Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chroń się przed groźną grypą!

Tatiana Mikułko 0 95 722 57 72 [email protected]
Uwaga, w powietrzu już panoszą się wirusy. Najlepszą obroną przed nimi jest częste mycie rąk i szczepienia. - Reklamy cudownych leków, które w mig stawiają na nogi, można włożyć między bajki - mówi lekarz rodzinny z Kożuchowa Wojciech Perekitko.
Chroń się przed groźną grypą!

Szczepić się czy nie? - W ogóle nie stawiać tak pytania. Oczywiście, że szczepić - odpowiada Jolanta Owsińska, kierownik epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie.
Lekarz rodzinny Wojciech Perekitko dodaje: - Zaszczepić, zaszczepić! To jedyny sprawdzony sposób zapobiegania chorobie. Tabletki, które tak chętnie są reklamowane, nie działają na grypę. Nie ma też żadnych dowodów na to, że działa witamina C - tłumaczy lekarz.

Mimo to, zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w minionym sezonie zaszczepiło się tylko 5,6 proc. Polaków. To za mało, ale w tym prawdopodobnie będzie więcej. - Zainteresowanie jest duże. Dlatego uruchomiliśmy dodatkowy dzień szczepień. Oprócz wtorków zapraszamy do naszego punktu też w czwartki od 15.00 do 17.00 - informuje J. Owsińska.

Niektóre samorządy, jak np. gmina Kożuchów funduje szczepienia wszystkim mieszkańcom powyżej 65. roku życia. A Porozumienie Zielonogórskie za darmo zaszczepi 670 podopiecznych lubuskich domów dziecka, placówek pogotowia opiekuńczego oraz ośrodków wsparcia rodziny.
Jeśli zdecydowani jesteśmy na szczepionkę, to potrzebna nam recepta. - Do szczepień kwalifikuje lekarz rodzinny. Kobiety w ciąży powinny mieć zgodę ginekologa - mówi J. Owsińska. Szczepionka kosztuje od 36-38 zł. Zaczyna działać po trzech tygodniach, ale przed zachorowaniem nie chroni w 100 proc.

- Mimo szczepienia dopaść nas może przeziębienie, które wywołują wirusy paragrypowe. Naukowcy oszacowali, że jest ich około 200. Gdy mamy katar, bóle głowy, mięśni, zostańmy w domu. Weźmy sobie dzień, dwa urlopu. Organizm najlepiej dochodzi do siebie, gdy odpoczywa. Do tego herbatka z sokiem malinowym i tabletki na zbicie gorączki - radzi lekarz.

Rady, by nie chodzić z przeziębieniem do pracy i nie posyłać zakatarzonych dzieci do szkół i przedszkoli, są bardzo ważne. Weźmy sobie je do serca, bo w tym roku dopaść nas mogą wirusy grypy sezonowej i świńskiej, zwanej też nową grypą. Dlatego podstawowa zasada brzmi: chroń siebie i innych. Jak?

* myj często ręce - w ten sposób zmywasz wirusy, które przedostały się na nie, gdy dotykałeś twarzy; oczy, nos i usta to wrota dla wirusów.
* unikaj bliskiego kontaktu z chorymi - jeśli źle się czujesz, zostań w domu
* kichaj, kaszl w łokieć - nie w dłoń
* wyrzucaj zużyte chusteczki do kosza - nie zostawiaj ich na stole, jeśli to zrobiłeś, zdezynfekuj stół
* jeśli jesteś chory, zmieniaj często pościel, rzeczy, pidżamę - nie daj wirusom szans
* źle się czujesz, zgłoś się do lekarza - grypa to niebezpieczna choroba, powikłania mogą doprowadzić do śmierci!

Ostatnio dużo mówi się o pandemicznej odmianie grypy A/H1N1. Tymczasem sezonowa jest równie groźna. Umieralność z powodu nowej grypy i sezonowej jest porównywalna! W wyniku powikłań pogrypowych umiera co roku do 500 tys. chorych. Dlatego nie lekceważmy sezonówki. Tym bardziej, że z roku na rok choruje coraz więcej osób. Według danych sanepidu w sezonie 2007-08 z grypą walczyło 3 tys. 223 Lubuszan. W sezonie 2008-09 już... 23 tys. 122! - Pierwsza fala zachorowań przypada na miesiące jesienne do grudnia. Druga to przełom lutego i marca. Teraz mamy najlepszy moment na szczepienia, bo zachorowalność jest niska - przekonuje W. Perekitko.

Kto najbardziej powinien skorzystać ze szczepień?
* kobiety w ciąży
* osoby z chorobami przewlekłymi: płuc, serca, z obniżoną odpornością, cukrzycą, chorobami wątroby i nerek
* osoby powyżej 65. roku życia

Wymienione grypy ryzyka i dzieci do lat dwóch najbardziej narażeni są też na powikłania pogrypowe. Jeśli lekceważymy grypę, możemy zachorować na zapalenie oskrzeli, płuc, zatok, mięśnia sercowego, mózgu, opon mózgowych. W przypadku próby tzw. przechodzenia nowej grypy, może się ona skończyć dodatkowo krwiotocznym grypowym zapaleniem płuc, drgawkami gorączkowymi, chorobą neurologiczną, odwodnieniem. Dlatego jeśli jesteśmy chorzy, musimy dużo pić.

TRZY RODZAJE GRYPY

* Sezonowa - ostra, zakaźna choroba wirusowa górnych i dolnych dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy - siedem dni. Charakteryzuje się nagłym pojawieniem się wysokiej temperatury, suchym kaszlem, bólem mięśni i stawów, bólem głowy. Wirus charakteryzuje się dużą zmiennością, więc co roku naukowcy opracowują nowy skład szczepionki.

* Ptaków - H3N2, głównie występuje w Azji Południowo-Wschodniej i w Afryce. Ostatnie zachorowania zanotowano 24 września w Egipcie. W Polsce od 2003 r. nie było przypadków zachorowań. Nie można się nią zarazić, jedząc drób. Dla bezpieczeństwa lepiej unikać kontaktów z ptakami, np. nie karmić łabędzi.

* Pandemiczna - A/H1N1, zwana nową grypą. Wywołuje ją wirus, który jest połączeniem czterech wirusów: ludzi, ptaków, świń euroazjatyckich i świń amerykańskich. Prace nad szczepionką trwają. Ma być gotowa w listopadzie tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska