Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej przestępstw

Dorota Nyk 76 835 81 11 [email protected]
Prokurator Marek Wójcik pociesza, że zdecydowanie mniej jest poważnych przestępstw kryminalnych
Prokurator Marek Wójcik pociesza, że zdecydowanie mniej jest poważnych przestępstw kryminalnych Dorota Nyk
Spada liczba spraw prowadzonych przez głogowską prokuraturę - poinformował nas prokurator rejonowy Marek Wójcik. Ale za to mieszkańcy naszego rejonu popełniają więcej niż kiedyś oszustw, więcej jest także przemocy w rodzinie.

W 2011 roku głogowska prokuratura prowadziła 3.733 sprawy - kiedy na przykład w 2010 roku było ich 3.816, a rok wcześniej 3.828. - Być może jednak jest tzw. ciemna liczba, możliwe, że ludzie nie zawiadamiają policji i nie zgłaszają przestępstw - przyznaje Wójcik.

Zdecydowanie zmalała liczba poważnych przestępstw kryminalnych. Głogów jawi się jako miasto spokojne, w którym nie ma groźnych bandytów i grup przestępczych. - Wszystko to zostało rozbite przez Centralne Biuro Śledcze kilka lat temu. Nie ma w naszym mieście wymuszeń, haraczy, typowej przestępczości zorganizowanej - mówi Wójcik.

Jest także co roku mniej poważnych przestępstw kryminalnych, takich jak rozboje, zabójstwa, pobicia czy wymuszenia rozbójnicze.

- Spadek tych przestępstw odnotowujemy dlatego, że głogowian jest coraz mniej. Młodzi ludzie emigrują. Poza tym mamy bogaty region, jest praca, nieźle płacą. A podstawową przyczyną przestępczości jest bieda, której u nas aż tak nie widać - uważa prokurator. - Jest to także kwestia pracy policji, która wydaje się być coraz bardziej skuteczna.

Więcej jest natomiast spraw dotyczących niepłacenia alimentów, ich liczba wzrosła o 20 proc.

Plagą są oszustwa. Coraz więcej jest różnej maści kombinatorów. Przeklejają metki w sklepach, podmieniają towar, nie płacą za telefony komórkowe.- Coraz więcej jest oszustw internetowych - mówi prokurator. - Mieliśmy w Głogowie kilka bardzo dużych spraw zakończonych sporządzeniem aktów oskarżenia. Sprawcy działali na terenie Głogowa, a oszukali setki ludzi z całej Polski - naciągnęli na towar przez internet.

Dużym problemem jest przemoc w rodzinie. W 2010 roku było 220 takich dochodzeń, natomiast w zeszłym już 248. W 90 proc. to mężczyźni znęcają się nad rodziną - żonami i dziećmi, ale czasami zdarzają się i przemocowcy-kobiety. Było także kilka przypadków znęcania się dzieci nad rodzicami. W zeszłym roku za to do aresztu trafiło kilka osób. Były trzy zabójstwa: w Głogowie mężczyzna znęcał się nad swoją matką, a w końcu ją zabił. Więcej jest śledztw w sprawie pedofilii. W 2011 było ich 20, a w tym roku są już dwie nowe zgłoszone.

W 2011 roku sądy na wnioski prokuratury aresztowały 121 osób. Czyli więcej, bo w 2010 roku było takich 95. - Jest tendencja, żeby odchodzić od stosowania aresztów na rzecz innych środków zapobiegawczych, np. poręczeń majątkowych - mówi Wójcik.

Prokuratura zajmuje się także doniesieniami na szefów różnych samorządowych jednostek i instytucji. W ostatnim roku było takich spraw sporo. - Ludzie oczywiście skarżą, ale tak było od lat - uważa prokurator rejonowy. - Jest podobna liczba takich spraw co kiedyś.

Prokuratura zajmuje się od niedawna m.in. urzędem gminy w Górze - po doniesieniu NIK analizuje budowę strażnicy straży pożarnej. W Głogowie prowadzi postępowanie dotyczące umorzeń zaległości podatkowych przez prezydenta miasta. - Wszczęliśmy śledztwo z uwagi na to, że urząd miasta nie chciał udostępnić policji wszystkich materiałów. Teraz będzie musiał - mówi Marek Wójcik.

Gwałcą i biją

W prokuraturach okręgu legnickiego zatrudnionych jest 71 prokuratorów, 9 asesorów i dwóch asystentów ( w Głogowie prokuratorów jest 11). W zeszłym roku do prokuratur wpłynęło 17.027 spraw, o 106 mniej niż rok wcześniej. "Załatwiono" 16.911 spraw - o 365 mniej.

Statystycznie każdy prokurator załatwił w 2011 roku 208 spraw. W 2011 skierowano do sądów 6.917 aktów oskarżenia, a więc o 147 mniej. Zmniejszyła się również liczba osób oskarżonych z 8.293 w 2010 roku do 8.064 w 2011 roku. Za to znacznie więcej było zabójstw - 9 (rok wcześniej zarejestrowano 6), zgwałceń - 71 spraw w 2011 r. (o 16 więcej), pedofilii 68 postępowań (o 12 więcej), przestępstwa narkotykowe 654 (o 57 więcej).

Z powyższych zestawień wynika, że w odniesieniu do poprzednich lat najbardziej wzrosła liczba zabójstw - o 50 proc., zgwałceń - o 29 proc, czynności seksualnych wobec małoletnich - 21,42 proc., ciężkich uszkodzeń ciała - 18,2, bójek i pobić z użyciem niebezpiecznych narzędzi i przestępstw narkotykowych - o 9,54 proc.

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska