Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z budową mostu na Odrze w Milsku? Wójtowie i burmistrzowie gmin chcą przyspieszenia prac

źródło: Urząd Marszałkowski
Przeprawa promowa obecnie jest nieczynna z powodu niskiego stanu wody.
Przeprawa promowa obecnie jest nieczynna z powodu niskiego stanu wody. Mariusz Kapała
Przyspieszenie prac nad realizacją budowy mostu na Odrze w Milsku wraz z budową nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 282 – było tematem spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z wójtami i burmistrzami gmin zainteresowanych tą inwestycją.

– Ta inwestycja będzie realizowana z ogromnym zaangażowaniem samorządu województwa i jego służb. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, bo dostępność komunikacyjna to nasz priorytet – powiedziała marszałek. W spotkaniu uczestniczyli – oprócz marszałek Polak – także radny województwa i szef Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej Sebastian Ciemnoczołowski oraz wójtowie: Zaboru – Robert Sidoruk, Trzebiechowa – Izabella Staszak, Bojadeł – Krzysztof Gola, Kolska – Henryk Matysik, a także burmistrz Sławy – Cezary Sadrakuła oraz Dariusz Tarnas - przewodniczący Rady Gminy Zabór. Przebieg realizacji tej inwestycji przedstawił dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Tonder. Przypomnijmy, że

Na jakim etapie jest inwestycja?

Przetarg na budowę mostu na Odrze w Milsku wraz z budową obwodnic Zaboru, Łazu i Droszkowa, w systemie zaprojektuj-wybuduj, został rozstrzygnięty w 2017 r. Wygrała go firma MOTA-ENGIL Central Europe SA. Obecnie trwa projektowanie zadania – procedura wydawania decyzji ZRID oraz uzgodnienia projektów wykonawczych i specyfikacji technicznych.

Opóźnienie już na samym początku

Według pierwotnych planów otwarcie mostu przewidziane było na rok 2021, jednak w roku 2018 Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ustaliło wyższe parametry dotyczące wysokości wody żeglownej na Odrze (z 5,25 metra na 7 metrów). Ponieważ pociągało to za sobą konieczność przeprojektowania mostu i znacznego zwiększenia kosztów inwestycji na Odrze, samorząd województwa odwołał się od tej decyzji. Po pół roku ministerstwo zgodziło się wprawdzie na dotychczasowe parametry, jednakże opóźniło to projektowanie inwestycji.

Czytaj też: Nie ma pieniędzy na obwodnicę Droszkowa. Inwestycja jest związana z budową mostu w Milsku

W Łazie się oflagowali

Obecnie problemem są protesty grupy radnych i mieszkańców gminy Zabór, którzy domagają się innego przebiegu drogi wojewódzkiej 282. Przejeżdżając przez Łaz można zobaczyć flagi i transparenty z hasłami przeciwko budowie w tym miejscu.

Z obawy, że protesty mogą opóźnić tę strategiczną inwestycję, wójtowie i burmistrzowie Sławy, Bojadeł, Kolska i Trzebiechowa zwrócili się do marszałek województwa z apelem o przyspieszenie prac nad tą inwestycją. „Pomysł zablokowania inwestycji godzi w interesy naszych samorządów oraz w potrzeby mieszkańców regionu” - napisali.

Wójt Bojadeł Krzysztof Gola, podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim podkreślił, że wskutek wykluczenia komunikacyjnego spowodowanego brakiem mostu na Odrze, liczba mieszkańców gminy spada od wielu lat. Z kolei wójt Kolska Henryk Matysik dodał, że jego gmina czeka na most w Milsku od 1997 r., czyli od historycznej powodzi na Odrze. Prom na Odrze często nie może kursować z powodu niskiego lub wysokiego stanu wody, a to wydłuża komunikację z Zieloną Górą o kilkadziesiąt kilometrów.

- Zapewniam, że ta inwestycja zostanie zrealizowana, mimo problemów. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości – powiedziała marszałek. Wkrótce ma odbyć się sesja Rady Gminy Zabór z udziałem z udziałem wszystkich zainteresowanych. Jej celem byłoby wyjaśnienie spornych kwestii.

Czytaj też: Wszystkie przeprawy promowe w Lubuskiem są nieczynne. W Odrze jest coraz mniej wody

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska