Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Codziennie piszesz swój bankowy życiorys

(oprac. staw)
Trzymaj rękę na pulsie i spłacaj na czas raty (fot. DiGiTouch)
Trzymaj rękę na pulsie i spłacaj na czas raty (fot. DiGiTouch)
Agencje ratingowe oceniają, która gospodarka ma problem, a która jest wiarygodna. Podobnie banki sprawdzają nasze finansowe życiorysy, aby mieć gwarancję spłaty pożyczonych nam pieniędzy.

Czytaj też: Banki przebadane w internecie. Na jakie narzekają klienci?

Doradcy finansowi Aspiro z Zielonej Góry podpowiadają jak budować osobisty wizerunek w oczach banku, w nadziei na najwyższy rating.

BANKOWE CV Korzystając z usług banków, piszemy swój finansowy życiorys, który przechowywany i aktualizowany jest w Biurze Informacji Kredytowej, do którego zaglądają banki oceniając naszą wiarygodność kredytową. Najważniejsze są kredyty. Nieregularna spłata rat za kupione przed laty żelazko, może pogrążyć nas dzisiaj w oczach banku, uniemożliwiając zaciągnięcie potrzebnego nam kredytu. - Dzięki tym informacjom instytucje finansowe mogą przy udzielaniu kredytu zweryfikować naszą wiarygodność kredytową, co może wpłynąć na koszty kredytu, łatwiejsze jego uzyskanie, a w przypadku negatywnej historii może spowodować nawet odmowę udzielenia kredytu – komentuje Dorota Jaworska, doradca Aspiro z Zielonej Góry.

FATALNA OPINIA Jeśli raz zapiszemy się w historii, jako niesolidni dłużnicy, będzie się to za nami ciągnąć. W BIK przekazywane są informacje o stanie faktycznym. Wszelkie opóźnienia w spłacie kredytu będą tam widoczne i nie będziemy mogli tego wymazać przez kolejne pięć lat od momentu spłaty zobowiązania. Jeśli doszło do sytuacji, w której bank odmówił nam udzielenia nowego kredytu ze względu na złą historię kredytową, pozostaje nam poszukanie banku lub SKOKu. Należy uważać z ilością składanych wniosków, gdyż wszystkie takie próby są rejestrowane w BIK. Kolejny bank będzie więc widział odmowne decyzje innych.

Czytaj też: Rząd szuka oszczędności. Stracą internauci, rolnicy, twórcy, pracodawcy

KRYTERIÓW JEST WIĘCEJ Jeśli mieszkamy w dużym mieście, w którym łatwiej jest o pracę, automatycznie mamy większe szanse na kredyt (chociaż nie jest to regułą). Pod lupę brana jest też relacja naszych bieżących dochodów do wydatków. Ważna jest przy tym nie tylko wysokość samych dochodów, ale także źródło ich uzyskiwania (charakter umowy o pracę). Dla banku istotny może też być staż klienta w BIK. Im dłuższa jego pozytywna historia, tym łatwiej jest o kolejny kredyt. Osoby młode powinny więc pomyśleć o karcie kredytowej. Jej prawidłowa obsługa dzisiaj może mieć kiedyś duże znaczenie.

JAK O SIEBIE ZADBAĆ? Regularnie spłacać wszystkie, nawet najmniejsze zobowiązania. W przypadku problemów ze spłatą skontaktować się z bankiem. Zacząć budować historię możliwie szybko. Nie brać na siebie zbyt dużych obciążeń kredytowych.

 

Czytaj też: Przerwy techniczne w bankach. Będą problemy z płaceniem kartami kredytowymi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska