Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nowego pojawi się w ogrodzie botanicznym?

Leszek Kalinowski
Ogrodnik Piotr Soroczyński dba o rośliny w ogrodzie botanicznym .
Ogrodnik Piotr Soroczyński dba o rośliny w ogrodzie botanicznym . Mariusz Kapała
Z Japonii i Tajwanu przeprowadziła się do nas pięknotka rozwidlona. Kusi powabnymi kształtami i kolorem. To tylko jedna z wielu nowych roślin, które zostały posadzone w ogrodzie botanicznym. Jego otwarcie - 1 kwietnia

Mieszkańcy spacerujący w okolicy ogrodu botanicznego już zaglądają przez płot, co też tam nowego się pojawi? Pytają, kiedy bramy zostaną otwarte, bo trwająca od 1 listopada przerwa, strasznie im się dłuży? Rośliny poszły spać, ale teraz się przebudzają. Nie znaczy to jednak, że nic się nie działo przez ten czas. Ogród przygotowywano do nowego sezonu. Nowości więc nie zabraknie.

- Powstaje dział roślin użytkowych. Bo wiele miejskich dzieci, ale i osób dorosłych, zna korzeń marchewki, ale już dziwi się, kiedy mówimy, że marchewka kwitnie - mówi dr Piotr Reda, kierownik naukowy ogrodu. - W tym roku chcemy też otworzyć kolekcję traw ozdobnych. Przebudowany zostanie też dział roślin górskich, by umożliwić lepszy rozwój okazom.

Sprowadzono też wiele nowych roślin, by miejsce to stało się jeszcze bardziej atrakcyjne. Zamieszkał tu np. korkowiec amurski. Jak się go naciśnie, to się ugina jak korek. Posadzono też judanowca kanadyjskiego. Jego kwiaty wyrastają wprost z pnia albo gałęzi.

Ciekawym nowym drzewem jest też klon strzępiastokory, który do Zielonej Góry przyjechał z Chin. Dorasta on do 15 metrów, a jego czerwona lub cynamonowa kora łuszczy się naturalnie, odchodząc wielkimi płatami.

Jakich jeszcze mieszkańców przybyło ogrodowi botanicznemu? Swoje miejsce znalazła tu ośnieża karolińska, chmielograb europejski, dąb burgundzki, grab koreański, guzikowiec zachodni, leszczynowiec kłosowaty, śniegowiec wirginijski...

Pracownikom ogrodu zależy, by miejsce to służyło nie tylko do celów naukowych, ale i rekreacyjnych. Dlatego cieszą się, że oprócz naturalnych stanowisk zawilca gajowego i innych roślin, posadzono wiele krokusów, tulipanów, szafirków. - Ale co jeszcze z nowości? - dopytujemy. - Okociły się nam zające - przyznaje dr P. Reda. - Obgryzają nam rośliny, ale dla nich też jest miejsce. Jak i ptaków, grzybów...

Mieszkańców 1 kwietnia powitają nowe tablice edukacyjne, w języku polskim i niemieckim. Znajdą się na nich najciekawsze elementy roślin, namalowane akwarelami przez Roberta Jurgę. Jego autorstwa jest też plan ogrodu na nowych ulotkach i materiałach promocyjnych. Każdy dział oznaczony jest inną barwą.

Tablice zostały umieszczone na takiej wysokości, by z odczytaniem informacji nie miały problemu osoby niepełnosprawne. Wszak ogród jest pozbawiony przeszkód, za co otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie ,,Zielona Góra bez barier".

Kierownik administracyjny Radosław Skrobania już zaprasza od odwiedzin ogrodu. Od kwietnia do czerwca w godz. 10.00 - 18.00, w lipcu i sierpniu aż do 20.00, a od września do końca października w godz. 10.00 - 18.00. Cena biletu - 2 zł, ulgowy - 1 zł.

Gdzie jeszcze warto wpaść? Najciekawsze i najpiękniejsze miejsca znajdziesz na lubuski.regiopedia.pl - największej internetowej encyklopedii Ziemi Lubuskiej

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska