MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Charyzmatyczni, odważni, pełni pasji! Tacy właśnie są laureaci plebiscytu Człowiek Roku KRONO 2020

Aleksandra Korn
Aleksandra Korn
Wideo
od 16 lat
2 czerwca w sercu zrewitalizowanego kompleksu pałacowo-parkowego w Zatoniu jury odkryło karty i ogłosiło zwycięzcę oraz wyróżnionych w prestiżowym plebiscycie Człowiek Roku KRONO 2020. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz wideo z tegorocznej gali.

Tak doniosłe wydarzenie musiało mieć wyjątkową oprawę, dlatego w tym roku spotkaliśmy się w malowniczym parku księżnej Doroty Talleyrand-Perigord, gdzie znajdują się zrewitalizowe pałacowe ruiny. A trzeba przyznać, że królujące nad parkową architekturą mury były tego dnia „świadkami” podwójnej radości – nie dość, że gromadziły śmietankę Lubuszan o szlachetnych sercach, to najwyższy laur otrzymał człowiek, dzięki którego staraniom zostały one wyremontowane.

Co tu dużo mówić, gdyby nie Jarosław Skorulski, tegoroczna gala nie odbyłaby się w tak pięknym, dostojnym miejscu, które pokochali niemal wszyscy Lubuszanie.

Życie pełne pasji

Malownicza wieś Zatonie, która od 2015 roku jest częścią Zielonej Góry, to dziś prawdziwa bombonierka. Jej największym atutem jest zrewitalizowany kompleks pałacowo-parkowy, który odzyskał swoją dawną świetność dzięki staraniom historyka-regionalisty, Jarosława Skorulskiego. Dlatego właśnie on został jednogłośnie wybrany przez Kapitułę Człowiekiem Roku KRONO 2020 i uhonorowany najwyższym laurem przyznawanym przez „Gazetę Lubuską” oraz firmę SWISS KRONO .

– Każdą taką nagrodę traktuję jako symboliczne podziękowanie nie tylko mojej osobie, ale również ludziom, którzy wokół mnie są – ludziom ze stowarzyszenia „Nasze Zatonie”, z fundacji „Ogrody Kultury”, przyjaciołom oraz urzędnikom, którzy na co dzień starają się, aby to miejsce wyglądało pięknie – mówił zwycięzca plebiscytu.

Dodajmy, że Jarosław Skorulski jest wieloletnim prezesem stowarzyszenia „Nasze Zatonie” z Zielonej Góry. To właśnie pod skrzydłami tego charyzmatycznego człowieka, miłośnika lokalnej historii i kultury, stowarzyszenie odniosło wiele sukcesów – jednym z nich była renowacja Pałacu i Parku w Zatoniu, gdzie mogliśmy zwieńczyć tegoroczną odsłonę plebiscytu.

– Pasja, wieloletnie starania i zaangażowanie Jarosława Skorulskiego sprawiły, że dziś możemy być dumni z Zatonia, tego pięknego kawałka Ziemi Lubuskiej – mówił po zakończonej gali Grzegorz Widenka, prezes Oddziału Polska Press w Zielonej Górze.

Poza wyłonieniem zwycięzcy plebiscytu Kapituła przyznała jeszcze dwa prestiżowe wyróżnienia. Otrzymali je Michał Kopiec oraz Piotr Marczenia.

Michał, który porusza się na wózku inwalidzkim, przemierza Gorzów Wlkp., pokazując innym niepełnosprawnym, by nie bali się wyjeżdżać wózkiem „w miasto”. Prowadzi również na YouTube swój program „I co dalej?” zajmujący się tematyką osób z niepełnosprawnościami, ale nie tylko, bo jak sam pisze na swoim facebookowym fanpage’u: „każdy znajdzie w nim coś dla siebie – zarówno poradniki, jak i ciekawostki, a także sprawy techniczne, nowinki i nutkę humoru”.

Michał nie mógł uczestniczyć w gali, dlatego dyplom odebrała jego mama, Violetta Kopiec.

– Jestem bardzo dumna z syna. Cieszę się, że znalazł sobie dziedzinę, w której może się spełniać i pomagać innym.

– To naprawdę piękne wyróżnienie, które pokazuje, że moja misja ma sens – napisał na swoim fanpage’u Michał.

– Mam zamiar nadal się rozwijać i działać na pełnych obrotach, żeby materiały, jakie robię, były jeszcze lepsze!

Piotr Marczenia to natomiast charyzmatyczny osiemnastolatek ze Świebodzina, którego plebiscytowe jury wyróżniło za historyczną pasję, jaka pchnęła go do rekonstrukcji starego, ewangelickiego cmentarza w Podłej Górze (niem. Steinbach). Piotr od kilku lat przywraca pamięć o dawnych mieszkańcach wsi – pracuje nad odnowieniem zniszczonych nagrobków, naprawia rzeźby i – dodatkowo – gromadzi archiwalne fotografie mieszkańców Podłej Góry.

– Pomysł na renowację cmentarza w Podłej Górze wziął się z wrażliwości serca – mówił Piotr po zakończonej gali.

– Nie zgadzałem się na to, by miejsce pochówku kilkunastu pokoleń mieszkańców mojej wsi niszczało. Pewnego dnia po prostu wziąłem sekator, poszedłem na stary cmentarz i zacząłem wycinać krzaki. To była spontaniczna akcja! Potem zacząłem podnosić przewrócone nagrobki i wykopywać potłuczone tablice. Tak się właśnie zaczęło – dodał charyzmatyczny osiemnastolatek.

– Wszystkie zgłoszone do konkursu osoby podejmują różnorodne działania, ale łączy je szlachetność, odwaga, wiarygodność i wielka konsekwencja w pomaganiu drugiemu człowiekowi – mówił podczas uroczystej gali Maciej Karnicki, prezes żarskiej firmy SWISS KRONO.

– Dobrze, że ciągle jest wśród nas tylu wspaniałych ludzi i pięknych inicjatyw. Cieszę się, że właśnie za sprawą tego konkursu możemy ich wszystkich poznać, bo to, co robią, jest niezmiernie budujące – dodał.

Wspólny projekt „Gazety Lubuskiej” i SWISS KRONO

Początkowo żarska firma prowadziła swój konkurs – Człowiek KRONO promujący ludzi niezwykłych, natomiast „Gazeta Lubuska” wybierała Lubuszanina Roku, czyli osobę wyjątkową, czyniącą dobro dla innych osób, a nawet dla całych grup społecznych, miejscowości, gmin czy regionu.

Nie ma się zatem co dziwić, że doszło do połączenia sił w tak zaszczytnym projekcie, w którym dziś nasza redakcja wspólnie ze SWISS KRONO nagradza ludzi szlachetnych, zaangażowanych w sprawy społeczno-kulturowe i na głos dziękuje im za to, co robią.

Dodajmy, że Człowiek Roku KRONO wybierany jest w ramach konkursu "Gazety Lubuskiej" zatytułowanego Osobowość Roku (to spośród zgłoszeń do tego plebiscytu Kapituła wybiera naszego laureata oraz wyróżnionych).

– Wybór Człowieka Roku KRONO co roku jest trudny i nie inaczej było podczas tej edycji – zauważa Grzegorz Widenka, prezes Oddziału Polska Press w Zielonej Górze i dodaje:

– Mieliśmy wielu bardzo dobrych kandydatów, więc wybór Kapituły znów wiązał się z bólem, że trzeba postawić na tego jednego. W tym sensie decyzja była niezwykle trudna. Mimo to – w pełnym kompromisie i ku zadowoleniu wszystkich członków jury – udało się wyłonić zwycięzcę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska