Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie do remontu łazienki 2024. Jak dostać niemal pełny zwrot kosztów? Ile można otrzymać? Nabór trwa przez cały rok

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Poszerzenie drzwi, likwidacja progów czy montaż uchwytów. Na co jeszcze i ile dofinansowania do remontu łazienki można uzyskać?
Poszerzenie drzwi, likwidacja progów czy montaż uchwytów. Na co jeszcze i ile dofinansowania do remontu łazienki można uzyskać? 123rf.com/bilanol
Dofinansowanie do remontu łazienki może pokryć do 95 proc. wydatków związanych z remontem. Przyznawane jest w ramach dotacji z PFRON, a otrzymać można nawet ok. 100 tys. zł zwrotu. Wystarczy spełnić kilka warunków. Kto może dostać dofinansowanie do remontu łazienki z PFRON? Jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku? Kiedy Fundusz wypłaci pieniądze?

Spis treści

Dla kogo dofinansowanie PFRON do remontu łazienki?

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na wielu różnych poziomach udziela wsparcia osobom z niepełnosprawnościami. Jedną z form pomocy jest dofinansowanie do remontu łazienki, które może sięgać nawet 95 proc. kosztów.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie PFRON do remontu łazienki? Przede wszystkim osoby o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. Dofinansowanie dotyczy także osób z trudnościami w poruszaniu się, a więc wielu seniorów w wieku podeszłym.

Dofinansowanie może uzyskać każda osoba będąca właścicielem nieruchomości, której ma dotyczyć remont. Dozwolone jest także uzyskanie dofinansowania przez osoby posiadające nieruchomość w tzw. wieczystym użytkowaniu. Zwrot kosztów remontu łazienki może uzyskać także osoba niebędąca właścicielem mieszkania czy domu. Konieczna jest wówczas zgoda właściciela na remont.

Ile i na co można wydać dofinansowanie PFRON?

Kwota dofinansowania może sięgnąć maksymalnie kwoty 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Najnowsze dane GUS mówią, że przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale w Polsce wyniosło blisko 7200 zł brutto, co oznacza, że maksymalna kwota dofinansowania może przekraczać 100 tys. zł. Skala pomocy w dużej mierze zależy jednak od regionu i budżetu danej gminy, dlatego wnioski o dofinansowanie remontu łazienki najlepiej składać w pierwszych miesiącach roku.

Dofinansowanie PFRON nie obejmuje jednak pełnego remontu łazienki, a jedynie koszty związanych z dostosowaniem pomieszczenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co może obejmować dofinansowanie PFRON. To szeroki wachlarz:

 • poszerzenie drzwi
 • usunięcie progów i innych nierówności
 • montaż i ustawienie odpływu liniowego
 • montaż kompaktu WC
 • montaż i zmiana wysokości umywalki
 • położenie kafelek w strefie kąpielowej
 • montaż oświetlenia
 • montaż kabiny prysznicowej wraz z uchwytami

Wszystkie z wymienionych to tzw. koszty kwalifikowane. Każda z tych prac może zostać sfinansowana przez PFRON. Warto jednak pamiętać, że Fundusz dokonuje zwrotu poniesionych już kosztów, zatem wniosek o dofinansowanie należy złożyć przed rozpoczęciem remontu.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie PFRON do remontu łazienki?

Wnioski o dofinansowanie do remontu łazienki dostępne są online oraz w lokalnych, powiatowych oddziałach PFRON. Do wniosku należy dołączyć jednak szereg dokumentów, m.in.:

 • zaświadczenie o niepełnosprawności
 • zaświadczenie o dochodach
 • zaświadczenie o ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe
 • kosztorys remontu

Przykładowy wzór kosztorysu remontu łazienki znajduje się na stronie PFRON lub w lokalnych urzędach. Generalnie powinien on jednak zawierać zakres i koszty przewidywanych prac. Nierzadko to firmy zajmujące się remontem przygotowują kosztorysy. Można je stworzyć także zrobić w wielu sklepach, które zajmują się sprzedażą materiałów do wyposażenia łazienek.

Warto pamiętać, że niektóre oddziały PFRON wymagają także innych dokumentów. Wnioski należy składać w powiatowych oddziałach PFRON lub online. Fundusz ma 30 dni na ich rozpatrzenie.

Kiedy uzyskam zwrot za remont łazienki od PFRON?

Złożenie wniosku i akceptacja kosztorysu to jedno, ale z Funduszem trzeba się także rozliczyć. Dofinansowanie PFRON zostanie wypłacone po wizji lokalnej przeprowadzonej przez urzędnika w terminie 14 dni od dnia zakończenia remontu. Aby otrzymać zwrot kosztów konieczne będzie także przedstawienie w urzędzie dokumentacji fotograficznej oraz:

 • umów na wykonanie prac remontowo-budowlanych
 • oświadczenia o likwidacji barier architektonicznych
 • faktur za zakupione materiały
 • protokołu robót

Łazienka pozbawiona progów i barier, prysznic z uchwytami i umywalka na odpowiednim poziomie. To proste marzenia osób z niepełnosprawnościami, które spełnić pomoże dofinansowanie PFRON do remontu łazienki.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dofinansowanie do remontu łazienki 2024. Jak dostać niemal pełny zwrot kosztów? Ile można otrzymać? Nabór trwa przez cały rok - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska