Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć półmilionową dotację do e-biznesu? Od jutra możesz złożyć wniosek

(oprac. staw) Źródło: Tax Care
Na e-biznes możesz dostać nawet pół miliona złotych dotacji (fot. Archiwum)
Na e-biznes możesz dostać nawet pół miliona złotych dotacji (fot. Archiwum)
Zanim złożysz wniosek, dokładnie sprawdź go, bo nie będziesz go mógł zastąpić nowym. Pomyłka może cię kosztować utratę 500 tys. zł dotacji.

Czytaj też: Topienie obrączek w toalecie lub zakopywanie ich w trumienkach. Kręci się biznes związany ze świętowaniem rozwodów

Jutro rusza dwumiesięczny nabór wniosków o popularną dotację na e-biznes. Ci, którzy mają chrapkę na półmilionowe unijne wsparcie, muszą uważać – złożonego wniosku nie można wycofać i zastąpić go kolejnym. W takiej sytuacji szansa na otrzymanie dotacji przepada.

Dłuższe terminy

W tym roku po raz pierwszy kilka krótkich naborów na e-biznes zastąpiono jednym, za to wyjątkowo długim – konkurs rozpoczyna się 30 lipca i kończy 30 września. Do tego nie ma żadnego znaczenia, czy wniosek zostanie złożony na samym początku czy w ostatnim dniu września, bowiem w tym roku nabór odbywa się w trybie konkursu zamkniętego. Oznacza to, że oceniane będą wszystkie wnioski, które napłynęły w wyznaczonym terminie, a o przyznaniu dotacji zdecyduje przede wszystkim jakość internetowego projektu. Do tej pory było inaczej. Gdy napłynęła określona liczba wniosków, przekraczając znacznie budżet dotacji, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zamykała nabór, który w efekcie trwał zaledwie kilka dni. Tym samym szanse na otrzymanie dotacji mieli tylko najszybsi – jakość siłą rzeczy miała drugorzędne znaczenie.

Wysyłasz przez internet

W tym roku wnioski o dotacje należy składać tylko przez internet, a dokładnie – za pomocą Generatora Wniosków na stronie internetowej PARP. Wypełniony wniosek należy koniecznie zarejestrować – data rejestracji jest jednocześnie datą złożenia wniosku. Na tym jednak nie koniec. Wniosek należy podpisać i wysłać w ciągu 10 dni od daty rejestracji. Jeśli osoba składająca wniosek posiada podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym, może to zrobić także za pośrednictwem internetu. Jeśli przedsiębiorca nie ma podpisu elektronicznego, musi wypełniony i zarejestrowany wniosek wydrukować i wraz załącznikami dostarczyć do właściwej Regionalnej Instytucji Finansującej. Gdy wnioskodawca jest spółką prawa handlowego, właściwość RIF ustalana jest na podstawie siedziby spółki. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą decyduje o tym miejsce zamieszkania, natomiast w spółkach cywilnych – miejsce zamieszkania lub siedziba wspólnika, który jako pierwszy został wymieniony we wniosku.

Tylko jeden wniosek

Wnioskodawcy muszą pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: gdy już zarejestrują wniosek z generatorze, nie mogą go wycofać i złożyć kolejny raz. Dlaczego? Bowiem przepisy przewidują, że dofinansowanie może dostać tylko przedsiębiorca, który złożył nie więcej niż jeden wniosek. Jeśli będzie ich więcej, z powodów formalnych zostaną odrzucone… wszystkie. A o unijne pieniądze na e-biznes będzie się można starać dopiero w kolejnym, przyszłorocznym naborze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska