MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dębno: Znów spłonie wieś

Renata Ochwat 0 95 722 57 72 [email protected]
Kilkudziesięciu ochotników odtworzy w sobotę przebieg bitwy pod Sarbinowem. Oprócz bitwy organizatorzy przewidzieli też kilka innych atrakcji.

- Choć ta bitwa nie dotyczy nas, Polaków, jednak wydarzyła się na ziemi, na której obecnie mieszkamy.

Wiedza o niej jest dość słaba, dlatego poprzez inscenizację chcemy ją spopularyzować - mówił Piotr Downar, burmistrz Dębna. Dokładnie 25 sierpnia minie 250 lat od bitwy pod Sarbinowem, okrutnej jatki w trakcie wojny siedmioletniej.

Mordercze walki

Na polu bitwy stoją już gotowe dekoracje, markujące wieś. Ich pożar będzie jednym z elementów bitwy, która zacznie się pod Sarbinowem w sobotę o 16.00. Zgodnie z historycznym przekazem, znów zaatakują Prusacy. Będzie walka wręcz i potyczki armatnie. Rekonstrukcja zakończy się porzuceniem rannych i paradą wojsk przed publicznością.

- W rolę żołnierzy z Prus i Rosji wcielą się członkowie kilku bractw żołnierskich z Niemiec i Polski. Ilu ich będzie, nie umiem powiedzieć. Na pewno kilkudziesięciu - mówiła Izabela Kubiak-Mazepa z Urzędu Miasta w Dębnie.

Pod wodzą króla

Sobotnia bitwa pod Sarbinowem będzie trwała tylko pół godziny. Ta, którą 25 sierpnia 1758 r. stoczyły wojska rosyjskie i pruskie trwała cały dzień. Walczyło wówczas około 35 tys. Prusaków dowodzonych przez króla Fryderyka II Wielkiego. Natomiast 44 tys.

Rosjan do walki poprowadził generał William Fermor, Anglik w służbie carycy Elżbiety. W szeregach Rosjan walczyli też Kozacy i oddziały Kałmuków wyposażonych w maczugi i łuki. Właśnie przez te egzotyczne oddziały bitwa pod Sarbinowem uważana jest za ostatnią walkę nowożytnej Europy, gdzie walczono na łuki.

Bitwa nie została rozstrzygnięta i każda ze stron sobie przypisuje zwycięstwo. Bezpośrednio na polu bitwy padło lub zmarło z odniesionych ran 12 tys. Prusaków i 19 tys. Rosjan. Była to jedna z najbardziej krwawych bitew w dziejach nowożytnej Europy.

Program imprezy

11.30 - wkroczenie regimentów do Dębna, na placu Konstytucji 3 Maja pokaz musztry paradnej * 12.15 - biblioteka, otwarcie wystawy "Pamiątki z pola bitwy pod Sarbinowem * 12.30 - powrót oddziałów do wioski w Sarbinowie * 14.00 - kościół w Sarbinowie, koncert kapeli dworskiej Consortium Sedinum * 15.30 - wyjście wojsk z obozu i przemarsz na pole bitwy * 16.00 - inscenizacja bitwy * 17.00 - apel poległych, odsłonięcie tablicy pamiątkowej 8 17.15 - powrót regimentów do obozu * 12.00 - 15.00 - zwiedzanie obozu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska