Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa dni dodatkowego urlopu. Z nowych przepisów skorzystają ozdrowieńcy i krwiodawcy

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Nowe przepisy obowiązują od wtorku, 26 stycznia
Nowe przepisy obowiązują od wtorku, 26 stycznia Fot. Lukasz Kaczanowski/ Polska Press
Nowe przepisy obowiązują od wtorku, 26 stycznia. Zgodnie z ustawą, wprowadzono dwa dni dodatkowego urlopu. Jednak nie dla wszystkich. Skorzystają z tego ozdrowieńcy i dawcy krwi.

Dodatkowe 2 dni urlopu. Dla kogo?

Nowe przepisy znajdują się w ustawie z 21 stycznia 2021 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W art. 3 zmieniono ustawę o publicznej służbie krwi, wprowadzając w nowym artykule dodatkowy dzień wolny od pracy dla honorowego dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19 – czytamy na serwisie Prawo.pl.

W ustawie wskazano, że zwolnienie z pracy przysługuje w dniu, w którym oddano krew lub osocze oraz w dniu następnym.

WIDEO: Czy można oddać osocze po przebytej ciąży? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Przywileje ozdrowieńców i krwiodawców

To nie koniec przywilejów ozdrowieńców, którzy oddają swoje osocze. Mogą oni również liczyć na 33 proc. zniżki na przejazdy w komunikacji zbiorowej na podstawie biletów jednorazowych. Jednak z tej ulgi może jednak skorzystać ta osoba, która co najmniej trzy razy oddała krew lub osocze.

Zniżki dotyczą:

  • transportu kolejowego w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej,
  • transportu kolejowego w 2 klasie pociągów innych, niż osobowe i pospieszne

Jaki dokument trzeba mieć, by skorzystać z dodatkowych dni urlopu lub zniżki na komunikację? W przypadku dni wolnych jest to zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA. Natomiast jeśli chodzi o zniżkę na komunikację, trzeba ukazać zaświadczenie potwierdzające trzykrotne oddanie krwi lub osocza wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Odznaki dla krwiodawców

Przypomnijmy, że za oddanie tego drogocennego płynu, jakim jest krew, przyznawane są również odznaki "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi". Otrzyma je:

  • Kobieta, która oddała co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników;
  • Mężczyzna, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Natomiast Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi, który oddał co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników oraz w wyniku uznania wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa są nadawane ordery i odznaczenia oraz odznaka "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu".

Kto może oddać krew lub jej składniki?

Krew może oddać osoba w wieku 18 - 65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg, którzy nie chorowali na żółtaczkę. Krwi nie mogą oddać osoby, które miały w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonany zabieg operacyjny, tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała.

Dawcami krwi nie mogą być kobiety: w ciąży , po porodzie lub zakończeniu ciąży w czasie 6 miesięcy; w okresie menstruacji i do trzech dni po jej zakończeniu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska