Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobiegniew: W poniedziałek 2 września obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość objęła patronatem "Gazeta Lubuska"

Aleksandra Szymańska
Aleksandra Szymańska
W poniedziałek 2 września Dobiegniew uczci 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej
W poniedziałek 2 września Dobiegniew uczci 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej dobiegniew.pl
Uroczystość na placu Starca, a potem w Muzeum Woldenberg - 2 września Dobiegniew uczci rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Uroczystości w poniedziałek 2 września w Dobiegniewie zaczną się o 9.00 uroczystą mszą w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Króla w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i grup rekonstrukcyjnych.

O 10.00 uroczystości przeniosą się na plac pchor. Tadeusza Starca. Zabrzmi hymn państwowy, będą przemówienia gości i apel poległych w asyście kompanii honorowej 35. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej.

Starsi i młodsi, całe rodziny i grupki znajomych - gorzowian nie zabrakło w niedzielę 11 listopada na Święcie Niepodległości. Oficjalne uroczystości były na placu Grunwaldzkim. Wcześniej w kościele przy ul. Żeromskiego odbyła się msza. Potem uroczysty korowód dotarł ze Staszica do centru miasta. Na czele pochodu szli harcerze z gigantyczną flagą. Punktualnie o 12.00 gorzowianie zaśpiewali hymn. Z placu Grunwaldzkiego świętowanie przenosi się do parku Słowiańskiego, gdzie będą koncerty, inscenizacje batalistyczne, a wieczorem do świętujących ma dołączyć prezydent RP Andrzej Duda. Niedziela 11 listopada to już drugi dzień świętowania w Gorzowie. Czytaj również: Obchody święta Niepodległości w Gorzowie [INFORMATOR]WIDEO: Masa rowerowa dla Niepodległej - Gorzów

Święto Niepodległości w Gorzowie: w południe na placu Grunwa...

Pod pomnikami Czynu Żołnierskiego i Woldenberczyka zostaną złożone kwiaty. Zabrzmią też pieśni patriotyczne i poezja obozowa w wykonaniu laureatów Konkursu Recytatorskiego Poezji Oflagu IIC Woldenberg.

CZYTAJ TEŻ:
LUBUSKIE. DOBIEGNIEW. Ponad 1000 uczniów recytowało już poezję z oflagu Woldenberg. Sprawdź listę zwycięzców (zdjęcia)

O 12.45 zaczną się widowiskowe pokazy Stowarzyszenia Lubuskiego Oddziału Kawalerii w barwach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. "Gazeta Lubuska" objęła patronatem medialnym rocznicowe uroczystości w Dobiegniewie.

Dobiegniew to wyjątkowe miejsce na mapie pomników historii. W czasie II wojny światowej był tu niemiecki obóz jeniecki dla oficerów Wojska Polskiego i ich ordynansów. Osławiony Oflag IIC Woldenberg to dziś muzeum obozowe. Na około 25 ha, w barakach, przetrzymywanych było niemal 7 tys. jeńców.

CZYTAJ TEŻ:
„Grały” teatralne maski zrobione z chleba

Mimo ekstremalnych warunków w obozie kwitło życie kulturalne, oświatowe i działalność konspiracyjna. Tego wszystkie można się dowiedzieć, zwiedzając Muzeum Woldenberczyków. Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od 10.00 do 14.00.

ZOBACZ WIDEO: Z wizytą w Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska