Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doceniony teleskop dla początkujących astronomów

(pij)
Teleskop Celestron FirstScope 76EQ trafił na listę "Hot Products 2010" prestiżowego magazynu "Sky&Telescope".

Redakcja doceniła jakość wykonania, dobre oprogramowanie, lekką konstrukcję i walory techniczne urządzenia do obserwacji nieba dla początkujących astronomów.

Seria FirstScope odpowiada na potrzeby osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią. Model FirstScope 76 EQ posiada lekką obudowę i dysponuje specjalną rączką, która umożliwia precyzyjne prowadzenie teleskopu. Średnica obiektywu wynosi 76 mm, zaś waga nie przekracza 2 kg. Połączenie nauki z doskonałą zabawą możliwe jest po szybkim montażu teleskopu bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi.

W zestawie znajdują się 2 okulary: 20 mm (15x) oraz 4 mm (75x). Powiększenie okularów zostało odpowiednio dobrane z myślą o początkujących adeptach astronomii. W pierwszej kolejności należy używać okularu o niewielkim powiększeniu, aby łatwiej było zlokalizować obiekty na niebie. Dopiero potem można stopniowo przejść na okulary o mocniejszym powiększeniu. Taka kolejność zagwarantuje zadowolenie z obserwacji i nie przyczyni się do szybkiego zniechęcenia astronomią wskutek trudności z odnalezieniem obiektów na niebie.

Zadaniem teleskopu astronomicznego jest zebranie jak największej ilości promieniowania emitowanego przez odległe i zazwyczaj bardzo słabo widoczne obiekty. Podstawowym parametrem określającym możliwości teleskopu jest średnica jego obiektywu. Od średnicy zależy również zdolność rozdzielcza instrumentu, czyli możliwość rozróżniania szczegółów obrazu tworzonego przez teleskop.

Fakt ten wynika z falowej natury światła. Zdolność rozdzielcza teleskopu o średnicy D przy długości fali l wynosi w przybliżeniu l/D radianów, co dla światła widzialnego daje w przybliżeniu 15"/D (D w cm). Teoretyczną zdolność instrumentu ograniczają zjawiska atmosferyczne. W zależności od warunków atmosferycznych zdolność rozdzielcza wynosi od 0.5" (najlepsze warunki) do nawet 60". W Polsce parametr ten rzadko bywa lepszy niż 2".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska