Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy uczniowie odbiorą świadectwa w szkole, pocztą czy przez internet? Szkoły decydują o zakończeniu roku

Leszek Kalinowski, arim, egj,
Szkoła Podstawowa nr 18 w Zielonej Górze chciałabym podziękować uczniom za ich całoroczną pracę. Zakończenie roku szkolnego planuje w grupach, w odstępach czasowych
Szkoła Podstawowa nr 18 w Zielonej Górze chciałabym podziękować uczniom za ich całoroczną pracę. Zakończenie roku szkolnego planuje w grupach, w odstępach czasowych Jacek Katos
Jak będzie wyglądało w tym roku zakończenie roku szkolnego? – to pytanie zadaje sobie wielu nauczycieli, rodziców, uczniów. Czy z powodu koronawirusa nie będzie uroczystych apeli i osobistego odbioru świadectw? Jakie decyzje podejmują lubuscy dyrektorzy szkół?

To nie jest łatwy czas. Ani dla uczniów, ani dla nauczycieli i dyrekcji szkół. Z powodu pandemii koronawirusa od 12 marca zawieszone zostały zajęcia, trwa zdalne nauczanie
We wtorek MEN oznajmiło: o tym, jak ma wyglądać zakończenie roku, ma zdecydować dyrektor szkoły.
Większość szkół nie podjęła jeszcze decyzji, czy i jak wręczać uczniom świadectwa. Czy możliwe jest uroczyste zakończenie, nawet dzieląc uczniów na mniejsze grupy? Czy ten ważny dokument wręczać indywidualnie, w odstępach czasowych? Niektóre placówki myślą jedynie o pożegnaniu ósmoklasistów czy maturzystów, a do pozostałych uczniów świadectwa trafiłyby online.

Chcemy podziękować uczniom na zakończenie roku szkolnego

Andrzej Brychcy, dyrektor SP nr 18 w Zielonej Górze, chciałby wraz z nauczycielami pożegnać ósmoklasistów.
- Mamy wielu laureatów i finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych oraz uczniów nagrodzonych w konkursach artystycznych i sportowych – podkreśla dyrektor SP nr 18. – Chcielibyśmy ich wyróżnić, podziękować za ich pracę. Zakończenia roku dla pozostałych klas odbyły się w mniejszych grupach, w odstępach czasowych, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Szkoła jest duża, sal nam nie zabraknie.
- Na pewno nie będzie to wspólne zakończenie roku szkolnego w sali gimnastycznej, ani na boisku. Jak je zorganizować, jeszcze się zastanawiamy – mówi Iwona Buchmiet, dyrektor SP nr w Gorzowie Wlkp. W tej szkole jest prawie 600 uczniów, młodsze dzieci przychodzą na zakończenie z opiekunami, więc fizycznie nie byłoby możliwości urządzić tego spotkania tak, by zachować choćby półtorametrowe odstępy.

Trwa głosowanie...

Czy powinno się zorganizować uroczyste zakończenie roku szkolnego?

Pożegnanie klas ósmych, a na pozostałe są już pomysły

O tym, jak zorganizować pożegnanie, myślą też jeszcze pedagodzy z SP nr 21 w Gorzowie Wlkp. – Mamy kilka pomysłów, ale jak to zrobimy, zdecydujemy razem z nauczycielami – zapowiada Iwona Turczyńska, dyrektor SP nr 21. Podstawówki skupiają się głównie na tym, jak zorganizować zakończenie klasom ósmym.
Wszystko zaplanowane ma za to Zespół Szkół Elektrycznych w Gorzowie. Szkoła ma trzy budynki i tym sposobem trzy sale gimnastyczne. Dlatego wszyscy uczniowie w odpowiednich grupach i odstępach czasowych będą odbierali świadectwa tego samego dnia. – Nie będzie tylko takiej uroczystości, na której wyróżniamy i nagradzamy najlepszych uczniów. Ale takie czasy – mówi Stanisław Jodko, dyrektor elektryka.

Maturzyści odbierali świadectwa przez cztery tygodnie

- Maturzystom wręczaliśmy świadectwa przez cztery tygodnie. Indywidualnie, co 15 minut odbierała dokument jedna osoba – mówi dyrektor I LO w Zielonej Górze Ewa Habich. – Co do pozostałych klas, to o formę chcemy zapytać rodziców. Czy zgodzą się, by zorganizować zakończenie roku szkolnego na boisku – bez wchodzenia do szkoły – osobno dla klas pierwszych i drugich. Uczniowie staliby w odstępach 1,5 m. Zobaczymy, co odpowiedzą nam rodzice.
Iwona Czerniawska z LO nr 1 w Świebodzinie planuje, by zakończenie roku odbywało się w auli, w grupach. Co pół godziny, jedna klasa zajmowałaby odpowiednie miejsca. Klas jest osiem, więc czasu wystarczy. Chociaż tak można by dać młodzieży namiastkę uroczystości…

Można poczekać ze świadectwami do września

Żadnego zakończenia roku szkolnego nie planuje II LO w Gorzowie. Nie ma jak. W salach lekcyjnych może się spotkać maksymalnie 12 osób, a klasy liczą 30 uczniów. Szkoła nie ma też takiego terenu, żeby mogła się spotkać grupa 500 osób.
– Myślimy, żeby poczekać do września i na inauguracji roku szkolnego wręczyć świadectwa. Jeśli ktoś będzie chciał je wcześniej, to będzie mógł je odebrać indywidualnie w sekretariacie – tłumaczy Tomasz Pluta, dyrektor II LO w Gorzowie. Dodaje, tak jak pozostali dyrektorzy, że może wszystko się jeszcze zmienić. W zależności od tego, jakie będą odgórne wytyczne.
W poniedziałek, 1 czerwca, rok szkolny zakończyli maturzyści z LO w Nowej Soli. W przyszłym tygodniu podobne uroczystości odbędą się w kolejnych szkołach średnich powiatu nowosolskiego. –Pożegnania absolwentów wyglądają inaczej niż zwykle. Na sali nie ma młodszych kolegów ani dumnych rodziców. Mimo to są to uroczystości podniosłe i wzruszające dla jej uczestników – informuje Anna Chyła, rzecznik starostwa powiatowego w Nowej Soli.

Uroczystości wyglądają inaczej niż zwykle

Sylwia Wojtasik, członek zarządu powiatu nowosolskiego, potwierdza, że dyrektorzy szkół dbają o zachowanie odległości, zakładanie maseczek przez uczniów. – Te uroczystości wyglądają rzeczywiście inaczej niż zwykle, ale staramy się, aby młodzież tego nie odczuła, a spotkania nie straciły powagi - podkreśla S. Wojtasik. – Przy okazji dziękuję dyrektorom i nauczycielom, że dali radę w pracy zdalnej i potrafili przenieść naukę stacjonarną do sieci i dostosowali się warunków, które zapanowały.
W poniedziałek, 8 czerwca, zakończą rok szkolny maturzyści z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Elektryk". Dwa dni później zaplanowana została uroczystość wręczenia świadectw absolwentom dwóch klas Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Leszka Kołakowskiego w Kożuchowie.

ZOBACZ TEŻ

W zielonogórskich przedszkolach jest 5 tysięcy miejsc dla dzieci. W tegorocznym naborze przygotowano 1,4 tys. miejsc. W poniedziałek, 18 maja, rozpoczął się nabór...

Rozpoczął się nabór do przedszkoli oraz do klas pierwszych s...

Tak wyglądały matury w poprzednich latach. Podzielcie się wspomnieniami i przyślijcie swoje zdjęcia, ze swoich matur. My je opublikujemy!

Matura 2020 wyjątkowa. A jak wspominamy swoje egzaminy dojrz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska