Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień wolny za 3 Maja? Jak to jest? Czy w związku z tym, że święto wypada w niedzielę, przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze w 2017 r.: aktorzy Lubuskiego Teatru i osoby zaproszone czytają na deptaku fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Preambułę i artykuły obecnie obowiązującej Konstytucji RP, uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r.
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze w 2017 r.: aktorzy Lubuskiego Teatru i osoby zaproszone czytają na deptaku fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Preambułę i artykuły obecnie obowiązującej Konstytucji RP, uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
3 Maja jest ustawowym dniem wolnym od pracy. I jednym z filarów tak lubianej przez Polaków majówki. W tym roku Święto Konstytucji 3 Maja przypada w niedzielę. Czy w związku z tym pracownicy mogą liczyć na dodatkowy dzień wolny?

Święto Narodowe Trzeciego Maja ponownie obchodzimy jako święto państwowe od 1990 r. Ponownie, bo uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja ustanowiono jako święto narodowe w 1919 roku. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zaczęły zwalczać pamięć o święcie: zabroniono jego obchodów a w 1951 r. oficjalnie je zniesiono.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono w 1990 roku. Od tego czasu jest to dzień wolny od pracy.

Majówka 2020: 1 maja, 2 maja, 3 maja…

Początek maja to dla Polaków trzy dni świąt.

  • 1 maja przypada Święto Pracy (1 Maja), czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto upamiętnia strajk robotników w Chicago w 1886 r., walczących o wprowadzenie 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce 1 Maja jest świętem państwowym od 1950 r. i jest ustawowym dniem wolnym od pracy.
  • 2 maja obchodzimy od 2004 r. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy. Ale kiedy uda się wtedy wziąć urlop – staje się majówkowym pomostem pomiędzy 1 a 3 maja.
  • 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja, ustawowy dzień wolny od pracy.

Majówka 2020: W jakich dniach przypada?

W 2020 roku Święto Pracy przypada w piątek, 1 maja 2020. Dzień Flagi mamy w 2020 r. w sobotę, 2 maja, a Święto Konstytucji 3 Maja – w niedzielę.

Wolne za 3 maja? Czy za święto, które przypada w niedzielę, należy się inny dzień wolny od pracy?

Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, jeśli święto przypada w dzień roboczy – to jest w dniach od poniedziałku do soboty, to zgodnie z zapisami art. 130 par. 2 Kodeksu pracy: „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Obniżenie wymiaru czasu pracy ujęte w tym przepisie ma zastosowanie do wszystkich zatrudnionych pracowników.

Przykład: Jeżeli święto ustawowe przypada w sobotę, to mimo że sobota jest dniem wolnym dla danego pracownika (zgodnie z przyjętym w zakładzie rozkładem czasu pracy), to pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (w większości firm maksymalnie trwa on cztery miesiące).

Sytuacja jest mniej skomplikowana, jeśli święto wypada w niedzielę. W takiej sytuacji nie należy z tego powodu obniżać wymiaru czasu pracy o osiem godzin, czyli o tzw. dniówkę - po stronie pracodawcy nie występuje obowiązek udzielenia pracownikom dnia wolnego od pracy w innym terminie.

3 maja. Czy dostaniemy wolne za święto w niedzielę

Zgodnie z obowiązującym prawem, niedziela jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
A jeśli święto wypada w dzień wolny od pracy, to pracownikowi nie należy się dzień wolny do odbioru. A zatem święta wypadające w niedzielę nie generują nam dodatkowych dni wolnych od pracy.
Za to, że Święto Konstytucji 3 Maja przypada w tym roku w niedzielę, 3 maja 2020 r. – nie dostaniemy więc dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Konstytucja 3 Maja – pierwsza taka w Europie i druga na świecie

Konstytucja 3 Maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Aktorzy Lubuskiego Teatru czytają na deptaku Konstytucję RP z 1997 r.

Konstytucja 3 Maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła praktycznie nieużywane od 27 lat (od wprowadzenia w 1764 roku skonfederowanej organizacji pracy sejmu) liberum veto.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska