Perspektywa dla Lubuskiego za 30 lat poraża. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego nasze województwo będzie miało mniej mieszkańców niż Kraków!

Prognozy demograficzne GUS najgorsze są dla województw lubuskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. To właśnie je za 30 lat ma zamieszkiwać mniej niż 1000000 mieszkańców.

Te dane są przerażające! Województwo lubuskie znalazło się na liście województw, które mogą zniknąć z mapy...
Te dane są przerażające! Województwo lubuskie znalazło się na liście województw, które mogą zniknąć z mapy... DronyMS Mateusz Szymczak

Czy czeka nasz reforma i likwidacja województw?


20 lat temu zdecydowano się na reformę dotyczącą ilości województw. Jeszcze dwie dekady temu było ich 49. Dziś mamy ich 16. Początkowo pojawiały się też głosy, by nie tworzyć 16 województw, a 12. Jednym z podnoszonych wówczas argumentów była właśnie kwestia ludności.

Czytaj również: Lubuskie wyschło na wiór. Najnowsze dane przerażają. Mamy grafiki. Wszyscy za to zapłacimy! [GALERIA]

Teraz problem podziału administracyjnego kraju powraca w związku ze zmniejszającą się liczbą mieszkańców Polski. Za 30 lat ma nas być o 4,5 mln mniej. Problem demografii dotknie szczególnie te województwa, które już teraz są niewielkie.

Ile osób będzie zamieszkiwać najmniejsze województwa za 30 lat?

  • opolskie - 745 tys.
  • lubuskie - 879 tys.
  • świętokrzyskie - 997 tys.
  • podlaskie - 982 tys.

W 2018 roku w porównaniu do 1999 roku w Lubuskiem odnotowano spadek 8 tys. mieszkańców. Prognozy mówią, że do 2050 roku liczba mieszkańców lubuskiego spadnie o kolejne prawie 136 tys. osób.

Likwidacja Lubuskiego jest możliwa?

Są eksperci, którzy twierdzą, że likwidacja najmniejszych województw jest nieunikniona. Mają one sobie nie poradzić z problemami demograficznymi, ale też ekonomicznymi.

O komentarz w tej sprawie, czy jest możliwe, że Lubuskie zniknie z mapy Polski, poprosiliśmy wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka.

Władysław Dajczak, wojewoda lubuski
Władysław Dajczak, wojewoda lubuski Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

- Te prognozy są dla nas zdecydowanie alarmujące, o czym już sam mówiłem ponad rok temu. Mam nadzieję, że taki scenariusz się nie ziści - powiedział nam na wstępie rozmowy wojewoda Dajczak.

Zaznaczył też, że liczy, że wprowadzone programy, jak 500 + przyniosą swój efekt i nasza demografia się poprawi.

- Nie zakładam, żebyśmy jako województwo mieli zniknąć, ale należy zaznaczyć, że aby tak się nie stało, to wymaga to od nas dużej pracy oraz determinacji

- dodaje wojewoda lubuski.

Władysław Dajczak uważa, że jako województwo powinniśmy zdecydowanie bardziej zacząć wykorzystywać nasze walory przyrodnicze i skoncentrować się na turystyce.

- Musimy się z tym pogodzić, że nie staniemy się Doliną Krzemową

- wyjaśnia wojewoda Dajczak i zaznacza, że docenia lubuskich przedsiębiorców oraz ich wkład w rozwój województwa.

- Mimo to nie mamy takich możliwości, a naszą szansą jest turystyka. Wykorzystując ten atut, moglibyśmy wspomóc demografię województwa i je umocnić - dodaje wojewoda lubuski.

WIDEO: Lubuskie. Najtragiczniejsze zbrodnie w regionie. Jak działali bezwzględni mordercy? O tych zbrodniach mówiła cała Polska