Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym się zajmuje pośrednik w handlu nieruchomościami

(kb)
- Chcę kupić mieszkanie. Zastanawiam się, czy warto skorzystać z usług pośrednika nieruchomości? - pyta nasza Czytelniczka z Gorzowa Wlkp.

UMOWA POŚREDNICTWA

UMOWA POŚREDNICTWA

Jeśli zamierzasz skorzystać z usług pośrednika, musisz z nim zawrzeć umowę. Ponieważ to jest bardzo ważny dokument, musi być zawarty na piśmie - inaczej jest nieważny.

Treść umów pośrednictwa opracowywana jest przez samych pośredników, dlatego mogą bardzo różnie wyglądać.

Jednak nawet najdłuższą i najbardziej szczegółową umowę, przeczytaj wyjątkowo dokładnie. Zawsze warto przed jej podpisaniem wziąć kopię do domu i tam przeanalizować. W razie wątpliwości zawsze możesz skonsultować się z miejskim/powiatowym rzecznikiem konsumentów, którego porady są bezpłatne.
Jeśli pośrednik nie chce ci wydać kopii, lepiej zrezygnuj z jego usług!

Postanowienia umowy można negocjować. Zawsze powinno się jednak w niej znaleźć:

Jeśli zależy pani na bezpieczeństwie transakcji, warto - bo zgodnie z prawem to pośrednik ponosi prawną odpowiedzialność, jeśli transakcja okaże się pułapką zastawioną na twoją kieszeń.

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest działalność zawodową. To wiele oznacza dla nas, klientów i ma wpływ na bezpieczeństwo transakcji. Dlatego że:

1. Mamy gwarancję jakości usług - pośrednik musi wykonywać swoją pracę zgodnie z zasadami prawa i zawodu. Ze szczególną starannością, by dobrze dbać o twoje interesy. Umowa pośrednictwa jest umową starannego działania. Obejmuje m.in. oględziny nieruchomości, zapoznania się z dotyczącą jej dokumentacją.

2 Pośrednik ma prawo bez pełnomocnictwa od właściciela nieruchomości zaglądać oraz pobierać odpowiednie odpisy, wypisy, zaświadczenia. Musi sprawdzić wszystkie niezbędne dokumenty nawet wówczas, gdy sprzedający je przedłoży i wydają się być w porządku.

3 Żeby uzyskać tytuł pośrednika nieruchomości, trzeba mieć odpowiednie przygotowanie. Potwierdzone licencją nadaną przez ministra do spraw budownictwa.
Pośrednik nabywa prawo wykonywania zawodu i używania tytułu zawodowego z chwilą wpisania do centralnego rejestru pośredników w obrocie nieruchomościami. Taki spis prowadzi aktualnie minister infrastruktury.
Rejestr można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa (w zakładce "Uprawnienia i licencje zawodowe - Rejestr").
W biurze nieruchomości może cię obsługiwać każdy jeden pracownik - ale czynności z zakresu pośrednictwa dokonuje już jedynie licencjonowany pośrednik. Nikomu nie może udzielić pełnomocnictwa!

4 Pamiętaj też, że pośrednik może również doradzać. Podpowiedzieć ci, jaka nieruchomość spełni twoje oczekiwania i nie straci przez lata na wartości. Zna bowiem specyfikę danego regionu, istniejącą i planowaną infrastrukturę, ludność. Łączą bowiem wiedzę z różnych dziedzin: obrotu nieruchomościami, zarządzania, wyceny, prawa, marketingu, finansów, prowadzenia spraw administracyjnych i sądowych.

5 Pośrednik musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ogólnie odpowiada z Kodeksu Cywilnego, ale i dyscyplinarnie. Takie postępowanie wszczynane jest urzędu, z reguły na skutek skargi.
Na wniosek ministra ds. budownictwa prowadzi je Komisja Odpowiedzialności Zawodowej. Może orzekać kary dyscyplinarne, z których najłagodniejsza to upomnienie, najsurowsza - zabranie licencji zawodowej.

Każdy dotknięty działaniami pośrednika może złożyć skargę do tej komisji. Procedura jest prosta: opisujesz swój przypadek, wskazujesz działania twoim zdaniem niezgodne, załączasz posiadane dowody i wysyłasz pismo listem poleconym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska