Co z pomnikiem Bohaterów? Młodzi chcą go zburzyć, SLD wmurować obok tablice pamiątkowe [WIDEO]

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Pomnik na placu Bohaterów zdaniem Janusza Kubickiego nie jest najważniejszym problemem w mieście. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
- Trzeba zburzyć pomnik Bohaterów albo go przenieść - grzmią młodzi zielonogórzanie. SLD: - Wmurujmy obok tablice upamiętniające zasłużonych mieszkańców.

Pomnik Bohaterów od lat wzbudza kontrowersje. Zmieniano jego wygląd. Ale to nie pomogło...

Zburzenia pomnika lub przeniesienia go w inne miejskie chce Młodzieżowa Rada Miasta. Taki wniosek przedstawił Marcin Osowski. Bo młodzi ludzie widzą w obelisku żołnierzy w radzieckich płaszczach, z pepeszami... Tylko jeden radny był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Pozostali zagłosowali za wnioskiem.

Z kolei radny SLD Tomasz Nestorowicz oraz Andrzej Brachmański, radny z Zielonej Razem, zaproponowali w czwartek, 28 kwietnia, by wokół pomnika Bohaterów wmurować tablice upamiętniające zasłużonych mieszkańców Zielonej Góry. Na początku byłyby to dwie tablice. Na pierwszej znalazłoby się nazwisko Janiny Błaszczak - Wolanin, a na drugiej Edwarda Jaworskiego.

- Pani Janina wracała do Polski z armią Berlinga, pomagała powstańcom warszawskim, natomiast Edward Jaworski po walkach w szeregach RAF-u wrócił do Polski z Zachodu. O takich ludziach powinniśmy pamiętać - mówił Tomasz Nestorowicz.
Tablice miałyby być wmurowane w bruk placu wokół pomnika. Miałyby one być sfinansowane częściowo z pieniędzy radnych oraz społecznej zbiórki. Andrzej Brachmański dodał, że swoją pomoc zadeklarowali kombatanci, liczy też na finansowy udział miasta. Obie tablice miałyby powstać do 1 września 2016 roku.

Tymczasem wniosek młodych radnych, jak mówi przewodniczący MRM Paweł Skibiński, trafi teraz do rady miasta. Co widzieliby młodzi w miejscu pomnika? Rzeźbę Żołnierza Polskiego lub upamiętnienie - wartości uniwersalnych.

Poza tym młodzi uznali, że należy zmienić nazwy ulic: Anieli Krzywoń, Armii Ludowej i 22 lipca na ulice: Danuty Siedzikówny „Inki”, Kresowiaków i pułkownika Antoniego Wojtowicza.

Aleksander Piskorz ze stowarzyszenia Młodzi lokalni - zgadza się na zmianę nazw ulic, ale na wyburzenie pomnika już nie. Podkreśla, że nie jest zwolennikiem wypierania się historii.

Zdaniem radnego PiS, Marka Budniaka, inicjatywa młodzieżowej rady jest cenna. W przypadku zmian ulic - naprzeciw wychodzi ustawa o dekomunizacji. A pomnik? - Jestem przeciwny burzeniu. To byłoby barbarzyństwo - przyznaje radny. - Ale przeniesienie w inne miejsce jest możliwe, choć trudne...

Radny dodaje, że uwagi do wyglądu pomnika wnoszą kombatanci, ale i członkowie PiS. Miejsce uroczystości patriotycznych nie powinno budzić wątpliwości. Warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem tu zmian. - A te wszystkie świadectwa przeszłości umieścić w muzeum czy jakiś oddzielnym miejscu - proponuje M. Budniak.

Przeciwny burzeniu pomnika jest Tomasz Nesterowicz (SLD)

- Dla mnie to próba używania historii do walki politycznej. Propozycja młodych ludzi świadczy też o poziomie ich wiedzy... Historia nie jest czarno-biała - mówi. - Nie przeszkadza mi forma pomnika, ani odwzorowanie na nim postaci w hełmie i szynelu Ludowego Wojska Polskiego, bo takie mundury nosili moi dziadkowie. Rosyjski mundur miał mój pradziadek i jego bracia walczący w szeregach Armii Czerwonej. I czy nam się to teraz podoba, czy nie, to Polacy w takich mundurach i Rosjanie wyzwolili Polskę spod niemieckiej okupacji. Żołnierze tych armii nie mieli żadnego wpływu na podział świata po II wojnie światowej i dalsze losy Polski.

Henryk Karliński, prezes zielonogórskiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przypomina, że pomnik powstał po wojnie ku czci Polaków, którzy wygrali wojnę. Tam pod pomnikiem jest ziemia z pól bitewnych Polaków, nie tylko tych, którzy przyszli ze Wschodu, ale i walczących na Zachodzie. Ja i olbrzymia większość moich kolegów w związku jesteśmy przeciwni burzeniu pamiątek narodowych. To, że jednej opcji politycznej podoba się dany pomnik a innej nie, nie oznacza zgody na niszczenie pamiątek.

Wiceprezydent Wioleta Hareźlak dodaje, że dyskusja o pomniku toczy się od lat. Udało się dojść do porozumienia. Dlatego powinien on pozostać w obecnej postaci. Tym bardziej że wpisał się w pejzaż miasta. Przypomnę też, że pod płytą znajdują się urny z ziemią z wielu pól bitewnych. Zresztą w ostatnich latach pomnik przeszedł wiele zmian, znikł sierp i młot, a pojawił się orzeł piastowski.

Prezydent Janusz Kubicki: - To nie jest najważniejszy problem w mieście. Pomnik powinien pozostać. Jeśli są chętni, by go zburzyć, to proponuję, by założyli społeczny komitet budowy nowego i zebrali pieniądze. Jeśli tak się stanie, to zgodzę się na zburzenie pomnika czy przeniesienie go gdzie indziej.

Lesław Raczyński z Czerwieńska Jestem przeciwny burzeniu pomnika. Zresztą pamiętam, kiedy w tym miejscu stał jeszcze pierwszy obelisk z armatami. Historia kołem się toczy i burzenie pomników nic jej nie zmieni.

Elżbieta z Zielonej Góry

Żadnych pomników nie powinno się burzyć. To świadczy tylko o społeczeństwie. Każdy ma swoich przodów, jedni są dobrzy, inni gorsi. Ale o wszystkich trzeba pamiętać.

Henryk Solski z Zielonej Góry

To bardzo zły pomysł. Po pierwsze szkoda pieniędzy, bo trzeba byłoby wybudować nowy. Po drugie, pomnik Bohaterów upiększa Zieloną Górę, otoczenie placu. Jest tu ładnie, zielono, teren zadbany i czysty. I niech tak pozostanie. Dlatego jestem przeciwko burzeniu pomnika. On niesie też za sobą przesłanie historyczne. Doceńmy tych, którzy zginęli za wolność.

Przeczytaj też:Ewa Minge w Zielonej Górze stworzy Dom Życia. - Pomożemy każdemu - mówi projektantka

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bogusław

Jakaś dziwna cenzura nastała w GL. Właściwie to zawsze w niej była, bali się wszystkiego i wszystkich a dla świętego spokoju nie podejmują trudnych tematów. Lepiej udawać, że ich nie ma.

W końcu wiodący w rankingach redaktor (pij) zapcha w gazecie każdą dziurę.

 

Zniknęły komentarze pod TYM materiałem. W lubuskiej boją się przypominania prawdy?

Że pisoklakierzy zapominają co mówił ich "święty męczennik" i był daleki od polityki konfrontacji to dla nich teraz jest baaaardzo niewygodna prawda.

 

Kto w lubuskiej postanowił usunąć ten post przypominający słowa Lecha Kaczyńskiego?

 

Przypomnę;

Prezydent Lech Kaczyński do uczestników obchodów 65 rocznicy walk o Kołobrzeg;

Warszawa 20 marca 2010r.

"Składamy hołd wszystkim uczestnikom II WŚ. Dajemy dowód, że pamiętamy o ich heroicznych czynach i wydarzeniach, w których brali udział.

W każdym z nas żyje pamięć o tym, jak wiele kosztowało Polaków prawo do wolności i niepodległości.
....

w naszej historii jest miejsce dla wszystkich, którym niepodległa Rzeczpospolita była dobrem najwyższym.
...

żołnierze formacji, których szlak bojowy rozpoczął się pod Lenino byli w ogromnej większości polskimi patriotami. Nie dane im było zdążyć do armii generała Andersa, więc decydowali się na powrót do ojczyzny inną, najkrótszą drogą. Nie kierowali się przy tym politycznymi wyborami, ale chęcią walki z nieprzejednanym wrogiem. Walczyli i ginęli aby Rzeczpospolita była wolna.

Nie było winą tych ludzi, często ciężko doświadczonych przez sowiecki reżim, że komunistyczna propaganda wykorzystała ich ofiarność i poświęcenie...
...

Podobna wina nie była udziałem setek tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy ramię w ramię z Polakami walczyli i ginęli na naszej ziemi.
....

Pamięci tych ludzi - naszych bohaterów - winniśmy oddawać najwyższą cześć! "

A teraz rozbierajcie! Dajcie wszystkim dowód, że nie zasługujecie na miano narodu dbającego o własną historię i własnych bohaterów.

Że danie Polakom możliwości stworzenia suwerennego państwa było błędem.

 

Dodaj ogłoszenie