Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jego fotografie zapierają dech! Lubuszanin Kacper Jancy odkrywa piękno wszechświata. Obok tych zdjęć nie można przejść obojętnie - rozmowa

Michał Korn
Michał Korn
Wielka Mgławica Oriona - najjaśniejsza mgławica dyfuzyjna na niebie, widoczna gołym okiem. Znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona w odległości 1345 lat świetlnych od Ziemi. Ma średnicę 30 lat świetlnych. Mgławica jest częścią Obłoku Molekuralnego w Orionie.Sprzęt oraz parametry:- SW 150/750 na EQ3-2
Wielka Mgławica Oriona - najjaśniejsza mgławica dyfuzyjna na niebie, widoczna gołym okiem. Znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona w odległości 1345 lat świetlnych od Ziemi. Ma średnicę 30 lat świetlnych. Mgławica jest częścią Obłoku Molekuralnego w Orionie.Sprzęt oraz parametry:- SW 150/750 na EQ3-2 Kacper Jancy
Ma talent, wiedzę i niesamowitą pasję. 18-letni Kacper Jancy z Niegosławia uczy się w Zespole Szkół w Drezdenku. Jest w nim jednak coś, czym wyróżnia się na tle innych. Od dziecka zafascynowany astronomią, dziś dzieli się nią razem z innymi. Jego fotografie zapierają dech. Ukazują piękno otaczającego nas wszechświata. Dzięki niemu możemy podziwiać planety, satelity, galaktyki. Coś, co na co dzień jest niedostępne dla ludzkiego oka, dziś staje przed nami otworem. Astrofotografia to niesamowite i piękne hobby, a obok tych zdjęć nie sposób przejść obojętnie.

Skąd u pana pasja do astrofotografii, kiedy się narodziła? I dlaczego właśnie astrofotografia? Był to przypadek, czy przemyślana decyzja poparta zainteresowaniami?

Pasja narodziła się, gdy byłem jeszcze małym dzieckiem. To wtedy spojrzałem pierwszy raz w rozgwieżdżone niebo. Bardzo mnie zaciekawiły małe świecące punkty. Teraz wiem, że tymi punktami są gwiazdy. Astrofotografię uprawiam od wydarzenia, które miało miejsce w lipcu 2018 roku. Było to całkowite zaćmienie Księżyca. Użyłem wtedy teleskopu i telefonu, zdjęcie nie było dobre, ale przyniosło mi bardzo dużą satysfakcję. Przez 3 lata mój poziom wzrósł, ale nadal przede mną wiele nauki.

Piękno kosmosu. Tego nie zobaczycie gołym okiem, spoglądając w niebo:

Wielka Mgławica Oriona - najjaśniejsza mgławica dyfuzyjna na niebie, widoczna gołym okiem. Znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona w odległości 1345 lat świetlnych od Ziemi. Ma średnicę 30 lat świetlnych. Mgławica jest częścią Obłoku Molekuralnego w Orionie.Sprzęt oraz parametry:- SW 150/750 na EQ3-2

Jego fotografie zapierają dech! Lubuszanin Kacper Jancy odkr...

Pana fotografie zapierają dech. Czy zaobserwowanie i później wykonanie zdjęcia np. galaktyki jest trudne? Jak długo to trwa? Wystarczy zrobić jedno zdjęcie, czy proces ten jest bardziej złożony?

Cały proces wykonania takiego zdjęcia jest bardzo trudny i złożony. Obserwacje i fotografia nie grają ze sobą. Nigdy nie zobaczymy takich obrazów, jakie dają długo naświetlane zdjęcia. A wynika to z budowy naszego oka. Migawka aparatu jest w stanie być otwarta bardzo długi czas, i wtedy fotony odległych obiektów wpadają do aparatu, tworząc zdjęcie. Takich zdjęć należy wykonać bardzo dużo, aby pozbyć się szumu oraz innych rzeczy, których nie chcemy zobaczyć na końcowym efekcie.

Kacper Jancy, astrofotografia, fotografia, wszechświat, fotografie wszechświata, Niegosław, fotografie kosmosu, mgławica oriona, ngc 1977
Klasyk nieba zimowego. Wielka Mgławica Oriona i NGC 1977

Sprzęt oraz parametry:
- SW 150 750 EQ3 2
- Nikon D610 mod
- 180x60s, ISO 800 Kacper Jancy

Idąc dalej, czy uprawianie astrofotografii wymaga specjalnego przygotowania z pana strony? Wiele czynników przecież musi ze sobą współgrać, choćby warunki atmosferyczne. Niemniej ważne jest także zaprzyjaźnienie się z mapą nieba.

Ważnym czynnikiem jest ciemne niebo. Korzystając z tego samego zestawu do astrofotografii, można dużo lepszy efekt uzyskać w ciemnym miejscu, niż w mieście, gdzie światła od różnych latarni czy innych oświetleń wpadają do aparatu, pogarszając zdjęcie.

Wyjaśnijmy jeszcze naszym czytelnikom, że zdjęcia, choćby galaktyk, czy planet, nie są wykonywane przy pomocy zwykłych obiektywów fotograficznych. Korzysta pan z teleskopów. Jak to możliwe, że aparat i teleskop w ogóle są w stanie ze sobą współgrać. Czy posługiwanie się takim zestawem jest trudniejsze, niż lustrzanka ze standardowym teleobiektywem?

Astrofotografia teleskopem jest dużo trudniejsza i droższa. Wymaga często dokupienia różnych akcesoriów, które pomogą pozbyć się niektórych wad systemów optycznych, czy łączenia aparatów lub kamer astronomicznych z teleskopem. Najważniejszą rzeczą do rozpoczęcia przygody z astrofotografią jest posiadanie montażu. Sprzęt taki jest w stanie podążać za obiektem, któremu chcemy wykonać zdjęcie przez bardzo długi czas.

Domyślam się, że tak specjalistycznych ujęć nie da się zrobić w warunkach miejskich? Pochodzi pan z Niegosławia. Czy to właśnie tam realizuje pan projekty związane z astrofotografią?

Swoje projekty związane z astrofotografią wykonuje z podwórka. Tutaj mam ciemne niebo, gdzie mogę wykonać ładne zdjęcia.

Posiada pan jakiś przepis na idealną fotografię? Czy ma tutaj znaczenie pora roku, czy raczej o każdej porze dnia jest możliwe wykonanie satysfakcjonującego zdjęcia?

Najgorszym czasem do wykonywania fotografii obiektów głębokiego nieba są tzw. białe noce (więcej o białych nocach przeczytasz tutaj: w Polsce również mamy białe noce. Podczas takich nocy tarcza słoneczna chowa się pod horyzontem za płytko. Powstaje, wtedy zjawisko rozproszenia światła w górnych warstwach atmosfery i sprawia to, że niebo pozostaje jasne. Z naszego województwa jest to czas przesilenia letniego.

Czy jako zwykli obserwatorzy posługujący się jedynie wzrokiem, lub posiadający standardową lornetkę, bądź niedrogi teleskop, możemy dostrzec na naszym niebie galaktykę? O czym powinniśmy wiedzieć, jakich błędów nie popełniać obserwując nocne niebo?

Tak jak powiedziałem wcześniej, najważniejszym aspektem do obserwacji jest niebo. Musi być ono ciemne jeśli chcemy wyciągnąć z naszego sprzętu maksimum. Lornetką będziemy w stanie dostrzec gromady gwiazd, kilka mgławic oraz kilka galaktyk, ale aby dostrzec szczegóły tych obiektów niezbędny będzie teleskop.

Astrofotografia jest piękna. W swoich zasobach posiada pan zdjęcia Układu Słonecznego, Księżyca, komet, galaktyk... Czy ma pan jeszcze niezrealizowane fotograficzne marzenie? Poluje na coś wyjątkowego?

Moim marzeniem jest wyjazd do Namibii, czyli mekki astrofotografów. Niezwykle ciemne niebo, bez żadnego sztucznego oświetlenia oraz obiekty, które nie są widoczne z naszej półkuli.

Dziękuję za rozmowę.

Na niebie możemy obserwować wiele niesamowitych zjawisk

Pamiętajmy, że na niebie mamy całą gamę różnych niesamowitych zjawisk astronomicznych, które możemy oglądać o różnych porach roku i przy różnych okazjach. Trzeba często wiedzieć gdzie i kiedy patrzeć, ale są i takie zjawiska, które same rzucają się w oczy. Oczywiście zaćmienia należą do tych, o których jest najgłośniej i na które z pewnością zwraca uwagę nie tylko ten, kto na co dzień spogląda w stronę nieba, ale każdy przeciętny Kowalski. Każdej pogodnej nocy możemy wypatrzyć na niebie planety, mgławice, czy galaktyki, o których wspomniał nasz rozmówca. Warto mieć na uwadze, że planety wyglądają one jak gwiazdy z tą różnicą, że są często troszkę od gwiazd jaśniejsze i w przeciwieństwie do gwiazd, które cały czas do nas mrugają, planety nie migocą, świecą blaskiem stałym, niezmiennym i łatwo je przez to rozpoznać.

Trwa głosowanie...

Obserwujecie czasami nocne niebo?

Zaczynają obserwację nieba nie musisz znać się na gwiazdach

Jak zacząć? Nie ma nic prostszego! Wystarczy poświęcić kilka godzin, podczas których będziemy gapić się w gwiazdy. Nie musimy wiedzieć, na co spoglądamy. Wystarczy tylko żebyśmy patrzyli i z pewnością po tych kilkudziesięciu minutach zobaczymy wiele ciekawych, fascynujących rzeczy. Wiele osób często boi się, mówią, że nie wiedzą jak zacząć obserwacje, że nie znają się na gwiazdach. W ogóle nie trzeba znać się na gwiazdach. Nie musimy wiedzieć, na co się patrzymy, żeby zobaczyć coś niezwykłego. A jak zobaczymy coś, co nas zaciekawi, to dużo łatwiej i szybciej w stanie znaleźć odpowiedź na to, co widzieliśmy, czym tak naprawdę jest ten niezwykły widok. Wiedza nabyta w ten sposób zostaje z nami zdecydowanie dłużej i przychodzi o wiele łatwiej, niż w sytuacji, kiedy ktoś w ramach jakiegoś wykładu próbuje nam cokolwiek do głowy włożyć. Zdobywanie wiedzy przez własną ciekawość jest najlepszą metodą do nauki.

[b]Zobacz film: Dimitri Goderdzishvili stworzył niesamowity timelapse, wykorzystując zbierane przez siedem miesięcy astrofotografie. Ten zapierający dech w piersiach materiał został zmontowany z ponad 4000 ujęć:[/b]

Astrofotografia to jedna z najtrudniejszych dziedzin fotografowania

Obserwację warto rozpocząć samym wzrokiem, aby zapoznać się z niebem, zupełnie jak z nowo nabytą mapą. Zanim zdecydujemy się na zakup teleskopu, zaopatrzmy się w zwykłą turystyczną lornetkę z dziesięciokrotnym powiększeniem. Jeśli chodzi o zakup teleskopu, to wybór jest już bardziej skomplikowany. Urządzenia tego typu mają różne przeznaczenie. Jedne są do mgławic, inne dedykowane do planet, jeszcze inne bardziej sprawdzają się w tzw. astrofotografii, która jest jedną z najtrudniejszych dziedzin fotografowania i wymaga specjalistycznej wiedzy. Zaczynajmy od najprostszego sprzętu, albo w ogóle zaczynajmy bez sprzętu. Wszystko przyjdzie z czasem. Jeśli będziemy na tyle obeznani z niebem, że będziemy wiedzieć, co chcemy obserwować dalej, to szybko sami zorientujemy się jaki sprzęt będzie nam niezbędny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska