Dzień wolny za 3 Maja? Jak to jest? Czy w związku z tym, że święto wypada w niedzielę, przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze w 2017 r.: aktorzy Lubuskiego Teatru i osoby zaproszone czytają na deptaku fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Preambułę i artykuły obecnie obowiązującej Konstytucji RP, uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r.
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze w 2017 r.: aktorzy Lubuskiego Teatru i osoby zaproszone czytają na deptaku fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Preambułę i artykuły obecnie obowiązującej Konstytucji RP, uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
3 Maja jest ustawowym dniem wolnym od pracy. I jednym z filarów tak lubianej przez Polaków majówki. W tym roku Święto Konstytucji 3 Maja przypada w niedzielę. Czy w związku z tym pracownicy mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny?

Święto Narodowe Trzeciego Maja ponownie obchodzimy jako święto państwowe od 1990 r. Ponownie, bo uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja ustanowiono jako święto narodowe w 1919 roku. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zaczęły zwalczać pamięć o święcie: zabroniono jego obchodów a w 1951 r. oficjalnie je zniesiono.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w 1990 roku. Od tego czasu jest to dzień wolny od pracy.

Majówka 2020: 1 maja, 2 maja, 3 maja…

Początek maja to dla Polaków trzy dni świąt.

  • 1 maja przypada Święto Pracy (1 Maja), czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto upamiętnia strajk robotników w Chicago w 1886 r., walczących o wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce 1 Maja jest świętem państwowym od 1950 r. i jest ustawowym dniem wolnym od pracy.
  • 2 maja obchodzimy od 2004 r. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy. Ale kiedy uda się wtedy wziąć urlop – staje się majówkowym pomostem pomiędzy 1 a 3 maja.
  • 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja, ustawowy dzień wolny od pracy.

Majówka 2020: W jakich dniach przypada?

W 2020 roku Święto Pracy przypada w piątek, 1 maja 2020. Dzień Flagi mamy w 2020 r. w sobotę, 2 maja, a Święto Konstytucji 3 Maja – w niedzielę.

Wolne za 3 maja? Czy za święto, które przypada w niedzielę, należy się inny dzień wolny od pracy?

Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, jeśli święto przypada w dzień roboczy – to jest w dniach od poniedziałku do soboty, to zgodnie z zapisami art. 130 par. 2 Kodeksu pracy: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Obniżenie wymiaru czasu pracy ujęte w tym przepisie ma zastosowanie do wszystkich zatrudnionych pracowników.

Przykład: Jeżeli święto ustawowe przypada w sobotę, to mimo że sobota jest dniem wolnym dla danego pracownika (zgodnie z przyjętym w zakładzie rozkładem czasu pracy), to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (w większości firm maksymalnie trwa on cztery miesiące).

Sytuacja jest mniej skomplikowana, jeśli święto wypada w niedzielę. W takiej sytuacji nie należy z tego powodu obniżać wymiaru czasu pracy o osiem godzin, czyli o tzw. dniówkę - po stronie pracodawcy nie występuje obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego od pracy w innym terminie.

3 maja. Czy dostaniemy wolne za święto w niedzielę

Zgodnie z obowiązującym prawem, niedziela jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
A jeśli święto wypada w dzień wolny od pracy, to pracownikowi nie należy się dzień wolny do odbioru. A zatem święta wypadające w niedzielę nie generują nam dodatkowych dni wolnych od pracy.
Za to, że Święto Konstytucji 3 Maja przypada w tym roku w niedzielę, 3 maja 2020 r. – nie dostaniemy więc dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Konstytucja 3 Maja – pierwsza taka w Europie i druga na świecie

Konstytucja 3 Maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Aktorzy Lubuskiego Teatru czytają na deptaku Konstytucję RP z 1997 r.

Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie