Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki nowej hucie szkła Wymiarki mogą stać się ważne dla całego regionu

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
Dzięki nowej hucie szkła Wymiarki mogą stać się ważne dla całego regionuWójt Wymiarek Wojciech Olszewski (z prawej) obok radny powiatu żagańskiego Bolesław Wróblewski.
Dzięki nowej hucie szkła Wymiarki mogą stać się ważne dla całego regionuWójt Wymiarek Wojciech Olszewski (z prawej) obok radny powiatu żagańskiego Bolesław Wróblewski. Małgorzata Trzcionkowska
- W maju rusza nowa hala grupy Stölzle - mówi wójt Wojciech Olszewski. - Ale mamy szansę na kolejną, dużą inwestycję, związaną z hutą.

- Czy rzeczywiście ruszy nowa huta szkła, na bazie starej, upadłej?
- Tak. W stare obiekty zainwestowała grupa Stölzle, której największym obiektem jest huta Częstochowa. W tej chwili jest remontowana jedna ze starych hal. Właściwie to można powiedzieć, że jest ona budowana praktycznie od podstaw. Odbok niej stanie dobudówka, o wysokości sześciu metrów. Planowany start produkcji to maj-czerwiec. Pracę znajdzie tam 100-150 osób. W kolejnych latach jest szansa na budowę kolejnej hali i zatrudnienia
następnych pracowników.

- Czemu inwestor wybrał Wymiarki?
- Myślę, że kluczowe były tradycje szklarskie na naszym terenie i sporo fachowców. Nasza huta upadła niezbyt dawno i dzięki temu ludzi z odpowiednimi umiejętnościami jest całkiem sporo. Ważna też była bliskość granicy i szlaków komunikacyjnych.

- Co będzie produkowane w Wymiarkach?
- Głównie opakowania szklane. Ale nie zwykłe słoiki, tylko na przykład buteleczki do perfum znanych marek.

- 150 miejsc pracy to nie jest powalająca liczba.
- Jak na warunki gminy to bardzo wiele. Ale jest szansa, żeby tuż obok powstało wielkie centrum logistyczne dla trzech hut: w Wymiarkach, Częstochowie i w _Niemczech. Tam zatrudnienie znalazłoby od 300 do 500 osób. Ale najważniejszym warunkiem inwestycji jest zjazd z autostrady. którego zostaliśmy pozbawieni. Do centrum będą jeździły wielkie ciężarówki. Nie mogą pokonywać trasy przez wioski od strony Straszowa, czy też od Iłowej przez wąską i pełną zakrętów drogę w Koninie Żagańskim. Jeśli będzie zjazd, to do pokonania będzie tylko sześciokilometrowy odcinek przez Witoszyn, który jest praktycznie dzielnicą Wymiarek.

- Mieszkańcy gminy od kilku lat zabiegają o utworzenie zjazdu, ale bez rezultatów. Czemu teraz ma się to udać?
- Bo to leży w żywotnym interesie nie tylko naszej gminy, ale całego regionu. Do wspólnego zabiegania o ujęcie zjazdu w programie budowy dróg krajowych zachęcam wójtów i burmistrzów. Mamy przychylność starosty Henryka Janowicza, który widzi, jak ważna jest ta sprawa. Na rzecz zjazdów działa też burmistrz Żagania Daniel Marchewka i Iłowej Paweł Lichtański. Mam zamiar zwrócić się również do pani burmistrz Żar i myślę, że również dla sąsiedniego powiatu to będzie istotne działanie. Każdy ma w tym swój interes. Żagań będzie miał nowe miejsca pracy, a Iłowa liczy na lepszy dojazd do swojej strefy przemysłowej. Dla powiatu to szansa na złagodzenia 25 procentowej stopy bezrobocia.

- A skąd mają pochodzić pieniądze na ten cel?
- Inwestor jest skłonny partycypować w części kosztów stworzenia projektu. Liczymy też na pomoc samorządów. Ale najważniejsze, żeby na inwestycję przychylnie odpowiedziała Warszawa. Wysyłamy pisma do Ministerstwa Infrastruktury i liczymy, że zostanie należycie ocenione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska