Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy sztuczna inteligencja wygra z człowiekiem? W Zielonej Górze sprawdzają to licealiści i studenci!

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Maksymilian Brzezicki, absolwent III LO w Zielonej Górze, na co dzień zajmuje się m.in. badaniami z zakresu neuronauki.
Maksymilian Brzezicki, absolwent III LO w Zielonej Górze, na co dzień zajmuje się m.in. badaniami z zakresu neuronauki. Natalia Dyjas
W Zielonej Górze w piątkowy poranek (8 czerwca) uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, ale i studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego wzięli udział w nowatorskich badaniach (pierwszych takich na świecie!). Czy ludzki mózg jest w stanie pokonać sztuczną inteligencję?

Tajemnice ludzkiego mózgu, medycyny i tego, jak można wykorzystać w tej dziedzinie komputery i sztuczną inteligencję, uczniom III LO i studentom UZ przybliżył Maksymilian Brzezicki.

M. Brzezicki to absolwent III LO im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze, który po ukończeniu liceum zdecydował się na studia medyczne na Oksfordzie. Teraz chętnie wraca do Zielonej Góry, by przybliżać arkana medycyny swym młodszym kolegom.

- III LO jest bardzo chętne, by brać udział w tego typu projektach badawczych - mówi absolwent III LO. - Jego uczniowie zawsze entuzjastycznie przyjmują tego typu rzeczy.

Podobnie było w piątek, 8 czerwca, kiedy to młodzi ludzie mogli wziąć udział w badaniach, w których ludzki mózg mierzy się ze sztuczną inteligencją.

- To pierwsze tego typu badanie na świecie - mówi Maksymilian Brzezicki. - Chodzi o to, że ludzie będą konkurowali ze sztuczną inteligencją. I to twarzą w twarz. Dostaną do dyspozycji te same dokumenty pacjentów, która otrzyma też sztuczna inteligencja. I ich zadaniem będzie rozwikłanie tych przypadków i powiedzenie, co należałoby zrobić, by pacjent otrzymał jeszcze lepszą opiekę lekarską. By jego diagnoza była szybsza i lepsza.

Czy człowiek może przegrać z maszyną?

- Zobaczymy! - śmieje się M. Brzezicki. - Jako autor sztucznej inteligencji wierzę w moje dziecko, że ono wygra... Jeżeli chodzi o samą analizę danych, bo mówimy tutaj o zastępowaniu lekarza sztuczną inteligencją, to rzeczywiście jest ona bez samych emocji. A sztuczna inteligencja może taką analizę przeprowadzić szybciej, lepiej i taniej. Jednym słowem jest to szansa dla medycyny.

W końcu, wszystkie te dziedziny nauki, które usprawnią leczenie pacjentów, warto rozwijać.

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Ogromna asteroida leci w kierunku Ziemi. Waży 77 mld ton

Zobacz również: Cyfrowe muzeum w Tokio. Nieziemskie wizualizacje łączą sztukę z technologią

Źródło: RUPTLY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska