Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dębowa aleja w Bytomiu na pamiątkę obrony

DAGMARA DOBOSZ 0 68 324 88 71 [email protected]
Choinki zasadzone w 1992 roku zostaną wycięte. Zastąpi je aleja dębów.
Choinki zasadzone w 1992 roku zostaną wycięte. Zastąpi je aleja dębów. fot. Marek Marcinkowski
Za kilkadziesiąt lat kierowcy wjeżdżający do miasta od strony Nowej Soli zachwycą się dębową aleją. To nowy pomysł burmistrza, który chce w ten sposób upamiętnić 900 - lecie odparcia najazdu wojsk niemieckich.

Mieszkańcy Bytomia Odrzańskiego już w średniowieczu świętowali kolejne rocznice obrony miasta przed wojskami cesarza niemieckiego Henryka V w 1109 r. W 1959 r. obchodzili 850 - lecie tego pamiętnego wydarzenia. Wtedy też na ścianie ratusza miejskiego została umieszczona przez władze miasta tablica pamiątkowa. Znajduje się przy wejściu do ratusza. Teraz nadeszła pora na huczne obchody 900 - lecia.

- My też musimy coś zostawić na pamiątkę okrągłej rocznicy - uważa Jacek Sauter, burmistrz Bytomia Odrzańskiego. I wymyślił dębową aleję prowadzącą do miasta. Mało tego, część drzew mają posadzić rodzice dzieci urodzonych w 2009 roku.
- Myślę, że to fajny i oryginalny pomysł - przyznaje pani Anna, która wybrała się z dwuletnim synkiem na spacer. - Podoba mi się, że w mieście mamy tyle zieleni. Szkoda tylko, że mój Adaś już taki duży, miałby swoje drzewko - śmieje się.

Pamiątka na lata

Mieszkańcy nie po raz pierwszy zaangażowaliby się w sadzenie drzew w mieście. Robili to już w 2000 r. na ul. Dworcowej.

- Zauważyłem, że osoby, które posadziły drzewka, później dbały o nie. Widziałem, jak jedna pani obwiązała nawet "swoją" roślinkę bandażem, ponieważ ktoś ją złamał - mówi burmistrz. Wyjaśnia, że będzie prosił rodziców o zgodę, ale liczy na ich współpracę. Urzędnicy opracowują koncepcję tabliczek (prawdopodobnie z danymi niemowląt), które zostaną umieszczone w ziemi tuż przy drzewkach. W ubiegłym roku w mieście przybyło 81 obywateli, w tym roku może być to porównywalna liczba.

- Chcemy pielęgnować patriotyzm lokalny. Dzięki tym drzewom być może uda się związać mieszkańców z miejscem pochodzenia. Może za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat dorosły już człowiek przyjedzie tu z rodziną i z sentymentem stanie przy "swoim" dębie - wyjaśnia burmistrz.

Sadzenie w dwóch ratach

Jest już gotowy projekt zagospodarowania zieleni. Gmina kupi 240 dęby kolumnowe, część z nich posadzą rodzice dzieci urodzonych w tym roku. Ponieważ drzewa sadzi się jesienią lub wiosną, zadanie zostanie rozłożone na dwa etapy. W październiku w ziemi znajdą się rośliny na cześć dzieci urodzonych od stycznia do września br., natomiast wiosną niemowląt urodzonych od października do grudnia.

- Aleja 900 - lecia powstanie wzdłuż ul. Kożuchowskiej na odcinku od oczyszczalni ścieków do ul. Sportowej i przystanku autobusowego "na żądanie". Zasłoni nie tylko oczyszczalnię ścieków, ale też ogródki działkowe, przed którymi teraz rosną choinki. Te zostaną usunięte.

Turystę trzeba przyciągnąć

To nie koniec nowinek. Znajdzie się też miejsce na chodnik, ścieżkę rowerową, a przy ogródkach kilka miejsc parkingowych. Staną też cztery figury, być może przedstawiające postaci bytomian z różnych wieków historii.

Ta koncepcja nie jest jeszcze gotowa. Będą też znane już w mieście ronda zieleni z ławeczkami. Powstanie cały trakt spacerowy dla mieszkańców. Wszystko pięknie podświetlone.

- Jeśli chcemy być atrakcyjnym turystycznie miastem na trasie, musimy przyciągać spojrzenia już od wjazdu do Bytomia - uważa burmistrz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska