Czytaj dziecku, bo małe książki kształtują wielkich ludzi

Materiał informacyjny Instytutu Książki
W erze gadżetów cyfrowych czytanie książek dzieciom może wydawać się staroświeckim rytuałem. Jednak badania i praktyka potwierdzają, że ta prosta czynność ma ogromny wpływ na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny najmłodszych. O tym przypomina kampania „Mała książka – wielki człowiek”. Wspólny czas nad wartościową lekturą zaowocuje w przyszłości, bo małe książki potrafią kształtować wielkich ludzi.

Pobudzanie wyobraźni i kreatywności

Książki są jak otwarte okna na świat, które umożliwiają dziecku przeżycie niesamowitych przygód bez ruszania się z domu. Dzięki nim maluch może przenieść się w dowolne miejsce, poznać różnorodne postaci i sytuacje, które pobudzają jego wyobraźnię. Poprzez kontakt z lekturą dziecko uczy się także myślenia abstrakcyjnego i kreatywnego rozwiązywania problemów.

Rozwój intelektualny i językowy

Książki są skarbnicą słów i konstrukcji językowych. Dzieci, które regularnie słuchają czytanych opowieści, mają szerszy zasób słownictwa i lepiej radzą sobie z gramatyką. To przekłada się na późniejsze osiągnięcia edukacyjne. Dzieci, którym czytano, zazwyczaj szybciej uczą się czytać samodzielnie, osiągają lepsze wyniki w szkole i wykazują większe zainteresowanie nauką. Czytanie stymuluje rozwój logicznego myślenia i koncentracji, przygotowując do przyswajania i analizowania nowych informacji.

Budowanie więzi emocjonalnych

Czytanie książek to nie tylko edukacja i rozwój wyobraźni. To przede wszystkim doskonała okazja do spędzania czasu razem, która sprzyja budowaniu głębokich więzi emocjonalnych między rodzicem a dzieckiem. Dzielenie się emocjami, które wywołują przygody ulubionych bohaterów, wspólne śmiechy czy wzruszenia, to momenty, które zapadają w pamięć na długie lata. Taka bliskość sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i akceptacji, które są fundamentem dla zdrowego rozwoju emocjonalnego dziecka.

Kształtowanie empatii

Czytanie książek dzieciom otwiera przed nimi świat wewnętrznych przeżyć innych osób. Dzięki literaturze nawet bardzo małe dzieci mogą odkrywać różnorodność emocji, uczuć i motywacji, które kierują ludźmi. Utożsamianie się z postaciami z książek pomaga im rozwinąć zdolność empatii. To przekłada się na relacje z rówieśnikami. Dzieci uczą się rozumieć i akceptować perspektywy innych osób, co jest kluczowe dla budowania relacji społecznych.

Poznaj więcej zalet czytania dziecku. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

od 16 lat

„Mała książka – wielki człowiek”

„Mała książka – wielki człowiek” to największy w Europie i jeden z największych na świecie projektów promujących czytelnictwo wśród dzieci. Instytut Książki zapoczątkował go w 2017 roku. Skierowany jest do trzech grup wiekowych: noworodków, przedszkolaków i pierwszoklasistów. Dzieci otrzymują dopasowane do ich wieku bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. W każdej znajdują się broszury informacyjne dla rodziców.

Rodzice noworodków otrzymują Wyprawki Czytelnicze na oddziałach położniczych w niemal 320 szpitalach w Polsce. Zawierają one książkę „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”. To antologia wierszy znanych twórców, m.in.: Marii Konopnickiej, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej czy Jana Brzechwy. Autorką ilustracji jest Elżbieta Wasiuczyńska.

Przedszkolaki odbierają Wyprawkę, zakładając kartę biblioteczną w jednej z blisko 6 770 bibliotek publicznych biorących udział w akcji. Lista placówek znajduje się na stronie internetowej.

Czytelniczą przygodę zaczynają od książki „Krasnal w Krzywej Czapce”, która swoją premierę miała w 2022 roku. Jej autorem jest Wojciech Widłak, a ilustracje wykonała Aleksandra Krzanowska. Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi maluchowi zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

Uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej to grupa, której w tym roku poświęcono szczególną uwagę. W swoich szkołach w listopadzie i grudniu będą odbierać nową książkę Justyny Bednarek, „Wnuczkę antykwariusza”, ozdobioną ilustracjami Emilii Dziubak. To historia, która przenosi najmłodszych do przeszłości, pokazując, że warto odkrywać rodzinne korzenie. Książka znalazła się w spocie promującym kampanię.

„Całym sercem popieram ideę projektu Instytutu Książki, która włącza rodziców, ale też dziadków, rodzeństwo, bibliotekarzy i nauczycieli w to ważne zadanie, jakim jest przekazanie najmłodszym miłości do książek” – podkreśla aktor Przemysław Stippa, który dołączył do grona ambasadorów kampanii.

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska