Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Nowa Sól to Czysta Sól?

Filip Pobihuszka 68 387 52 87 [email protected]
Opuszczony samochód, który stoi między blokami na ul. Kossaka. Tylnej szyby i powietrza w dwóch kołach brak...
Opuszczony samochód, który stoi między blokami na ul. Kossaka. Tylnej szyby i powietrza w dwóch kołach brak... Filip Pobihuszka
Czy wraki samochodów i dzikie wysypiska są naszą zmorą? Uroku na pewno nie dodają, jednak Nowa Sól i tak nieźle wypada na tle innych miast w regionie. A urzędnicy próbują różnych sztuczek, by było jeszcze lepiej.

- Znany jest problem z parkowaniem w naszym mieście, tu i ówdzie widać stojące na parkingach miesiącami i latami wraki bez szyb, powietrza w oponach a pod spodem zwały piachu i śmieci. Czy straż miejska może zająć się tą sprawą? Przybędzie kilka miejsc parkingowych i będzie nieco czyściej - pisze na naszym forum internauta podpisujący się jako Szofer.

Zorientowany w temacie jest Jacek Baranowski ze straży miejskiej. - Wraki stoją naprawdę przy różnych ulicach - mówi. - Na Kossaka, między piątką a siódemką jest jeden, na Konstytucji też teraz jakieś mamy. Niektóre stoją miesiąc, inne pół roku a nawet rok - dodaje.

Uliczne wraki to jednak nie jedyny problem, z jakim borykają się strażnicy. Cały czas muszą też pilnować tematu nielegalnej wywózki śmieci. - Bałagan i dzikie wysypiska to częsty problem takich ulic jak np. Hutnicza, Zamiejska czy Ciepielowska. Staram się na bieżąco wysyłać tam skazańców, żeby to wysprzątać. No i standardowo lasek koło Kauflandu ciągle jest zaśmiecany - wylicza strażnik.

Według taryfikatora za nielegalne składowanie odpadów grozi mandat od 20 do 500 zł. - U mnie jest tylko 500 - mówi J. Baranowski.

Jak podkreśla strażnik, wraki samochodów traktowane są tak samo jak góry śmieci, więc mandat można "zarobić" z tego samego paragrafu.

- W zeszłym roku mieliśmy 30 ustalonych sprawców, jeśli chodzi o nielegalne wysypiska - mówi J. Baranowski. Sprawcy wpadają przeważnie przez własną głupotę. W śmieciach nie trudno znaleźć ich własne rachunki czy inne dokumenty, z których można odczytać nie tylko imię i nazwisko bałaganiarza, ale i adres, o innych danych nie wspominając.

- Myślę, że wykrywalność mamy na poziomie ok. 40-50 proc. - szacuje J. Baranowski. - Wydaje mi się, że to naprawdę dużo. A tam gdzie sprawcy ustalić się nie da, natychmiast wysyłam skazańców by zrobili porządek - dodaje.

Czy pomimo tego, że strażnicy miejscy mają pełne ręce roboty, można uznać Nową Sól za czyste miasto? Tego i nie tylko, dowiesz się w sobotę z "Tygodnika Nowej Soli", weekendowego dodatku do "GL".

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska