MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej wypadków przy pracy. W Lubuskiem ucierpiało 669 osób, 4 osoby zmarły. Jakie świadczenia przysługują poszkodowanym?

Aleksandra Sierżant
Opracowanie:
W naszym województwie w pierwszym półroczu w wypadkach przy pracy ucierpiało 669 osób z czego 4. z nich śmiertelnie
W naszym województwie w pierwszym półroczu w wypadkach przy pracy ucierpiało 669 osób z czego 4. z nich śmiertelnie Jan Hubrich
W naszym województwie w pierwszym półroczu w wypadkach przy pracy ucierpiało 669 osób z czego 4. z nich śmiertelnie. W niektórych branżach wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Co zrobić, gdy już tak się stanie? Jakie świadczenia powypadkowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymać?

Wypadek przy pracy

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym półroczu tego roku w wypadkach przy pracy ucierpiało 27,2 tys. osób. To o ponad 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Osoby, które zmarły na skutek wypadku stanowiły 0,3 proc. wszystkich ofiar (o 0,1 proc. więcej niż rok temu).

- W woj. lubuskim, do końca czerwca poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 669 osób. Cztery osoby zmarły, tyle samo doznało ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Spośród wszystkich ofiar 283 to kobiety - przekazuje Agata Muchowska, rzeczniczka prasowa Lubuskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wypadki najczęściej zdarzają się w górnictwie i przemyśle wydobywczym, gospodarowaniu ściekami i odpadami, dostawie wody i rekultywacji oraz w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. Najmniej narażeni są pracownicy branży informacyjnej i komunikacyjnej, działalności finansowej i ubezpieczeniowej oraz usługowej.

Ponad 60 proc. wypadków spowodowanych jest nieprawidłowym zachowaniem pracownika.

WIDEO: Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wypadek przy pracy a odszkodowanie

Osoba, która ulegnie wypadkowi w pracy może liczyć na jednorazowe odszkodowanie z ZUS - które w wypadku śmierci należy się także członkom rodziny - a także na rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową i dodatek pielęgnacyjny.

- Rodzina zmarłego może otrzymać rentę rodzinną. Świadczenia przysługują osobom zatrudnionym na umowę o pracę, prowadzącym działalność gospodarczą oraz zatrudnionym na umowę agencyjną bądź umowę zlecenie. Wysokość świadczeń wypadkowych zależy od wysokości zarobków i stażu pracy. W przeciwieństwie do zwykłej renty, gdzie trzeba wykazać odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy, w przypadku rent wypadkowych świadczenie przysługuje nawet, gdy wypadek wydarzy się w pierwszym dniu pracy - tłumaczy Agata Muchowska z ZUS w Lubuskiem.

Należy pamiętać, że aby ubiegać się o świadczenie wypadkowe trzeba złożyć odpowiednie dokumenty, m.in. protokół ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, który wystawia pracodawca. Do wniosku należy dołączyć również zaświadczenie o stanie zdrowia. ZUS, jeżeli uzna, że istnieją niejasności, może zażądać od zakładu pracy lub poszkodowanego dodatkowych wyjaśnień.

Za te choroby zawodowe dostaniesz odszkodowanie. Sprawdź za jakie i ile Ci się należy!CZYTAJ na kolejnych slajdach >>>

Za te choroby zawodowe dostaniesz odszkodowanie, w tym za CO...

Kiedy nie otrzymasz świadczenia?

Co ważne, ZUS nie może wypłacić żadnego świadczenia powypadkowego jeśli okaże się, że pracownik umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa naruszył przepisy o ochronie życia i zdrowia, i udowodniono, że to była jedyna przyczyna wypadku, a także gdy przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, ponieważ był np. nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających.

- Osoby, które pracują w szarej strefie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji na jakie narażają siebie i swoją rodzinę. W razie nieszczęścia nie przysługuje im żadne świadczenie wypadkowe. W praktyce oznacza to, że zostaną bez środków do życia i bez możliwości podjęcia pracy ze względu na stan zdrowia - dodaje A. Muchowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nadchodzi polska prezydencja w UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska