Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co może komornik?

(gm)
Na pytania naszych Czytelników dotyczące spłaty długów odpowiadał Mariusz Ratajczak, adwokat.

 

- Mam dowody wpłaty, a mimo to dłużnik żąda ode mnie zapłaty. Komornik wszczął egzekucję na podstawie wyroku zaocznego, o którym nie wiedziałam. Co mam robić?

W tej sprawie ma pani dwie możliwości działania:

1. Po pierwsze jeżeli wyrok zaoczny nie został wcześniej pani doręczony, w terminie 7 dni od dnia, w którym dowiedziała się pani o wydaniu wyroku zaocznego można wystąpić do sądu z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od wyroku zaocznego. Warunkiem przywrócenia terminu jest, aby niedokonanie czynności procesowej (w tej sytuacji złożenie sprzeciwu od wyroku zaocznego) w terminie nastąpiło bez winy podmiotu składającego wniosek o jego przywrócenie. Ponadto przywrócenie nie jest dopuszczalne, jeżeli uchybienie terminu nie pociąga za sobą ujemnych dla strony skutków procesowych. Wniosek należy wnieść do sądu, w którym czynność miała być dokonana, tj. w tym przypadku do sądu, który wydał wyrok zaoczny. Równocześnie z wnioskiem powinna pani dokonać czynności procesowej, tj. złożyć sprzeciw od wyroku zaocznego. Wybór tej metody działania proponuję, jeżeli wszelkie należności zostały uregulowane jeszcze przed wniesieniem powództwa, wówczas w postępowaniu zainicjowanym wniesieniem sprzeciwu od wyroku zaocznego będzie mogła pani żądać obciążenia powoda kosztami procesu (w chwili obecnej najprawdopodobniej kosztami postępowania obciążona została pani – można to ustalić w oparciu o wyrok zaoczny).

2. Po drugie można przyjąć należy, iż w związku z faktem, że uregulowała pani wszystkie należności wynikające z wyroku zaocznego - postępowanie egzekucyjne zostało wszczęte niezgodnie z prawem. W takiej sytuacji można skorzystać z tzw. powództwa przeciwegzekucyjnego, które jest prawnym środkiem obrony dłużnika przeciwko niezgodnej z prawem egzekucji. Celem wspomnianego powództwa przeciwegzekucyjnego będzie pozbawienie tytułu wykonawczego (wyroku zaocznego) wykonalności, a tym samym zatrzymanie egzekucji. Zgodnie z art. 840 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dłużnik może w drodze procesu żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło. W opisanym przypadku wskutek uregulowania wszystkich należności zasądzonych nakazem zapłaty zobowiązanie dłużnika wygasło. Tym samym ma pani wszelkie podstawy, aby wystąpić z powództwem przeciwegzekucyjnym.

Czytaj tez: Jak odzyskać swoją należność?

 

- Kiedy można żądać odszkodowania za złe działanie komornika?

Zgodnie z artykułem 23 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, komornik jest obowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności. A więc warunkiem odpowiedzialności komornika jest jego bezprawne zachowanie. Bezprawność jest to zachowanie sprzeczne z obowiązującymi normami prawnymi. Musi również zaistnieć adekwatny związek przyczynowy między zachowaniem sprawcy, a szkodą. Należy również zaznaczyć, że obojętne jest przy tym, czy szkoda powstała na skutek działania, czy na skutek zaniechania (braku działania pomimo obowiązku) komornika.

Warto dodać również, iż zgodnie z art. 23 ust. 3 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji wraz z komornikiem odpowiedzialność ponosi również skarb państwa. W praktyce oznacza to, że można skierować powództwo przeciw komukolwiek z dłużników tzn. skarbowi państwa albo komornikowi o całość naprawienia skody albo część - zwłaszcza, jeżeli da się to określić w pieniądzu.

 

- Mamy rozdzielność majątkową na podstawie aktu notarialnego. Mąż prowadzi działalność gospodarczą? Czy istnieje niebezpieczeństwo, że będę spłacać długi męża?

Co do zasady nie będzie pani ponosiła odpowiedzialności z majątku odrębnego. Jeżeli jednak posiada pani wraz z mężem majątek wspólny, istnieje możliwość, ponoszenia przez panią takiej odpowiedzialności. Jednakże w takiej sytuacji, wierzyciel męża zmuszony będzie uzyskać w sądzie klauzulę wykonalności przeciwko pani, jako małżonce dłużnika. Zgodnie z art. 787 k.p.c. tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim, sąd nada klauzulę wykonalności, także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika. W praktyce oznacza to, iż wierzyciel małżonka może uzyskać klauzulę wykonalności przeciwko pani, dopiero po tym jak udowodni, iż wyraziła pani zgodę na dokonanie czynności prawnej, w wyniku której powstało roszczenie objęte tytułem egzekucyjnym.

 

Czytaj też: Skarga na komornika

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska