Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co warto wiedzieć o funduszach unijnych?

(staw)
Oczyszczalnia ścieków w Żarach będzie rozbudowywana za unijne pieniądze (fot. Urząd Miasta w Żaganiu)
Oczyszczalnia ścieków w Żarach będzie rozbudowywana za unijne pieniądze (fot. Urząd Miasta w Żaganiu)
Do 2015 r. Polska może korzystać z największej w historii Unii Europejskiej pomocy finansowej dla jednego kraju w tak krótkim czasie. Mamy więc szansę, by zdecydowanie zmniejszyć dystans dzielący nasz kraj od wysoko rozwiniętych państw Europy Zachodniej.

 

Pieniądze przyznawane są na programy zarządzane centralnie - krajowe, lub z poziomu województw - regionalne. Poza tym realizowane są Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej, które umożliwiają przede wszystkim współpracę przygraniczną z naszymi sąsiadami.

Największym zainteresowaniem w naszym regionie cieszy się Lubuski Regionalny Program Operacyjny i Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Z programów krajowych najpopularniejszy jest Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko.

Do tej pory lubuscy beneficjenci otrzymali dofinansowanie o wartości ponad 1,4 mld zł. Mniejszym zainteresowaniem cieszy się program Innowacyjna Gospodarka, w którym beneficjenci z Lubuskiego pozyskali ponad 174 mln zł.

Czytaj też: Nie możemy czekać do ostatniej chwili - rozmowa z Marcinem Jabłońskim, marszałkiem województwa

 

W latach 2007-2013 możemy w Polsce skorzystać ze pieniędzy następujących funduszy:

1. Funduszy strukturalnych (Europejski Fundusz Społeczny – EFS, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – EFRR).

2. Funduszy Spójności – FS.

3. Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – EFRROW.

4. Europejskiego Funduszu Rybackiego (EFR).

5. Programów Wspólnotowych – PW.

Największe wsparcie Polska dostanie do 2013 roku z Europejskiego Funduszu Społecznego, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Funduszu Spójności. Tylko z tych źródeł otrzymamy ponad 67,3 mld euro, co stanowi ponad 20 proc. unijnego budżetu przeznaczonego w tym okresie na politykę spójności.

Mamy największe dofinansowanie

Fundusze te będziemy mogli wykorzystać do 2015 roku. Dodatkowo Polska otrzyma ponad 13,2 mld euro na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich oraz ponad 700 mln euro na restrukturyzację rybołówstwa. Jest to największa w historii Unii Europejskiej pomoc finansowa dla jednego kraju w tak krótkim czasie. Mamy więc szansę, by zdecydowanie zmniejszyć dystans dzielący nasz kraj od wysoko rozwiniętych państw Europy Zachodniej. Tylko od nas zależy czy skorzystamy z tego „zastrzyku inwestycyjnego” i pójdziemy śladem krajów, które niedawno były w podobnej sytuacji co Polska, takich jak Grecja, Hiszpania, Irlandia czy Portugalia.

Na co to wsparcie można wykorzystać? Na pewno nie ma dowolności w przyznawaniu dotacji. Istnieje dokument, w którym spisane są możliwości wykorzystania funduszy. Są to Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia na lata 2007-2013 (NSRO). Potem do realizacji poszczególnych celów służą odpowiednie programy operacyjne. Różnią się nie tylko tym, że mają przyczynić się do wyrównywania różnic w rozmaitych dziedzinach naszego życia, ale także tym jak są zarządzane.

Dlatego dzielimy je na programy zarządzane centralnie - programy krajowe, lub z poziomu województw - programy regionalne. Poza tym realizowane są Programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej, które umożliwiają przede wszystkim współpracę przygraniczną z naszymi sąsiadami.

Podział programów operacyjnych z uwzględnieniem źródeł wsparcia:

Programy krajowe

1. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG) – EFRR.

2. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIS) – EFRR, FS.

3. Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL) – EFS.

4. Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej (PORPW) – EFRR.

5. Program Operacyjny Pomoc Techniczna (POPT) – EFRR.

Instytucją odpowiedzialną za zarządzanie powyższymi programami jest Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Beneficjenci (ci, którzy mogą starać się o dotacje i składać projekty) z województwa lubuskiego mogą skorzystać z trzech pierwszych programów.

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej, dostępny jest dla beneficjentów z pięciu najsłabiej rozwiniętych polskich województw – lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Program Operacyjny Pomoc Techniczna z kolei, przeznaczony jest na wspieranie działań instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie funduszy unijnych.

Programy regionalne

Poza tym działa szesnaście (tyle ile województw) Regionalnych Programów Operacyjnyc**h** (RPO) – EFRR. Za ich opracowanie i zarządzanie odpowiedzialne są zarządy poszczególnych województw. Celem tych programów jest rozwiązywanie problemów poszczególnych regionów.

Na Ziemi Lubuskiej wsparcie można otrzymać w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie programu są Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Programy współpracy terytorialnej:

• dziewięć programów współpracy przygranicznej (EFRR)

• dwa programy współpracy transnarodowej (EFRR)

• program współpracy międzyregionalnej (EFRR)

• dwa programy współpracy transgranicznej realizowane w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (EISP)

Ponadto ponad 557,7 mln euro przeznaczono dla Polski na programy „Europejska Współpraca Terytorialna”, a kolejne 173,3 mln euro na realizację programów współpracy transgranicznej w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa.

Zanim zapytasz o szczegóły

Każdy program operacyjny został stworzony do realizacji określonych celów. Aby łatwiej było je osiągnąć programy składają się z priorytetów, działań oraz poddziałań (wybór poszczególnych jest najważniejszy dla tego, który składa wniosek).

Co powinieneś wiedzieć, zanim zabierzesz się do pisania wniosku:

• jaki typ beneficjentów może otrzymać wsparcie (np. przedsiębiorcy, stowarzyszenia, instytucje społeczne itd.);

• jaki projekt chcesz zrealizować (np. szkolenie, inwestycję);

• jakie typy wydatków chcesz mieć sfinansowane;

• jaka będzie szacunkowa wartość projektu.

Zebranie takich informacji umożliwi wybranie odpowiedniego programu operacyjnego, a także priorytetu, działania i poddziałania w ramach którego będziesz mógł starać się o dotację. Powinieneś się również zorientować:

• jaka instytucja jest odpowiedzialna za wdrażanie danego działania (czy regionalne, czy centralna;

• jaka jest minimalna i maksymalna wartość wsparcia (to ważne dla twoich planów);

• jaki powinien być Twój wkład własny (tylko wtedy dobrze sporządzisz biznes plan);

• kiedy zostanie ogłoszony konkurs na składanie wniosków (nawet najlepszy wniosek nie ma szans na dofinansowanie, gdy będzie złożony po terminie).

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pytania, zawsze możesz przyjść, zadzwonić lub wysłać maila do pracowników Głównego Punktu Informacyjnego o Funduszach Europejskich. Punkty działają w Zielonej Górze i Gorzowie.

Zapraszamy po informacje o programach krajowych

Gdzie warto przyjść, zadzwonić i zapytać o szczegóły

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska