tel. o 95 720 14 75.
    O adresy organizacji charytatywnych pytaj także w ośrodku pomocy społecznej.
  • Będąc w potrzebie, możesz zgłosić się także do PKPS. Na podstawie decyzji ośrodka pomocy społecznej wydawane są obiady dla najuboższych, dzieci i osoby starsze mogą korzystać ze świetlic. - Prowadzimy także punkt charytatywny z odzieżą używaną - mówi Elżbieta Potocka z PKPS W Zielonej Górze.
    Osoby ubogie mogą także dostać odzież używaną w punkcie charytatywnym. Jeśli potrzebujesz żywności, możesz ją tam otrzymać. PKPS przyjmuje też zgłoszenia od osób chcących oddać używane sprzęty.

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska