Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej do gorzowskich Spotkań Teatralnych

Renata Ochwat 0 95 722 57 72 [email protected]
Kamil Maćkowiak jok Niżyński
Kamil Maćkowiak jok Niżyński fot. Sławomir Bergański
Znamy repertuar tegorocznych Spotkań Teatralnych. Mniej gwiazd, mniej Warszawy, ale za to ciekawie. Bilety można kupować już od poniedziałku.

- Spotkania zaczynają się 14 listopada. Na początek dwa przedstawienie "Niżyńskiego" z łódzkiego Teatru Jaracza - mówi Iwona Kusiak. Ważną informacją jest też to, że sprzedaż biletów rusza od 19 października od 8.00.

Niżyński

To kameralna opowieść o Bogu Tańca - Wacławie Niżyńskim, wybitnym tancerzu i choreografie, prekursorze tańca nowoczesnego. Był to twórca obdarzony niezwykłą charyzmą. Uznany za niedościgły wzór, fenomen ruchu, artystę hipnotyzującego, ikonę swoich czasów;

W styczniu 1919 r. wystąpił po raz ostatni. Miał 29. lat. Gwałtowny rozwój choroby psychicznej przerwał jego błyskotliwą, lecz krótką karierę. Jego choroba rozwinęła się w ciągu sześciu tygodni. nigdy więcej nie zatańczył. W zakładach psychiatrycznych spędził resztę życia. Umarł w Londynie w 1950 r.

Scenariusz napisali Kamil Maćkowiak i Waldemar Zawodziński. W roli tancerza Kamil Maćkowiak. Spektakle w sobotę i niedzielę o 19.00.

Kamienie w kieszeniach

Akcja sztuki rozgrywa się w małej irlandzkiej wiosce. Wielkie studio z Hollywood zdecydowało się kręcić tu film i jako statystów wykorzystuje ludzi z okolicy. Opowieść snują dwaj statyści, którzy wcielają się w kilkanaście postaci.

Atmosfera na planie zdjęciowym oraz kolosalne pieniądze stojące za całą machiną rozbudza w obu bezrobotnych chłopcach nadzieję na przeżycie amerykańskiego snu o sukcesie. Komedia Marie Jones opisuje konsekwencje, jakie wynikają z wkroczenia wielkiego świata do małej, prowincjonalnej społeczności.

Reżyseria Łukasz Witt-Michałowski, grają: Bartłomiej Kasprzykowski, Szymon Sędrowski. Przedstawienie powstało w Scenie Prapremier InVitro w Lublinie. Spektakl w poniedziałek o 19.00.

Blogi.pl

Człowiek rejestrujący bieg swoich nocnych myśli, kobieta siedząca samotnie przed niebieskim ekranem komputera, aby wylać z siebie coś - no właśnie - co? Lęki? Pretensje? Pragnienia? Frustracje? Nadzieje?

W oparciu o blogi różnych blogerów powstał dramat przygotowany przez Stary Teatr w Krakowie.

Napisali je Jacek Poniedziałek, Dorota Masłowska i Szymon Wróblewski. Spektakl wyreżyserowała Małgorzata Majewska-Krzysztofik, grają Szymon Kaczmarek i Radosław Rychlik. Spektakl we wtorek o 19.00.

Sarabanda

Sarabanda Ingmara Bergmana to jak zwykle w jego przypadku opowieść o ludziach uwikłanych z dziwne relacje i los. To kontynuacja "Scen z życia małżeńskiego. Znów odnajdujemy tych samych ludzi, tylko o 30 lat starszych.

Marianne po około trzydziestu latach od rozwodu z Johanem decyduje się na odwiedzenie byłego męża w jego domku letniskowym. Przyjeżdża w środku rodzinnego dramatu, który się rozgrywa pomiędzy synem Johana z drugiego małżeństwa i jego wnuczką...

Spektakl warszawskiego Teatru Scena Prezentacje wyreżyserował Romuald Szejd, grają Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Olga Sarzyńska, Krzysztof Gordon i Marian Kociniak. Przedstawienie w środę o 19.00.

Blackbird

To szokująca historia z gatunku tych, o których trudno czytać. To historia pedofilskiego związku między 12-letnią dziewczynką a 40-letnim facetem.

Szok. To pierwsze słowo, które pada w najnowszym spektaklu Teatru Dramatycznego i nadaje mu ton, gdy Una przychodzi do Raya, by po latach skonfrontować wspomnienia sprzed lat. Ona, wtedy dwunastoletnia dziewczynka, i on, czterdziestoletni mężczyzna - zostali kochankami. W sztuce pełniej niedopowiedzeń zostajemy brutalnie wciągnięci w piekło trudnych pytań.

Musimy odpowiedzieć na nie wraz z bohaterami. Czy ich związek był wyłącznie konsekwencją dziecięcej naiwności Uny i zbrodniczej natury Raya? Czy nawet jej bolesna terapia i jego kilkuletnia odsiadka w więzieniu nie przesłonią faktu, że to była miłość ich życia?

Dramat Davida Harrowera w warszawskim Teatrze Dramatycznym wyreżyserowała Grażyna Kania, grają: Julia Kijowska i Adam Ferency. Przedstawienie w czwartek o 19.00.

Hipnoza

Hipnozę Antoni Cwojdziński napisał w połowie XX wieku łącząc swoje wykształcenie fizyka z fascynacją teatrem i niewątpliwym talentem literackim. Zaskakujący przebieg akcji, błyskotliwy dialog między aktorką-pacjentką i lekarzem-wyznawcą terapii poprzez hipnozę, daje możliwości wielorakiej interpretacji wykonawcom i twórcom spektaklu.

Przedstawienie wyreżyserował Wojciech Malajkat, grają Beata Ścibakówna i Rafał Królikowski. Spektakl warszawskiego Teatru Bajka w piątek o 19.00.

Przyjazne dusze

Komedia romantyczna. Do urokliwego domu pod Londynem, będącego właśnie do wynajęcia, wprowadza się młoda para, Mary i Simon. On - początkujący pisarz powieści kryminalnych, ona - ciepła, dobra, kochająca swego męża dziewczyna. Jest w ciąży. Poprzednimi właścicielami domu byli, tragicznie zmarli Jack i Suzie.

W spektaklu obserwujemy ewolucję stosunku duchów - Jacka i Suzie do młodych - Mary i Simona. Duchy orientują się z czasem, że młoda para reprezentuje sobą to czego im, którzy ze świata odeszli, nie udało się na ziemi zrealizować. Postanawiają im pomóc, przy wsparciu anioła stróża.

W zielonogórskim Teatrze Lubuskim spektakl Pam Valentine wyreżyserował Robert Czechowski. Grają: Janusz Młyński, Tatiana Kołodziejska, Marek Sitarski, Ernest Nita, Marta Frąckowiak lub Anna Haba, Elżbieta Lisowska- Kopeć i Elżbieta Donimirska. Przedstawienie w sobotę o 21.00.

Każdy kocha Opalę

Najważniejsza w komedii amerykańskiego autora jest Opala, przeurocza kolekcjonerka staroci, osoba nieskażona złem tego świata. Wszystkim, bez wyjątku, oferuje swoją przyjaźń, we wszystkim dostrzega plusy.

Pewnego dnia poddasze jej domu wynajmuje trójka niedoszłych złoczyńców. Postanawiają wykorzystać naiwność Opali. Jednak sami, nie wiedząc nawet kiedy, poddają się jej wpływowi...

Zabawną komedię Johna Patricka w tarnowskim Teatrze Ludwika Solskiego wyreżyserował Jan Tomaszewicz, dyrektor gorzowskiej sceny. W roli głównej gościnnie Barbara Wrzesińska. Partnerują jej Anna Lenczewska, Tomasz Piasecki, Jerzy Ogrodnicki i Andrzej Popiel. Spektakl w niedzielę o 19.00 zamknie Gorzowskie Spotkanie Teatralne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska