Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Do Wesela się zagoi - mówią maturzyści po egzaminie z języka polskiego. - Rozprawka była chillera. Jutro weźmiemy karabiny

Leszek Kalinowski, jm
Maturzyści z III oraz VII LO w Zielonej Górze w większości byli zadowoleni z tematów i zadań, które znalazły się w arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego
Maturzyści z III oraz VII LO w Zielonej Górze w większości byli zadowoleni z tematów i zadań, które znalazły się w arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego Mariusz Kapała / GL
- Stres był największy, ale jak temat rozprawki się pokazał, to pomyślałem - chillera! - dzielą się wrażeniami zaraz po wyjściu z sali zielonogórscy maturzyści. - Nawet jak temat nie podszedł, to myślimy, że do Wesela się zagoi. Podobne głosy słyszymy w Gorzowie i w innych lubuskich miastach. A we wtorek? Trzeba przygotować karabiny i będziemy strzelać.

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne" - z tymi tematami w tym roku musieli zmierzyć się maturzyści podczas obowiązkowej matury z języka polskiego.

Jaki wpływ na przesłanie utworu ma wprowadzenie elementów fantastyki? Odwołaj się do fragmentów "Wesela" Wyspiańskiego i wybranych dzieł kultury - to jeden z tematów maturalnego wypracowania. Uczniowie, którzy wolą interpretować poezję - mogli wybrać temat, oparty o wiersz "Daremne" Anny Kamieńskiej.

Maturzyści z VII LO w Zielonej Górze wyszli z sali w dobrych humorach. Przyznali, że rano stres był ogromny. Bo dla wielu osób egzamin pisemny z języka polskiego był najtrudniejszy. Jednak po otwarciu arkuszy egzaminacyjnych można było odetchnąć.
O tym, że może być "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego mówili maturzyści od co najmniej kilku dni. Tuż przed egzaminem typował ten utwór m.in. Olek Bukowiecki z IV LO w Zielonej Górze. To właśnie ta lektura była najczęściej wyszukiwana w internecie przez tegorocznych maturzystów.

Matura 2020 z polskiego: Fantastyka w Weselu Wyspiańskiego.

- Wesele to radość, ale nam do śmiechu nie było. My bardziej się nastawiałyśmy na miłość, uczucia, a tutaj wyskoczyli z elementami fantastycznymi - mówią Marta Bambrowicz oraz Michalina Lech z III LO w Zielonej Górze. Maturzystki są jednak dobrej myśli, bo i z "Weselem" i innymi zadaniami. Marta planuje studia na Uniwersytecie Zielonogórskim, a Michalina na dalsze nauki chciałaby wyjechać do Wrocławia.

Aleksandra Witowicz, także z III LO w Zielonej Górze, ma mieszane uczucia. - Czy jestem zadowolona? Tak pół na pół. Myślałam, że będzie coś o patriotyzmie - przyznaje. - Ale z "Weselem" też sobie jakoś poradziłam. Ola jest ścisłowcem i raczej z polskim nie będzie miała już do czynienia. Na studia wybiera się do Wrocławia i na pewno będzie to kierunek ścisły.

Maturzyści pisali też o "Dziadach" Mickiewicza

- Było dobrze! - dzieli się wrażeniami Natalia Jarzębska z III LO w Zielonej Górze. - Spodziewałam się "Wesela". Wiele osób obstawiało ten utwór. Jako drugi utwór wybrałam "Dziady" część III Adama Mickiewicza . Myślę, że wszystko będzie okej i będą spokojnie mogła się wybrać na studia do Poznania.

Gilbert Kozanowski przyznaje, że bardzo lubi fantastykę. Temat bardzo mu więc podpasował. Opisał też Wielką Improwizację z "Dziadów". - Ogólnie jestem optymistą, dlatego pozytywnie podchodzę do egzaminu z polskiego, jak i do innych, które przed nami - mówi Gilbert, który zamierza studiować technikę muzyki w Liverpoolu.

Trwa głosowanie...

Czy matura to najważniejszy egzamin w życiu?

Matura 2020: Z matematyki będziemy strzelać

- Wesele może i nie ciężki utwór, ale te elementy fantastyczne to już może nie za bardzo podeszły - mówili maturzystki z VII LO w Zielonej Górze. Licealiści były w bardzo dobrych nastrojach. Podkreślali, że jak było "Wesele" to trzeba się weselić i już. A jeśli coś tam się nie uda, to przecież do "Wesela" się zagoi. To nie koniec świata. Poza tym są poprawki. Można je zdać i zdąży się złożyć papiery na uczelnie, bo one w tym roku wydłużyły terminy naborów.

- Luz i chlliera! - śmieją się maturzyści, gdy pytamy o nastroje i zadania z polskiego.
- 30 procent z polskiego pewnie będzie. Gorzej z wtorkowym egzaminem. W matmie nie ma już lania wody. Trzeba będzie przygotować karabiny i strzelać - mówią absolwenci.
- Poszło mi świetnie. Temat „Wesela” mi bardzo pasował, bo to lektura, którą mieliśmy świetnie omówioną na zajęciach – mówił nam w poniedziałek Szymon Nowicki z II LO w Gorzowie.
- Ja też nie jestem załamany. Nie było może najłatwiej, ale nie było trudno . Czuję, że będzie dobrze – dodawał Adrian Stasiszyn, również maturzysta z II LO.

Wyniki egzaminów maturalnych mają być znane do 11 sierpnia.

ZOBACZ TEŻ

W takich nastrojach rozpoczynają w poniedziałek, 8 czerwca, maturę z języka polskiego absolwenci III oraz VII LO w Zielonej Górze

Matura 2020 rozpoczęta. Byliśmy w szkołach. Co się tam dziej...

Pierwszy dzień matur 2020 - egzamin pisemny z języka polskiego - 8 czerwca. Zdjęcia z III oraz VII LO w Zielonej Górze

Matura 2020 bez tajemnic, co nas teraz czeka. Ustny egzamin ...

od 7 lat
Wideo

Nasze Miasto - Restauracja Muzealna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska