Doktor pierwszego kontaktu

Sylwia Malcher-Nowak rzecznik prasowy LOW NFZ
Zakres kompetencji lekarza rodzinnego jest ogromny. Od badań i porad lekarskich po szczepienia dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień.
Zakres kompetencji lekarza rodzinnego jest ogromny. Od badań i porad lekarskich po szczepienia dzieci zgodnie z kalendarzem szczepień. fot. DigiTouch
Przy wyborze lekarza rodzinnego nie obowiązuje nas rejonizacja. Nie musimy więc korzystać z usług placówki, która jest najbliżej naszego domu.

Nasz lekarz rodzinny przyjmuje między godz. 8.00, a 18.00, w dni robocze. Gdy nagle rozchorujemy się w czasie, gdy rodzinny nie pracuje, możemy skorzystać z pomocy lekarzy przyjmujących w ramach ambulatoryjnej, nocnej i weekendowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w POZ. Najczęściej ambulatoria znajdują się w szpitalu.

Czy nasz doktor musi nas przyjąć w dniu zgłoszenia? Niekoniecznie. W schorzeniach ostrych i nagłych zachorowaniach, a także w przypadkach pilnej interwencji, powinniśmy być przyjęci w dniu zgłoszenia. Inaczej możemy mieć wyznaczony termin wizyty.

Czym zajmuje się rodzinny?

Zakres kompetencji rodzinnego jest ogromny. Są to m.in.: badania i porady lekarskie, wystawianie skierowań na bezpłatne badania diagnostyczne, do poradni specjalistycznych, szpitala, na leczenie rehabilitacyjne i uzdrowiskowe, do opieki długoterminowej, wystawianie zleceń na zakup niektórych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, niektórych orzeczeń i zaświadczeń lekarskich.

Do obowiązków lekarza należy także, np. szczepienie dzieci czy badanie piersi w ramach profilaktyki raka piersi.

Jakie programy realizuje?

ZMIENIAMY DOKTORA

Pacjent może zmienić rodzinnego najwyżej dwa razy w roku kalendarzowym, natomiast każda kolejna zmiana kosztuje go 80 zł. Zasada ta nie dotyczy sytuacji, gdy pacjent zmienił miejsce zamieszkania lub lekarz, u którego wypełnił deklaracje, przestał udzielać świadczeń.

Nasi doktorzy realizują niektóre programy profilaktyczne, w ramach których pacjentom przysługują darmowe badania. I tak:

 • Każdy rodzinny ma obowiązek realizować "Program profilaktyki chorób układu krążenia". Z tego programu mogą skorzystać pacjenci w wieku 35,40, 45, 50 i 55 lat (rocznik 1973, 1968, 1963, 1958 i 1953) którzy nie mieli wykonywanych badań objętych programem profilaktycznym w ciągu ostatnich 36 miesięcy i u których wcześniej nie rozpoznano choroby układu krążenia.
 • Niektórzy rodzinni realizują także "Program profilaktyki chorób odtytoniowych", czyli np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Ten program adresowany jest to osób dorosłych, palących papierosy. A w szczególności dla tych pomiędzy 40. a 65. rokiem życia, które nie miały wykonanych badań spirometrycznych w ramach profilaktyki POChP w ciągu ostatnich 36 miesięcy i nie zdiagnozowano u nich przewlekłej obturacyjnej choroby płuc lub przewlekłego zapalenia oskrzeli czy też rozedmy.

  Na te badania kieruje rodzinny

  1. Morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym; płytki krwi; retikulocyty; odczyn opadania krwinek czerwonych (OB).
  2. Badania biochemiczne i immunochemiczne w surowicy krwi: sód; potas; wapń całkowity; żelazo; stężenie transferyny; mocznik; kreatynina; glukoza; test obciążenia glukozą; białko całkowite; proteinogram; albuminy; kwas moczowy; cholesterol całkowity; cholesterol-HDL; cholesterol-LDL; triglicerydy (TG); bilirubina całkowita; bilirubina bezpośrednia; fosfataza alkaliczna (ALP); aminotransferaza asparaginianowa (AST); aminotransferaza alaninowa (ALT); gammaglutamylotranspeptydaza (GGT); amylaza; kinaza kreatynowa (CK); fosfataza kwaśna całkowita (ACP); czynnik reumatoidalny (RF); miano antystreptolizyn O (ASO); hormon tyreotropowy (TSH); antygen HBs-AgHBs; VDRL
  3. Badania moczu: ogólne badanie moczu z oceną mikroskopową osadu; ilościowe oznaczanie białka; ilościowe oznaczanie glukozy; ilościowe oznaczanie wapnia; ilościowe oznaczanie amylazy.
  4. Badania kału: badanie ogólne; pasożyty; krew utajona - metodą immunochemiczną.
  5. Badania układu krzepnięcia: wskaźnik protrombinowy (INR); czas kaolinowo-kefalinowy (APTT); fibrynogen.
  6. Badania mikrobiologiczne: posiew moczu z antybiogramem; posiew wymazu z gardła; ogólny posiew kału w kierunku pałeczek Salmonella; Shigella; białko C-reaktywne (CRP).
  7. EKG w spoczynku.
  8. USG jamy brzusznej.
  9. Zdjęcie klatki piersiowej w projekcji AP i bocznej; zdjęcia kostne - w przypadku kręgosłupa; kończyn i miednicy w projekcji AP i bocznej; zdjęcie czaszki i zatok w projekcji AP i bocznej; zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej.
  10. Od tego roku także na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, kolonoskopię i gastroskopię.

  Uwaga! Pacjent nie może żądać od lekarza wydania skierowani na badanie. To, czy rodzinny da skierowanie, zależy od tego, czy wyniki są mu potrzebne do dalszego leczenia.
 • Wideo

  Komentarze

  Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

  Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

  Podaj powód zgłoszenia

  Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
  Dodaj ogłoszenie