Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym różni się zwykły ból głowy od migreny

Marta Cal [email protected]
Prawdziwa migrena to paraliżujące bóle przynajmniej kilka razy w miesiącu
Prawdziwa migrena to paraliżujące bóle przynajmniej kilka razy w miesiącu fot. DiGiTouch
Pulsujący ból w skroniach trwający nawet kilka dni, nadwrażliwość na światło a do tego nudności - migrena. Jednak nie każdy ból głowy musi nią być.

O tajnikach migreny opowiada specjalista neurolog Grzegorz Rossa, ordynator oddziału neurologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu.

Niestety przeważnie cierpią na nią kobiety, bo aż trzykrotnie częściej niż mężczyźni. Szczyt zachorowań przypada na okres pokwitania i w okolicach 40-tego roku życia. Czym to jest spowodowane? Menstruacją, zmianami hormonalnymi, stresem?

Tak naprawdę wszystkim po trochu. Lekarze ciągle szukają przyczyn tłumaczących bóle migrenowe. Istnieją pewne teorie, ale nie ma jasnych reguł, że przy tych konkretnych objawach mamy do czynienia akurat z migreną.

Dobra diagnoza

Pacjent migrenowy wyłania się dopiero po dokładnym wywiadzie z lekarzem, bo przecież może nas rozboleć głowa w związku z nagłą zmianą ciśnienia, źle dobranymi soczewkami okularowymi, czy przewlekłym stresem. Kiedy uporczywego bólu nie wolno już dłużej bagatelizować i zgłosić się do lekarza?

Kiedy utrudnia nam wykonywanie czynności zawodowych i pojawia się do kilku razy w miesiącu. Migrena ma wiele odmian, ale te podstawowe to migrena z aurą, bez aury, połowiczoporaźna i podstawna. Dwie ostatnie zdarzają się sporadycznie, te z aurą lub bez - znacznie częściej.

Aura

Zespół objawów, związanych ze wzrokiem, czuciem i mową albo nawet tylko jeden symptom, pojawiający się kilka minut lub zaraz przed wystąpieniem silnego bólu głowy to właśnie aura. To mogą być krótkotrwałe (trwające od 5 do 60 minut) zaburzenia wzroku: błyskające zygzaki, łuki, prążki lub mroczki przechodzące w ubytki pola widzenia.

Także uczucie jednostronnego kłucia, mrowienia czy drętwienia kończyn, zaburzenia mowy polegające na niewyraźnym mówieniu lub trudnościami z doborem słów, rzadziej jednostronne osłabienie kończyn.

Epicentrum bólu

Jak często nam się wydaje podczas migreny, to nie mózg tak uporczywie boli.
Wszystko dzieje się w sieci naczyń tętniczych na powierzchni głowy i mózgu.

Jedna z teorii tłumaczących ból migrenowy mówi, że odczucie bólu przychodzi w momencie, gdy naczynia tętnicze podstawy mózgu, opon mózgowych lub gałęzi tętnicy szyjnej zwanej tętnicą skroniową zewnętrzną ulegają rozszerzeniu. Bo to w tych naczyniach znajdują się receptory bólu czyli zakończenia nerwowe odbierające wrażenie bólu.

Ból a dieta

Istnieją pewne składniki w pokarmach, które powodują uwalnianie się z płytek krwi substancję, zwaną serotoniną, a ta rozpoczyna już proces obkurczania naczyń. Pojawiają się objawy aury jako wynik upośledzonego ukrwienia odpowiednich okolic kory mózgowej.

Następujące po tej fazie rozszerzenie tętnic wywołuje bezpośrednio ból. Dlatego dieta u cierpiących na migrenę nie powinna obfitować w dojrzałe sery, niektóre sery żółte, wieprzowinę, orzechy i niestety…. czekoladę - wszystkie zawierają zbyt dużo aminokwasów, prowokujących uwalnianie serotoniny do krwioobiegu. Posty lub przejadanie się także mogą powodować migrenę.

W cieniu i chłodzie

Na uśmierzenie bólu migrenowego najlepszy jest sen, dobrze gdy położymy się w cichym, zacienionym i raczej chłodnym pokoju. Pomogą też chłodne okłady i świeże powietrze. Silne leki przeciwbólowe zawsze powinien dobierać lekarz. Na mniej nasilony ból mogą pomóc leki zawierające aspirynę, paracetamol czy ibuprofen.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska