Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drezdenko: książką o historii Ziemi Lubuskiej i lubuskim regionaliźmie z ważną nagrodą [GALERIA]

Joanna Kasprowicz, Andrzej Talarczyk
Ks. prof. Henryk Skorowski wręcza nagrodę specjalną za najlepszą książkę regionalistyczną 2017 r. dr. Andrzejowi Talarczykowi
Ks. prof. Henryk Skorowski wręcza nagrodę specjalną za najlepszą książkę regionalistyczną 2017 r. dr. Andrzejowi Talarczykowi materiały nadesłane
W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy odbył się XI Kongres Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych RP. W spotkaniu wzięło udział 150 przedstawicieli wszystkich regionów Polski, w tym troje reprezentujących Ziemię Lubuską. Na zjeździe przyznawana była po raz pierwszy nagroda im. Anatola J. Omelaniuka za najlepszą książkę regionalistyczną 2017 r. Specjalne wyróżnienie otrzymała za poziom naukowy, walory artystyczne i szatę edytorską monografia zbiorowa o historii Ziemi Lubuskiej i lubuskim regionaliźmie.

Od Joanny Kasprowicz i Andrzeja Talarczyka otrzymaliśmy relację z tej imprezy

"W zjeździe uczestniczyło około 150 przedstawicieli wszystkich regionów, w tym 3 reprezentantów lubuskiego regionalizmu – dr Joanna Kasprowicz z Towarzystwa Miłośników Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie Odrzańskim, dr Andrzej Talarczyk z Nadnoteckiego Towarzystwa Kultury w Drezdenku, prezes Sekcji Badań Regionalnych w tym towarzystwie, oraz Wojciech Jachimowicz, prezes Towarzystwa Humanistycznego w Nowej Soli.

RSR RP organizuje jako jedyna federacja w szerokim ruchu regionalistycznym naszego kraju cyklicznie, co 4 lata takie spotkania zawierające zarówno elementy konferencyjne z wystąpieniami wybitnych regionalistów akademickich, jak i przeglądowi dorobku i wymianie doświadczeń. W tym roku w bogatym programie wystąpień referatowych na czoło wybijała się problematyka perspektyw i wyzwań regionalizmu XXI wieku oraz kwestie zasad i form pracy i współdziałania towarzystw regionalnych wobec nowych wyzwań, zwłaszcza tych, jakie niesie ze sobą konieczność legitymizacji małej ojczyzny w epoce internetu. Dzieckiem specjalnej troski jest zaniedbana u nas edukacja regionalna, nad której nowymi formami zastanawiali się uczestnicy spotkania zarówno w plenarnych, jak i kuluarowych dyskusjach.

Nowym akcentem i nową formy upamiętniania oraz uhonorowania aktywności regionalistycznych było wprowadzenie Konkursu im. Anatola Jana Omelaniuka, wieloletniego przewodniczącego RK RSR RP, na najlepszą książkę regionalistyczną wydaną w 2017 r. Nagroda specjalna w tym konkursie przypadła Lubuszanom z pochodzenia – dr. Andrzejowi Talarczykowi i prof. Edwardowi Włodarczykowi za, jak można przeczytać w uzasadnieniu tego werdyktu, redakcję naukową książki „Historyczna Nowa Marchia w historiografii, kulturze i architekturze – wczoraj, dziś i jutro” oraz za upamiętnienie postaci dr. Stanisława Talarczyka, wybitnego badacza przeszłości Ziemi Lubuskiej oraz za inicjatywę transnarodowych badań historii regionalnej.

Książka ta będąc pokłosiem konferencji drezdenecko-mierzęcińskiej 2010 roku, rozszerzonym o dalsze teksty naukowe oraz liczne komunikaty lubuskich organizacji pozarządowych o ich działalności, rozpoczyna nową serię wydawniczą, w której programie edycyjnym szczególne miejsce zajmie historia, kultura i literatura obszaru Dolnej Noteci.

Legnicki kongres zakończył się dwoma przesłaniami - o dążenie do rozwoju i jedność ruchu regionalistycznego, oraz o udział w wyborach samorządowych. Dodajmy do tego, że takie aktywności i trendy rozwojowe wspomagają powstanie rozwiniętego społeczeństwa obywatelskiego, które w Polsce istnieje nadal tylko w formach zalążkowych. To samo dotyczy tożsamości regionalnej na Ziemiach Zachodnich RP.

Kronikarska akrybia nakazuje nadmienić na zakończenie tego sprawozdawczego tekstu fakt, że po kongresie odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów RSR RP, do którego Rady Krajowej na kadencję 2018 – 22 zostali wybrani dr Andrzej Talarczyk oraz Wojciech Jachimowicz, który na początku tego

roku kalendarzowego został również Przewodniczącym Rady Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z siedzibą w Warszawie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska