Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla ochrony przed cichym zabójcą. Gorzowscy seniorzy dostali darmowe czujniki czadu

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzowski magistrat przeprowadził pilotażowy program montażu czujek tlenku węgla w mieszkaniach seniorów.
Gorzowski magistrat przeprowadził pilotażowy program montażu czujek tlenku węgla w mieszkaniach seniorów. UM Gorzów
Pierwsi gorzowscy seniorzy otrzymali bezpłatne czujniki czadu. Urządzenia kupiło miasto, które podkreśla, że to inwestycja w bezpieczeństwo najstarszych mieszkańców. Czujki mają stać na straży ich zdrowia oraz życia i w porę zasygnalizować, że w mieszkaniu ulatnia się niewidoczny, ale śmiertelnie groźny gaz.

Czujniki czadu to sprawdzone rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom pieców węglowych czy piecyków gazowych. Ich działanie jest szczególnie istotne jesienią oraz zimą. Wiele osób zamyka wówczas szczelnie okna i w związku z tym w mieszkaniach jest mniejsza cyrkulacja powietrza.

Szczelnie zamknięte okna, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, ale też brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach wzrasta ryzyko niebezpiecznych zdarzeń i bardzo łatwo może dojść do tragedii - tłumaczą gorzowscy strażacy.

Czadu nie czuć i nie widać

W takiej sytuacji wzrasta ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli tak zwanym czadem. Ten jest nazywany cichym zabójcą, bo nie ma smaku, zapachu ani koloru, dlatego człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. Wdychany łatwo wchłania się do krwioobiegu i powoduje trwałe szkody w organizmie. Gdy występuje w dużym stężeniu, szybko prowadzi do utraty przytomności i śmierci.

Czujniki czadu dla seniorów

Przed zatruciem tym groźnym gazem może uchronić detektor tlenku węgla, czyli tak zwana czujka. To niewielkie urządzenie, które stale monitoruje jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym pracuje. Rejestruje nawet niewielkie stężenia czadu. Trzydzieści takich urządzeń zakupionych przez miasto już czuwa nad bezpieczeństwem najstarszych gorzowian.

Akcja była skierowana do samotnych seniorów będących pod opieką Gorzowskiego Centrum Pomocy Rodzinie oraz skupionych przy Gorzowskiej Radzie Seniorów. Czujki zostały zamontowane w mieszkaniach, w których znajdowały się piece opalane paliwem stałym lub termy gazowe. Ta inicjatywa została bardzo pozytywnie przyjęta i widzimy zainteresowanie kolejnych seniorów, dlatego na pewno będzie kontynuowana - zapewnia Grzegorz Rojek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w gorzowskim magistracie.

Montażu czujek oraz instruktażu ich obsługi dokonali pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta oraz strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska