Dziś na uniwersytecie odbędzie się II Lubuski Kongres Kobiet

(md)
Hanna Nowicka, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego poprowadzi panel ,, Kreowanie wizerunku nowoczesnej kobiety liderki/polityka"
Hanna Nowicka, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego poprowadzi panel ,, Kreowanie wizerunku nowoczesnej kobiety liderki/polityka" Fot. Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze
Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania jest "Czas kobiet". Uczestniczki mają do wyboru cztery panele. Prowadzące zapraszają do udziału. Jak wybrać najlepiej dopasowane do swoich potrzeb spotkanie?

Kobieta - nowoczesna liderka

Pierwszy z paneli jest poświęcony kreowaniu wizerunku nowoczesnej kobiety liderki-polityka. Dla kogo jest ten panel? Dla pań, które są przedsiębiorcze, myślą o rozwijaniu swoich pasji i kompetencji.

- Celem naszego panelu jest przekazanie kobietom informacji dotyczących kreowania swojego wizerunku. Chodzi nam przede wszystkim dotarcie do przedsiębiorczych pań. Mamy nadzieję, że uda nam się wypracować wspólne stanowisko w zakresie wspierania rozwoju zawodowego i przedsiębiorczości kobiet w województwie lubuskim - mówi Hanna Nowicka, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego.

Uczestniczki panelu dowiedzą się jak kreować swój wizerunek i umiejętności interpersonalne. Usłyszą o sytuacji lubuskich kobiet na rynku pracy, o tym jak radzić sobie ze stresem w miejscu pracy. Jeden z punktów programu dotyczy pozyskiwania przez kobiety środków unijnych. Zostaną również zaprezentowane projekty sfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego: "Lubuska Biznes Woman" i "Aktywna Mama".

Uczestniczki panelu będą miały okazję poznać podstawowe zasady robienia makijażu do pracy. Dodatkową atrakcją będzie salon piękności dostępny dla wszystkich gości kongresu, gdzie będzie można zasięgnąć porad w zakresie wizażu, kosmetologii oraz dbania o zdrowie.

Zdrowie kobiety zależy od kobiety

Dr Anita Kucharska-Dziedzic, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na rzecz kobiet BABA poprowadzi panel  ,,Gdzie szukać pomocy? Rodzaje przemocy - jak sobie
Dr Anita Kucharska-Dziedzic, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na rzecz kobiet BABA poprowadzi panel ,,Gdzie szukać pomocy? Rodzaje przemocy - jak sobie poradzić?"
Fot. Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze

Dorota Szymkowiak, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego poprowadzu panel ,,Zdrowie i uroda - promocja zdrowego stylu życia"
(fot. Fot. Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze)

O zdrowiu kobiet mówi się bardzo dużo. Bardzo mało jednak z tym robimy. Zapominamy o badaniach, źle się odżywiamy, brakuje nam czasu na odpoczynek. Jak to zmienić? O tym na II Lubuskim Kongresie Kobiet powiedzą specjaliści od zdrowia.

Współczesna kobieta żyje w świecie kolorowych obrazków, kreujących nasze wyobrażenie, o tym jak powinno wyglądać nasze życie i jak powinnyśmy wyglądać my same. Z gazet patrzą na nas zdjęcia pięknych kobiet. Popadamy w stres, bo nasz wygląd często odbiega od kreowanego wizerunku. Zaczynamy szukać różnych rozwiązań - dieta, kosmetyczka itp.

Panel "zdrowie i uroda" pozwoli rozwiać wiele wątpliwości i mitów oraz odpowiedzieć na pytania np.: jak dobrać dietę i aktywność fizyczną do możliwości naszego organizmu. Uczestniczki tego panelu dowiedzą się, w jaki sposób możemy chronić nasze zdrowie przed nowotworami. Nauczą się rozpoznawać, kiedy zmiana naszego wyglądu wymaga jedynie wizyty u kosmetyczki, a kiedy interwencji lekarza?

Podczas trwania sesji i po jej zakończeniu można będzie zrobić podstawowe badania medyczne: pomiar ciśnienia, tętna, cukru, tkanki tłuszczowej, samobadanie piersi na fantomie i badania profilaktyczne. Badania zrobimy dzięki specjalistom z Medycznego Studium Zawodowego, Amazonkom, WOK w Gorzowie i Zielonej Górze. Będzie też możliwość skorzystania z konsultacji fryzjerskich i kosmetycznych (Salony EWA). Ponadto każdy z uczestników panelu zdrowie i uroda dostanie atrakcyjny upominek.

Kobieta nie musi być ofiarą

Dr Agnieszka Opalińska, politolog Uniwersytetu Zielonogórskiego poprowadzi panel ..Wybory samorządowe - marketing polityczny"
Dr Agnieszka Opalińska, politolog Uniwersytetu Zielonogórskiego poprowadzi panel ..Wybory samorządowe - marketing polityczny"
Fot. Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze

Dr Anita Kucharska-Dziedzic, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na rzecz kobiet BABA poprowadzi panel ,,Gdzie szukać pomocy? Rodzaje przemocy - jak sobie poradzić?"

(fot. Fot. Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze)

Gdzie pokrzywdzona kobieta może szukać pomocy? Dokąd ma się zgłosić? Jak sobie radzić - na te pytania odpowiedzą eksperci panelu poświęconego przemocy. Kobiety dowiedzą się, że przemoc może być nie tylko fizyczna, ale również psychiczna, seksualna, czy ekonomiczna.

- Przemoc i opresja mają wiele twarzy. Przemoc domowa zdarza się w ponad połowie rodzin i związków Lubuszan, niemal każdy zna lub jest spokrewniony z ofiarą - mówi Anita Kucharska-Dziedzic, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA.

Przemoc seksualna nadal jest tabu, ekonomicznej i psychicznej nie dostrzegamy. Dyskryminacja pracownic, molestowanie i mobbing w obliczu trudności na rynku pracy są normą. Ageizm dotknie każdego, w połączeniu z seksizmem jest opresją dojrzałych kobiet. Potrzebujemy zmiany społecznej, na jej rzecz pracują wszyscy: eksperci, pracownicy instytucji pomocowych i solidaryzujący się z ofiarami. Dlatego o przemocy i dyskryminacji będziemy rozmawiać, omawiając aspekty prawne, psychologiczne i społeczne, pokażemy dostępne poradnictwo, związki zawodowe, wsparcie prawne i psychologiczne, Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, akcje medialne i społeczne, metody obrony. Stworzymy grupę lobującą i wspierającą się, by wpływać na kształt polityki przeciwprzemocowej w każdej gminie naszego województwa. Każda z Pań otrzyma materiały, poradniki, ulotki, niezbędne pomoce i kontakty.

Idzie kobieta na wybory…

Dr Agnieszka Opalińska, politolog Uniwersytetu Zielonogórskiego poprowadzi panel ..Wybory samorządowe - marketing polityczny"

(fot. Fot. Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze)

Kobiety ciągle stanowią mniejszość w polityce - tej na szczeblu krajowym, czy lokalnym. Tymczasem przecież nikt o nasze interesy nie zadba lepiej niż my same. Jaka jest rola pań w polskich samorządach? Jak walczyć ze stereotypami?

Już za kilka tygodni wybory samorządowe. Wybierzemy władze, które są najbliżej nas obywateli. To we władzach samorządu zapada większość decyzji mających wpływ na nasze życie. A tak mało tam nas - kobiet! - Chciałabym, żeby panel Wybory samorządowe - marketing polityczny stał się inspiracją i motorem do działania dla kobiet, które podjęły lub zamierzają podjąć decyzje o kandydowaniu - mówi dr Agnieszka Opalińska, pracownik naukowy Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Panel został podzielony na trzy części. W pierwszej poruszone zostaną istotne kwestie dotyczące udziału kobiet w polityce. Kobiety, które już tam są lub zamierzają wejść w świat polityki powinny wiedzieć, z jakimi problemami i stereotypami będą musiały się zmierzyć. Poruszone zostaną też dwie kwestie budzące wciąż wiele dyskusji, zwiększanie udziału kobiet w polityce poprzez wprowadzenie parytetu i aktywność w organizacjach pozarządowych. Druga część panelu odbędzie się w formie dyskusji panelowej. Zaprosiliśmy tu kobiety, które decyzje o wejściu w świat polityki podjęły już wcześniej i z sukcesami tam funkcjonują. Dyskusję poprowadzi wnikliwy publicysta. Na sam koniec każdy z uczestniczących w panelu będzie mógł zadać pytanie doświadczonemu specjaliście od marketingu, który od wielu lat organizuje kampanie wyborcze.

PROGRAM II LUBUSKIEGO KONGRESU KOBIET

Miejsce: Uniwersytet Zielonogórski, ul. Podgórna 50 (kampus A)

11.00-13.30 Sesja plenarna - Aula UZ
1. Słowo wstępne. Marcin Jabłoński, Marszałek Województwa Lubuskiego
2. Pejzaż erotyczny Polaków. Prof. Zbigniew Izdebski, pedagog, seksuolog, specjalista w zakresie poradnictwa rodzinnego.
3. Równe traktowanie - priorytety na teraz. Prof. Magdalena Środa, etyk, filozofka, b. pełnomocnik rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn.
4. Co zrobiłyśmy, dokąd zmierzamy? Elżbieta Polak, szefowa Rady Programowej Lubuskiego Kongresu Kobiet.
5. Zaproszenie na panele

13.30-14.15 Przerwa obiadowa

14.15-16.30 Panele tematyczne (do wyboru)

PANEL I. Kreowanie wizerunku nowoczesnej kobiety liderki/polityka
Prowadząca: Hanna Nowicka, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego
PANEL II. Zdrowie i uroda - promocja zdrowego stylu życia
Prowadząca: Dorota Szymkowiak, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.
PANEL III. Gdzie szukać pomocy? Rodzaje przemocy - jak sobie poradzić?
Prowadząca: dr Anita Kucharska-Dziedzic, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na rzecz kobiet BABA
PANEL IV. Wybory samorządowe - marketing polityczny
Prowadząca: dr Agnieszka Opalińska, politolog Uniwersytetu Zielonogórskiego

16.30-17.00 Podsumowanie paneli
17.00 Koncert Chopinowski Maciej Pabich Pianista

PROGRAM PANELU I. Kreowanie wizerunku nowoczesnej kobiety lidera/polityka

Moderatorzy panelu: Hanna Nowicka, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Zielonej Górze i Agnieszka Czarnolewska, wiceprezes Lubuskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. w Zielonej Górze.

I. Kreowanie wizerunku i umiejętności interpersonalnych, a rynek pracy. Sylwia Majewska, trener rozwoju osobistego, umiejętności prezentacyjnych i interpersonalnych.

II. Czy sytuacja lubuskich kobiet na rynku pracy jest szczególna? Dotacje unijne szansą dla przedsiębiorczych kobiet. Ewa Hebdzyńska, Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze

III. Radzenie sobie ze stresem w miejscu pracy. Dr Bożenna Telec, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Zielonej Górze.

IV. "Lubuska Biznes Woman" - prezentacja projektu finansowego w ramach EFS. Donata Karwacka, koordynator projektu Firma "Way2learn".

V. "Aktywna Mama" - prezentacja doświadczeń projektu dla kobiet rozwijających pasje i podnoszących kwalifikacje finansowanego w ramach EFS. Jadwiga Wróbel, przedstawicielka projektu "Lubuska Strefa Kobiet" przy Centrum Inicjatyw Akademickich. Wyższa Szkoła Biznesu w Gorzowie Wlkp.

VI. Prezentacja podstawowych zasad makijażu do pracy - na przykładzie uczestniczki panelu. Justyna Sońta, wizażystka.

VII. Dyskusja panelowa i opracowanie postulatów.

Uwaga: W trakcie odbędzie się losowanie nagród dla uczestniczek panelu. I nagroda: przygotowanie makijażu dla wybranej uczestniczki panelu. II nagroda - przygotowanie profesjonalnego makijażu lub analizy kosmetycznej przez wizażystkę poza kongresem.

Informacje dodatkowe: w trakcie II Lubuskiego Kongresu Kobiet zostaną zaprezentowane stoiska organizatorów oraz instytucji i firm wspierających organizację Kongresu:
Agencja Rozwoju Regionalnego SA, Lubuski Fundusz Poręczeń Kredytowych, Wojewódzki Urząd Pracy, Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, promocja beneficjentów funduszy unijnych oraz fundatorów nagród. Uczestniczki panelu otrzymają również przygotowane mate

PROGRAM PANELU II. Zdrowie i uroda - promocja zdrowego stylu życia

Prowadząca: Dorota Szymkowiak, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

* Przywitanie uczestników panelu oraz słowo wstępne - Elżbieta Polak, wicemarszałek Województwa Lubuskiego.

* Dieta, zdrowy styl odżywiania. Warzywa i owoce pięć razy dziennie. Zdrowy rozsądek i podstawy zdrowego odżywiania. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Wybór właściwej diety. Lek med. Marzanna Plucińska, internista, kardiolog.

* Ruch dobry na wszystko. Wykorzystać każdą chwilę: zachowanie jak najdłużej sprawności życiowej, w zdrowym ciele zdrowy duch, indywidualny dobór aktywności fizycznej. Grażyna Wyczałkowska, instruktor rekreacji ruchowej. Elżbieta Smykał, rehabilitant, fizjoterapeuta.

* Dbam o siebie - robię badania. O programach profilaktycznych. Profilaktyka raka szyjki macicy i piersi. Czy warto wykonywać badania w ramach programów NFZ? Badania nie bolą i nie kosztują - dostępne profilaktyczne programy zdrowotne, dla kogo i jakie badania. Sylwia Malcher - Nowak, LOW NFZ. Red. Grażyna Walkowiak, lek. med. Roman Monczak, onkolog, patomorfolog.

* Czas na urodę. I co jeszcze możemy dla siebie zrobić? Nowoczesne metody upiększania w kosmetologii: opóźnienie zewnętrznych oznak starzenia się, zagadnienia związane z upiększaniem ciała, sposoby likwidacji defektów kosmetycznych. Chirurgia plastyczna a zdrowie i uroda: możliwości chirurgii plastycznej, najpopularniejsze zabiegi (rodzaje, przygotowanie, przebieg, rekonwalescencja, efekty), sposoby likwidacji defektów kosmetycznych, wybór kliniki i specjalisty, jak nie uniknąć rozczarowania. Maria Fliegner, kosmetolog, lek med. Robert Jamont, chirurg plastyczny.

* Podsumowanie. Zdrowie kobiet - jesteśmy tego warte!

Uwaga: Podczas trwania panelu i po jego zakończeniu można będzie wykonać: podstawowe badania medyczne: pomiar ciśnienia, tętna, cukru, tkanki tłuszczowej; samobadanie piersi na fantomie i badania profilaktyczne Medyczne Studium Zawodowe, Amazonki, WOK Gorzów i Zielona Góra; konsultacje fryzjerskie i kosmetyczne Salony EWA. Każdy z uczestników panelu zdrowie i uroda otrzyma upominek.

PROGRAM PANELU III. Gdzie szukać pomocy? Rodzaje przemocy - jak sobie poradzić?

Prowadząca: dr Anita Kucharska - Dziedzic, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA.

* Przemoc wobec kobiet i ich dyskryminacja, aspekty prawne i psychologiczne. Rodzaje przemocy: fizyczna, seksualna, ekonomiczna, psychologiczna i ich skutki. Dyskryminacja pracownic, molestowanie i mobbing. Ageizm i seksizm.

* Rodzaj pomocy. Poradnictwo, reprezentacja, pomoc prawna, grupy wsparcia, Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Akcje: "Tydzień pomocy ofiarom przestępstw", "16 dni przeciw przemocy wobec kobiet", "AVON kontra przemoc", "Wyjdź z cienia".

* Prewencja profilaktyka. Edukacja szkolna. Szkolenia, kursy, warsztaty. Publikacje. WenDo.

PROGRAM PANELU IV. Wybory samorządowe - marketing polityczny

Prowadząca: dr Agnieszka Opalińska, pracownik naukowy Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

* Przywitanie zgromadzonych uczestników panelu oraz słowo wstępne. Dr Agnieszka Opalińska - pracownik naukowy Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

* Prezentacja - Kobiety w polskim samorządzie. K.Grządko, M. Skiba, politologia UZ.

* Udział kobiet w organach władzy ustawodawczej i wykonawczej, a walka ze stereotypem kobiety w polityce. Równouprawnienie kobiet - problem parytetu. Wybrane problemy- udział kobiet w polityce 1989- 2010. Marketing społeczny - kobiety liderki NGO. Dr Magdalena Musiał - Karg, dr Natalia Klejdysz, mgr Bartłomiej Secler, Marta Lewandowska, Anna Mieżwińska.

* Dyskusja panelowa z udziałem kobiet piastujących funkcje samorządowe w województwie lubuskim: Elżbieta Polak, wicemarszałek województwa lubuskiego, Kazimiera Jakubowska, przewodnicząca rady powiatu w Słubicach, Małgorzata Lachowicz-Murawska, starosta nowosolski, Barbara Kucharska, radna sejmiku województwa lubuskiego, Aleksandra Mrozek, radna Zielonej Góry, Krystyna Sibińska, przewodnicząca rady miasta Gorzowa.

* Pytania do eksperta dr Ryszarda Kesslera, specjalisty od spraw marketingu politycznego.

* Odczytanie wypracowanych postulatów.

Informacje dodatkowe: każda z panelistek otrzyma w prezencie specjalnie przygotowaną na tą okazję publikację dotyczącą udziału kobiet w polityce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
eda
Czas już na kongres męzczyzn i męskiej medycyny seksualnej.
Zdrowy seksualnie męzczyzna to szczęsliwa kobieta.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie