Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czy praca w górnictwie się opłaca? Prócz pensji, można uzyskać wiele dodatków. Sprawdź jakie!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Oprócz posiadania największej ilości przywilejów zawodowych, górnicy otrzymują również najwyższe świadczenia emerytalne. Dodatkowo przy przejściu na emeryturę lub rentę inwalidzką każdemu górnikowi przysługuje odprawa.
Oprócz posiadania największej ilości przywilejów zawodowych, górnicy otrzymują również najwyższe świadczenia emerytalne. Dodatkowo przy przejściu na emeryturę lub rentę inwalidzką każdemu górnikowi przysługuje odprawa. unsplash/pixabay/arc
W naszym kraju istnieją pewne grupy zawodowe, które przez charakter pracy posiadają specjalne przywileje. Przede wszystkim są to dodatki w formie finansowej, takie jak 13-tki i 14-tki, ale mogą przybierać one różną formę. Jedną z najbardziej uprzywilejowanych grup w Polsce, są zdecydowanie górnicy. Prócz podstawowej pensji mogą liczyć na specjalne premie, nagrody stażowe, deputat węglowy itp. Jakie dodatki im przysługują? Czy praca w górnictwie się opłaca? Sprawdź!

Spis treści

Czy praca na kopalni się opłaca? Średnie zarobki górników

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego jak ciężka bywa praca górnika i w jakich warunkach pracuje. Zrozumiałym jest, że każdemu górnikowi należy się godziwe wynagrodzenie i prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, średnia pensja górników wynosi 7 180 złotych netto (na rękę).

Większość osób rozumie jednak, że jest to średnia zawyżona z uwagi na ujęcie w niej kadry kierowniczej, w związku z czym rzeczywista pensja górnicza jest niższa. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, która zbiera informacje od danych grup zawodowych przyjmuje się, że średnia pensja górników wynosi 4 834 złotych netto, z czego najniższe wynagrodzenie wynosi 3 935 złotych netto, a najwyższe nawet 6 089 złotych netto. To jednak nie wszystko! Górnicy, to jedna z najbardziej uprzywilejowanych grup, ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Prócz podstawowej pensji mogą oni liczyć na dodatki.

Sprawdź, jakie dodatki należą się górnikom

Pierwsze przywileje górników

Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale pierwsze przywileje dla górników pochodzą jeszcze z czasów istnienia II Rzeczypospolitej Polskiej. Już w 1920 roku wprowadzono urzędowo tzw. deputat barbórkowy. Różnił się on jednak znacznie od obecnych dodatków. Składał się on z ćwierć litra wódki, 20 dag kiełbasy i dwóch bułek.

Obecne dodatki ustanowione są przez Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1981 roku w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa, zwane potocznie Kartą Górnika. Rządy próbują nieco zmienić ilość dodatków dla tej grupy zawodowej, jednak po wielu protestach związków zawodowych, rezygnują z jakichkolwiek zmian.

Przywileje górników: dodatki, nagrody, deputat węglowy i inne

Górnikom mogą pozazdrościć licznie inne grupy zawodowe. Najkorzystniejszym świadczeniem jakie mogą pozyskać kiedy inni mogą o tym tylko pomarzyć, są tzw. „trzynastka” i „czternastka”. Prócz wypłat, każdy górnik otrzymuje "barbórkowe” wypłacane z okazji Dnia Górnika oraz (w przypadku wypracowania przez kopalnię określonego zysku w ciągu roku) czternastą pensję. To jednak nie wszystko! Za długoletnią pracę w zawodzie wypłacane są nagrody jubileuszowe. W jakiej kwocie? W zależności od stażu: za 15 lat pracy w wysokości 75% wynagrodzenia miesięcznego, za 20 lat 100% wysokości wynagrodzenia miesięcznego.

Dodatki nie są jednak wyłącznie w formie finansowej. Każdemu górnikowi przysługuje tzw. deputat węglowy. Zamiast surowca można zdecydować się na ekwiwalent pieniężny odpowiadający obecnej cenie za tonę węgla, co wg stawek JSW za 8 ton w 2023 roku dla wszystkich uprawnionych pracowników wyniesie 16 473,76 zł brutto. To jeden z najbardziej kosztownych przywilejów, ponieważ tyczy się również emerytów. Dodatków jest jednak znacznie więcej. Zapraszamy do zapoznania się z nimi w naszej galerii!

Czy myślicie, że należałoby się zastanowić nad ekonomicznym sensem niektórych świadczeń, które w znacznym stopniu obciążają budżet państwa lub spółki węglowe? Istnieją przecież również inne zawody, gdzie praca nie należy do łatwych, jednak tam nie uświadczy się aż takiej ilości przywilejów.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy praca w górnictwie się opłaca? Prócz pensji, można uzyskać wiele dodatków. Sprawdź jakie! - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska