Cena ubezpieczenia OC w 2019 roku będzie jeszcze wyższa. Ile...

  Cena ubezpieczenia OC w 2019 roku będzie jeszcze wyższa. Ile będziemy musieli zapłacić za polisę OC? [16.11.2018]

  Paweł Wańczko

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC zależy od aktualnej wysokości płacy minimalnej, która w 2019 roku znów wzrośnie
  1/5
  przejdź do galerii

  Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC zależy od aktualnej wysokości płacy minimalnej, która w 2019 roku znów wzrośnie ©Pixabay.com

  Ubezpieczenia OC dla kierowców jeszcze droższe. Podwyżka polisy związana jest z decyzją Ministerstwa Finansów, które w oparciu o dyrektywę unijną postanowiło podnieść sumy gwarancyjne.

  Polisa OC w 2019 roku będzie droższa


  Rząd przyjął propozycję resoru finansów, co zapewne będzie miało wpływ na wysokość składek OC.

  Co to jest suma gwarancyjna i ile wynosi?


  Suma gwarancyjna to maksymalna wysokość szkody, za którą odpowiada finansowo firma ubezpieczeniowa. Do tej pory pułap było to 5 mln euro w przypadku szkód na osobach i 1 mln euro dla szkód wyrządzonych na mieniu. Teraz kwoty te wzrosły do 5,21 mln na osobach oraz 1,05 euro na mieniu.

  Również średnia wysokość likwidowanej szkody cały czas wzrasta. W 2014 roku wynosiła 5.841 zł, natomiast już trzy lata później było to już 6.971 zł.

  To wszystko może mieć wpływ na podniesienie cen polis OC w 2019 r.

  Jaka jest kara za brak polisy OC?


  Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC zależy od aktualnej wysokości płacy minimalnej, która w 2019 roku znów wzrośnie. Obecnie płaca minimalna wynosi 2.100 zł. Jeśli więc ktoś zapomni wykupić polisę OC musi dziś zapłacić karę 4.200 zł (to 2-krotność płacy minimalnej dla właścicieli samochodów osobowych).

  W 2019 r. najmniejsze wynagrodzenie wzrośnie do kwoty 2.250 zł. Tak więc automatycznie wzrośnie kara za brak OC i wyniesie 4.500 zł.

  Przeczytaj też: ZA TO MANDATU JUŻ NIE DOSTANIESZ

  Wyższe mandaty grożą właścicielom samochodów ciężarowych oraz autobusów. To 3-krotność płacy minimalnej - obecnie 6.300 zł, natomiast od 1 stycznia 2019 roku 6.750 zł.

  Osoby, które spóźnią się maksymalnie 3 dni z zakupem polisy OC, mogą liczyć na zmniejszenie kary do 20 proc. najwyższej kwoty. Za spóźnienie od 4 do 14 dni trzeba zapłacić 50 proc. maksymalnej kary.

  Zobacz też: Zmiany w przepisach dotyczących obowiązku posiadania polisy OC i dowodu rejestracyjnego. Czy będzie trzeba zawsze wzywać policję  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY