MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co pomaga naszej płodności?

Tatiana Mikułko
Na to, by kobieta zaszła w ciążę, musi złożyć się wiele czynników. Ważna jest zdrowa dieta, wypoczynek, praca bez stresu i ruch.
Na to, by kobieta zaszła w ciążę, musi złożyć się wiele czynników. Ważna jest zdrowa dieta, wypoczynek, praca bez stresu i ruch. fot. DigiTouch
Jeśli marzysz o rodzicielstwie, zadbaj o właściwy tryb życia. Jedz warzywa i owoce, zrezygnuj z kofeiny i staraj się jak najczęściej wypoczywać.

Zwłaszcza jeśli jesteś mężczyzną. To, jak żyjesz, przekłada się bezpośrednio na jakość nasienia oraz aktywność seksualną.

Myśląc o poczęciu dziecka warto pamiętać o tym, co pomaga a co szkodzi naszym siłom rozrodczym. Na tryb życia składa się wiele aspektów. Począwszy od stosowanej diety, przez rodzaj wykonywanej pracy, po typ preferowanego wypoczynku.

Odpowiedni wybór w każdym z tych obszarów nie tylko wpływa na ogólny stan naszego zdrowia, ale również na możliwości rozrodcze. - Ma to szczególne znaczenie w przypadku mężczyzn, gdyż przekłada się bezpośrednio na jakość ich nasienia oraz aktywność seksualną.

Choć dla kobiecej płodności tryb życia też jest ważny, to jednak większy wpływ na nią wywierają wszelkie przebyte infekcje dróg rodnych oraz choroby immunologiczne - wyjaśnia dr Przemysław Kądziołka, dyrektor medyczny kliniki InviMed w Poznaniu.

Czego unikać?

Wśród szeregu czynników obniżających naszą płodność należy wyróżnić przede wszystkim złą dietę. Spożywanie wysokotłuszczowych posiłków, zawierających śladowe ilości witamin i składników mineralnych, powoduje spadek jakości nasienia. Niekorzystnej zmianie ulega budowa plemników. Spada też ich ruchliwość.

Podobny wpływ ma picie alkoholu i palenie tytoniu. Co ciekawe, potwierdzono związek pomiędzy spożyciem kofeiny a niepłodnością. Warto pamiętać, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale również w herbacie, wielu zimnych napojach, czekoladzie oraz w sporej liczbie powszechnie stosowanych leków.

Nie mniej negatywne działanie mają szkodliwe warunki pracy, takie jak: promieniowanie elektromagnetyczne, wysokie temperatury czy też bezpośredni kontakt z metalami ciężkimi. Te czynniki połączone dodatkowo z brakiem aktywnego wypoczynku są dla naszej płodności niekorzystne. Jednak zbyt duży wysiłek fizyczny jest również niewskazany. Dlatego powinniśmy go rozsądnie ograniczać.

Na męską płodność, poza wspomnianymi już czynnikami, negatywny wpływ wywiera noszenie ciasnej bielizny i spodni oraz gorące kąpiele i korzystanie z sauny. Płodność kobiet ulega natomiast osłabieniu pod wpływem tytoniu, alkoholu oraz częstych irygacji pochwy.

Do kobiecej niepłodności - poprzez zakażenie mikroorganizmami - mogą prowadzić również stosunki płciowe z wieloma partnerami bez stosowania prezerwatyw oraz odbywanie stosunków podczas krwawienia miesiączkowego.

Co pomaga?

Chcąc zadbać o naszą płodność powinniśmy stosować się do kilku zasadniczych zaleceń. Dieta, którą praktykujemy musi być zdrowa, niskotłuszczowa oraz bogata w produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa.

Warto zaopatrzyć organizm w odpowiednią dawkę witaminy C. Poprawia ona wchłanianie w przewodzie pokarmowym takich związków, jak cynk, miedź, potas i wapń. To z kolei wpływa pozytywnie na żywotność i przeżywalność plemników. Witamina C może zapobiegać też zlepianiu się nasienia. Aby wyposażyć organizm w korzystną ilość cynku warto pomyśleć dodatkowo o zażywaniu go w tabletkach.

Równie wartościowa jest witamina E. Wpływa ona pozytywnie na płodność u mężczyzn z normalną ilością plemników, ale z jednoczesnym dużym stężeniem wolnych rodników we krwi i w płynie nasiennym. Jeśli pragniemy wspomóc naszą płodność powinniśmy także zrzucić zbędne kilogramy, stosować średnio nasilone ćwiczenia fizyczne oraz zapewnić sobie odpowiedni wypoczynek.

- Planując poczęcie potomstwa dobrze jest ograniczyć ilość stosunków seksualnych do jednego co dwa, trzy dni. Zapobiegnie to zmniejszeniu ilości plemników w płynie nasiennym. Zbliżenia najlepiej jest nasilić dwa, trzy dni przed jajeczkowaniem oraz w czasie jego trwania - wyjaśnia dr Kądziołka.

10 przykazań dla rodziców

1. Zrezygnuj z fast foodów - mają szkodliwe tłuszcze trans
2. Używaj nienasycone tłuszcze roślinne, np. oliwę
3. Jedz mniej białka zwierzęcego, a więcej roślinnego
4. Kupuj razowy chleb, ciemny makaron i ryż
5. Zamiast odtłuszczonego mleka, pij pełnotłuste
6. Łykaj kwas foliowy i wit. z grupy B
7. Zadbaj, by w twojej diecie pojawiło się dużo żelaza z warzyw i owoców
8. Nie pij słodzonych napojów gazowanych. Kawa, herbata w małych ilościach
9. Pilnuj prawidłowej masy ciała
10. Ćwicz codziennie

Źródło: Twój Styl, www.thefertilitydiet.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska